– Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się w imieniu mieszkańców o podjęcie stosownych działań mających na celu prowadzenie przez punkty weterynaryjne bezpłatnej sterylizacji kotów i psów. Umożliwienie bezpłatnej sterylizacji w dużym stopniu wpłynie na zmniejszenie populacji tych zwierząt. Nadmieniam, że w sąsiedniej gminie taka możliwość istnieje – w swojej interpelacji z 24 listopada 2022 roku napisał radny Andrzej Pałka. Nie określił jednak, którą z gmin ma na myśli.
W maja 2022 roku bezpłatnie wysterylizować lub wykastrować można było koty z terenu gminy Kunów. Akcja prowadzona była przy ścisłej współpracy Kunowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Podaj Łapę” , Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, który pokrył połowę kosztów oraz Powszechnej Sterylizacji Fundacji „Szare Bure i Łaciate”, która pokryła drugą połowę kosztów. Aby zwierzę mogło skorzystać z bezpłatnego zabiegu jego właściciel musiał zgłosić się do Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, aby odebrać specjalny talon.
Jak wówczas mówiła nam Joanna Kosiarska, prezes Kunowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Podaj Łapę” taka współpraca między samorządami, a organizacjami pro zwierzęcymi jest rzadkością.
– Nasza współpraca może służyć innym jako wzór do naśladowania – tłumaczyła.
O akcji w Kunowie pisaliśmy tutaj:
Wróćmy jednak do Ostrowca Św. i odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Pałki.
– W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie bezpłatnej sterylizacji kotów i psów – informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na Gminie ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniej organizacji ochrony przed bezdomnymi zwierzętami. Według definicji ustalonej w art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt – bezdomnymi są zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. W myśl obowiązujących przepisów prawnych gmina może jedynie finansować kastrację lub sterylizację wyłącznie zwierząt bezdomnych lub kotów wolno żyjących. To powoduje, że nie ma podstaw prawnych, by finansować takie zabiegi w przypadku zwierząt posiadających właścicieli. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Nr LX/23/2022 z dnia 18 marca 2022 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski” Gmina z budżetu naszego miasta – w ramach realizacji zadań zawartych w programie – finansuje koszty pełnego pakietu adopcyjnego w tym sterylizacji i kastracji zwierząt dla osób wyrażających chęć ich adopcji. Wydatkowanie środków na własność „prywatną” mogłoby zostać uznane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proponowana bezpłatna sterylizacja kotów i psów z pewnością przyczyniłaby się do zmniejszenia niekontrolowanego wzrostu populacji bezdomnych zwierząt, lecz tylko wtedy, gdy byłaby powszechna i traktowana jako jednolity system zarówno sterylizacji, jak i czipowania obowiązujący w całym kraju – wyjaśnia Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Suma
4 maja, 2024 at 10:00
Dobrze, ale kiedy ktoś zdecyduje się przyjąć pieska do domu porzuconego np przy drodze szybkiego ruchu, pokrzywdzonego, z traumą stając się w tym momencie jego nowym właścicielem to już nie może skorzystać z pomocy ws. sterylizacji takiego zwierzęcia?