Znajdź nas na

FAKTY

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego na etapie projektu wykonawczego!

W marcu 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddziała w Kielcach złożyła wniosek o wydanie przez Wojewodę Świętokrzyskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego od Rudki do Jacentowa w ciągu drogi krajowej nr 9. Było to możliwe dzięki opracowaniu projektu budowlanego w oparciu o obowiązującą decyzję środowiskową. Obecnie, zgodnie z podpisaną umową, wykonawca dokumentacji pracuje nad projektem wykonawczym.

Spotkanie przedstawicieli GDDKiA Oddział w Kielcach z mieszkańcami Chmielowa odbyło się we wtorek, 7 lutego 2023 r.. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Opracowanie dokumentacji projektowej rozpoczęło się w lutym 2023 r. Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, w  trakcie prac projektowych rozwiązania w obrębie przebiegu trasy wskazanym w decyzji środowiskowej prezentowane były kilkakrotnie zainteresowanym inwestycją mieszkańcom. 

– Także na etapie rozpatrywania wniosku o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) planowane jest ponowne przeprowadzenie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Natomiast po wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji przez Wojewodę Świętokrzyskiego strony będą mogły po raz kolejny zapoznać się z wnioskiem, a także kierować uwagi dotyczące zawartych w nim materiałów – czytamy w komunikacie GDDKiA Oddział w Kielcach.    

Co powstanie w ramach inwestycji?

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 na odcinku Rudka – Jacentów będzie miała ok. 12,9 km i biec będzie po nowym śladzie zgodnym z prawomocną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. Zaprojektowana została jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). 

W ramach inwestycji planowana jest przebudowa dróg i ulic poprzecznych oraz budowa dodatkowych jezdni (umożliwiających obsługę terenów przyległych i połączenie z istniejącą siecią dróg).  Obwodnica rozpocznie się w Rudce na istniejącej DK9, dalej pobiegnie nowym śladem, omijając Ostrowiec Świętokrzyski od strony zachodniej i południowej, włączając się do DK9 w Jacentowie. Inwestycja przewiduje m.in. budowę dwóch węzłów drogowych (w Rudce i Miłkowie), dwóch skrzyżowań (w Szewnie i Jacentowie) oraz obiektów inżynierskich takich jak mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt.   

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Usprawnienie tranzytu, odciążenie miasta

Droga krajowa nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Opatów – Rzeszów stanowi fragment ważnej trasy, zapewniającej połączenie z południowo-wschodnią częścią kraju. Umożliwia m.in. dojazd do autostrady A4 oraz w stronę przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Realizacja planowanej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego pozwoli skrócić czas przejazdu w ruchu tranzytowym. Przyniesie również poprawę jakości życia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego poprzez wyprowadzenie tranzytu, usprawnienie komunikacji lokalnej, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przyczyni się także do poprawy rozwoju infrastruktury komunikacyjnej województwa świętokrzyskiego.    

Decyzja środowiskowa bez odwołań

Jak informuje GDDKiA Oddział w Kielcach, wariant przebiegu drogi został określony w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w 2014 roku dla odcinka DK9 Brody – Opatów z obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– Złożenie wniosku o wydanie decyzji w 2012 roku poprzedziło opracowanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko z elementami koncepcji programowej. W ramach tego etapu prac projektowych opracowano dwa warianty przebiegu obwodnicy. Rozwiązania prezentowane były na spotkaniach informacyjnych z mieszkańcami i przedstawicielami gmin Kunów, Bodzechów i Sadowie w 2010 i 2011 roku. Materiały oraz raporty projektanta ze spotkań zamieszczone były na stronie internetowej GDDKiA. Zgodnie z przepisami RDOŚ przeprowadził przed wydaniem decyzji procedurę udziału społeczeństwa w ocenie oddziaływania na środowisko. Obwieszczenia o możliwości zapoznania się z materiałami (raport oddziaływania na środowisko, warianty przebiegu) oraz wnoszenia uwag wywieszone były również w gminach. Na tym etapie wpłynęła uwaga z miejscowości Szewna. Nie wpłynęły natomiast odwołania od samej decyzji środowiskowej wskazującej wariant przebiegu obwodnicy i jednoznacznie określającej jej ślad do dalszych prac projektowych 0 czytamy w komunikacie.  

Spotkanie przedstawicieli GDDKiA Oddział w Kielcach z mieszkańcami Chmielowa odbyło się we wtorek (7 lutego).
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Wydana w 2014 roku i ostateczna decyzja środowiskowa jest obowiązująca. Decyzja określa korytarz przebiegu trasy i podstawowe rozwiązania techniczne (np. lokalizację węzłów skrzyżowań, czy też przejść dla zwierząt). Szczegółowe rozwiązania (np. przekrój drogi, zajętość terenu pod inwestycję) zostały przedstawione w projekcie budowlanym po analizie i opracowaniu prognoz ruchu oraz ustaleniu aktualnego podziału nieruchomości. 

– Dlatego rozwiązania w stosunku do ujętych w pierwotnej koncepcji programowej uległy modyfikacji w obrębie korytarza trasy wyznaczonego decyzją środowiskową. Już na etapie projektowania w listopadzie 2023 roku zostały one zaprezentowane zainteresowanym mieszkańcom podczas spotkań w terenie zorganizowanych przez GDDKiA. Spotkania z udziałem zainteresowanych mieszkańców i samorządowców odbyły się również na etapie procedury przetargowej i rozpoczęcia prac projektowych. W lutym 2024 roku z rozwiązaniami projektowymi zapoznałą się Komisja Oceny Przedsięwzięc Inwestycyjnych –  wyjaśnia GDDKiA w Kielcach. 

Projekt budowlany i wykonawczy

W październiku 2022 Minister Infrastruktury uzgodnił Program Inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego na odcinku Rudka – Jacentów, co otworzyło drogę dla kolejnego etapu prac projektowych w oparciu o uzyskaną decyzję środowiskową. 

W listopadzie 2022, zgodnie z podpisanym Programem, GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie obwodnicy z uzyskaniem decyzji ZRID. W lutym 2023 podpisana została umowa z wykonawcą, który zgodnie z założonym harmonogramem opracował projekt budowlany i złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID. Aktualnie, zgodnie z umową, wykonawca pracuje nad szczegółowymi rozwiązaniami czyli projektami technicznym i wykonawczym.  Ten zakres dokumentacji dla inwestycji drogowych opracowywany jest w trakcie rozpatrywania wniosków o ZRID. 

Zajętość terenu pod drogę zostanie dokładnie określona w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Ostateczna decyzja ZRID przeniesie własność nieruchomości pod drogę na rzecz Skarbu Państwa za odszkodowaniem. Jednocześnie utworzy drogę do kolejnego etapu realizacji inwestycji.

O proteście mieszkańców Chmielowa w sprawie przebiegu obwodnicy Ostrowca Św. pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this