Amatorzy grzybobrań często wybierają się samotnie do lasu, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Niekiedy takie sytuacje mają tragiczny finał… Chcąc zapobiec tego typu zdarzeniom ostrowieccy policjanci przeprowadzili w sobotę (5 sierpnia) na targowisku miejskim działania profilaktyczne, w trakcie których przypominali mieszkańcom powiatu ostrowieckiego o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania.
Apelowali, aby na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się grupą osób, a jeśli zdarzy nam się już przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie będziemy przebywać. Niewielu wie, że każdy las podzielony jest na prostokąty, które tworzą oddziały leśne. Wszystkie te oddziały są ponumerowane. Przy każdym oddziale znajduje się słupek z odpowiednim numerem. Warto go zapamiętać, gdyż podanie go służbom pozwala na szybkie ustalenie miejsca pobytu osoby poszukiwanej. Często też odpowiedni strój – jasne kolory czy elementy odblaskowe na ubraniu mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Najważniejszą rzeczą, którą należy ze sobą zabrać jest telefon komórkowy z naładowaną baterią, który pozwoli skontaktować się z bliskimi lub wezwać na pomoc służby ratunkowe.
Funkcjonariusze przypominali również, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystując fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich samochodów, obserwują zaparkowane pojazdy. Jeśli zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „okazja czyni złodzieja” włamują się do nich i je zabierają. Nie zostawiajmy, zatem wartościowych rzeczy np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek na wierzchu w samochodzie, aby „nie kusić” złodzieja. Zabierajmy je ze sobą. Parkujmy pojazdy na parkingach, bardziej uczęszczanych przez ludzi. Jest szansa, że to odstraszy złodzieja.
W trakcie działań mundurowi wręczali również ulotki z informacjami na temat podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania.