Znajdź nas na

FAKTY

Wypadła z okna oddziału chirurgii ostrowieckiego szpitala! Kto zawinił? Sprawę bada Prokuratura!

1 sierpnia z okna budynku Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim (z oddziału chirurgii) wypadła pacjentka. W wyniku obrażeń wielonarządowych – zmarła. Wstępnie ustalono, że wypadek miał charakter targnięcia się na życie. Jak poinformowała nas Monika Gronek, zastępca Prokuratora Rejonowego w Ostrowcu Św., Policja pod nadzorem ostrowieckiej Prokuratury wszczęła postępowanie, zakończone wszczęciem śledztwa w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki, będącej pod opieką personelu medycznego. To nie jedyne takie zdarzenie w ostrowickiej placówce medycznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim nadzoruje śledztwo, wszczęte 4 sierpnia, w trakcie którego ustalono, że 1 sierpnia (wtorek) z okna budynku Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim (konkretnie z oddziału chirurgii) wypadła kobieta – pacjentka ostrowieckiej placówki, ponosząc śmierć w wyniku urazów wielonarządowych, będących następstwem upadku z wysokości. Wstępnie ustalono, że wypadek miał charakter targnięcia się na życie.

– W niniejszej sprawie Policja pod nadzorem tutejszej Prokuratury Rejonowej przeprowadziła postępowanie w tryb. art. 308 k.p.k. zakończone wszczęciem śledztwa w sprawie narażenia od 31 lipca do 1 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, w woj. świętokrzyskim, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki będącej pod opieką personelu medycznego Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim przez pracowników wymienionej placówki medycznej, poprzez niewłaściwe zaniechanie konsultacji psychiatrycznej i w dalszej kolejności przewiezienia do specjalistycznej placówki służby zdrowia udzielającej pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, a następnie niewłaściwe zabezpieczenie pokrzywdzonej na Oddziale Chirurgii, co skutkowało targnięciem się na własne życie tj. to jest o przestępstwo z art. 160 § 2 k.k. i art. 155 k.k. w zw. z art. 11 § 2. k.k. – wyjaśnia Monika Gronek, zastępca Prokuratora Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dodaje, że na aktualnym etapie śledztwa, zgodnie z powszechnie obowiązującą zasadą prowadzenia postępowań przygotowawczych, prokurator bada okoliczności przebiegu zdarzenia.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, obk aktualnie badanego zdarzenia, na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim miało miejsce jeszcze jedno zdarzenie.

– (…) a mianowicie w dniu 21 sierpnia 2022 roku, w trakcie którego doszło do targnięcia się na własne życie pacjenta Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, poprzez wyskoczenie z okna II Oddziału Wewnętrznego znajdującego się na drugim piętrze – tłumaczy Monika Gronek.

Prowadzone śledztwo w tej sprawie zakończone zostało 23 listopada 2022 roku wydanie postanowienia o umorzeniu śledztwa o przestępstwo z art. 151 k.k. zatwierdzonym przez prokuratora w dniu 25 listopada 2022 roku.  

Sprawie będziemy się przyglądać, a do tematu wrócimy.

**************************************************************************************************************

Art. 160

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art.  155.  [Nieumyślne spowodowanie śmierci]

Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this