Znajdź nas na

FAKTY

Na ostrowieckim targu mundurowi przypominali o zasadach bezpieczeństwa podczas grzybobrania!

Wraz z początkiem sezonu na grzybobrania, wzrasta liczba prowadzonych akcji poszukiwawczych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy miłośnicy zbierania grzybów znają lasy, do których się udają. W minioną sobotę (5 sierpnia) policjanci z Komendy Powiatowej w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzili na targowisku miejskim działania profilaktyczne. Celem akcji było przypomnienie miłośnikom leśnych wędrówek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Mundurowi apelowali, aby nie stracić czujności, podczas odpoczynku na świeżym powietrzu i do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo.

Źródło: Świętokrzyska Policja

Amatorzy grzybobrań często wybierają się samotnie do lasu, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Niekiedy takie sytuacje mają tragiczny finał… Chcąc zapobiec tego typu zdarzeniom ostrowieccy policjanci przeprowadzili w sobotę (5 sierpnia) na targowisku miejskim działania profilaktyczne, w trakcie których przypominali mieszkańcom powiatu ostrowieckiego o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania.

Apelowali, aby na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się grupą osób, a jeśli zdarzy nam się już przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie będziemy przebywać. Niewielu wie, że każdy las podzielony jest na prostokąty, które tworzą oddziały leśne. Wszystkie te oddziały są ponumerowane. Przy każdym oddziale znajduje się słupek z odpowiednim numerem. Warto go zapamiętać, gdyż podanie go służbom pozwala na szybkie ustalenie miejsca pobytu osoby poszukiwanej. Często też odpowiedni strój – jasne kolory czy elementy odblaskowe na ubraniu mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Najważniejszą rzeczą, którą należy ze sobą zabrać jest telefon komórkowy z naładowaną baterią, który pozwoli skontaktować się z bliskimi lub wezwać na pomoc służby ratunkowe.

Funkcjonariusze przypominali również, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystując fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich samochodów, obserwują zaparkowane pojazdy. Jeśli zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „okazja czyni złodzieja” włamują się do nich i je zabierają. Nie zostawiajmy, zatem wartościowych rzeczy np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek na wierzchu w samochodzie, aby „nie kusić” złodzieja. Zabierajmy je ze sobą. Parkujmy pojazdy na parkingach, bardziej uczęszczanych przez ludzi. Jest szansa, że to odstraszy złodzieja.

W trakcie działań mundurowi wręczali również ulotki z informacjami na temat podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania.

Źródło: Świętokrzyska Policja

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this