Znajdź nas na

FAKTY

Upamiętnią rozstrzelanych mieszkańców powiatu ostrowieckiego!

14 stycznia 1944 roku to jedna z wielu tragicznych dat w historii Ostrowca Św. Tego dnia na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Już jutro, w 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, gmina Ostrowiec Świętokrzyski odda im hołd.

Pomnik przy ulicy Okólnej po remoncie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce – przypominał w 2021 roku  Waldemar Brociek, historyk, autor licznych publikacji o historii miasta, a także miejscach i ofiarach egzekucji z terenu Ostrowca Św.

Z rąk niemieckich żołnierzy zginęło 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Stanisław Buczyński (49 lat), Władysław Cielebąk (22 lata), Wincenty Jakubowski (47),  Stanisław Kasiński (22 lata), Albert Kryj (24 lata) , Michał Leśkiewicz (56 lat), Stanisław Mroczek (33 lata), Stanisław Pronobis (49 lat) i Władysław Słowik (23 lata).

Zabójstwo Polaków było najprawdopodobniej  odwetem za zabicie niemieckiego żołnierza, najprawdopodobniej – oficera. 

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zazwyczaj odbywało się to tak, że za jednego zabitego Niemca, mordowano 10 Polaków, jak miało to miejsce  przy ulicy Sandomierskiej, czy Kolejowe, tuż przy budynku dworca PKP  w Ostrowcu Św., w tym przypadku zginęło 9 mieszkańców naszego powiatu. Wiem, że osoby te na miejsce egzekucji przywieziono samochodem z aresztu, jaki znajdował się przy Alei 3 Maja w budynku byłego sądu, mieli związane ręce, ustawione je na tle muru plebanii Świętego Michała. Pamiętam, że jakiś czas później, ktoś farbą namalował tam napis: „Cześć poległym bohaterom” – przypominał w 2021 roku  Waldemar Brociek. 

W murze, który do niedawna znajdował się jeszcze za pomnikiem,  zachowały się ślady po kulach, ponieważ nie był tynkowany. 

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 15 rocznicę mordu, 14 stycznia 1959 r. uroczyście odsłonięto wybudowany pomnik z napisem „Wieczna chwała wiernym synom Polski”. Jego projektantem był Tadeusz Rekwirowicz, który jest twórcą większości pomników upamiętniających zbrodnie w Ostrowcu Św. Tuż przy obelisku z nazwiskami i wiekiem pomordowanych, stanął cokół z datami 1944-1959 i napisem „Wiernym Synom Polski”. 

Pomnik przy ulicy Okólnej po remoncie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ostrowiec Św.: Co dzieje się w urzędach? Radni z Prawa i Sprawiedliwości chcą wyjaśnień

FAKTY

Gmina Ożarów inwestuje w przyszłość – ambitne plany samorządu na 2025 rok

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy wzdłuż ulic Sandomierskiej i Opatowskiej powstaną ścieżki rowerowe? 

FAKTY

Kielce komunikacja miejska Kielce komunikacja miejska

Kielce: Rekord liczby pasażerów w komunikacji miejskiej w 2024 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this