Znajdź nas na

FAKTY

Wspólna przeszłość, wspólna pamięć – gminy Brody i Kunów razem przy Zielonym Krzyżu

Po raz pierwszy w historii, mieszkańcy i władze gminy Brody i gminy Kunów wspólnie uczcili pamięć powstańców styczniowych. Symboliczne spotkanie przy Zielonym Krzyżu, miejscu krwawej bitwy z 1863 roku, pokazało, że patriotyzm i historia potrafią jednoczyć ponad granicami administracyjnymi.

Źródło: FB Ernest Kumek

Zaprzyjaźnione gminy wspólnie przy Zielonym Krzyżu

Uroczystość zorganizowana przy Zielonym Krzyżu zgromadziła mieszkańców i przedstawicieli dwóch zaprzyjaźnionych gmin. Ernest Kumek, wójt gminy Brody podczas swojego przemówienia podkreślił symboliczne znaczenie tego miejsca:

– Niektórzy zastanawiają się, czy Zielony Krzyż znajduje się w gminie Brody czy Kunów. Myślę, że nie to jest najważniejsze, bo miejsce krwawych walk powstańców powinno łączyć, a nie dzielić. Tym spotkaniem rozpoczęliśmy tradycję spotkań przedstawicieli dwóch gmin przy Zielonym Krzyżu – podkreślał na swoim profilu w mediach społecznościowych Ernest Kumek.

Źródło: FB Ernest Kumek

Historia bitwy pod Zielonym Krzyżem

Podczas spotkania kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, Grzegorz Bernaciak, przybliżył historię bitwy stoczonej w grudniu 1863 roku.

Trzystuosobowy oddział powstańców pod dowództwem mjr. Łady-Cybulskiego został otoczony i pokonany przez przeważające siły rosyjskie. Głodni, zmarznięci i słabo uzbrojeni powstańcy nie mieli szans w starciu z dziewięcioma rotami pod dowództwem pułkownika Macniewa. W bitwie poległo 38 powstańców, a czterech rannych trafiło do niewoli.

Pierwszy krzyż upamiętniający tę bitwę był drewniany i z czasem porósł mchem, co dało nazwę Zielony Krzyż.

Źródło: FB Ernest Kumek

Znicze i kwiaty ku czci powstańców

Podczas uroczystości delegacje obu gmin złożyły wieńce i zapaliły znicze. Wśród obecnych byli m.in. Gminę Kunów reprezentowali: Jadwiga Banasik, była sołtys Kolonii Inwalidzkiej i była radna Rady Miejskiej w Kunowie, Cezary Szwajda, Radny Rady Miejskiej w Kunowie, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, Jarosław Adamski – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiskach w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie oraz delegacje z pięciu szkół. W spotkaniu uczestniczył także Jacek Tarnowski, regionalista, pasjonat historii działający w Staropolski Towarzystwie Przyrodniczo-Leśnym „Kotyzka” w Starachowicach. Ze strony Gminy Brody w uroczystościach udział wzięli: Ernest Kumek, wójt gminy Brody, Marzena Gębura – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Brody, Paweł Zięba – Sekretarz Gminy Brody, Krzysztof Gębura – emerytowany leśniczy z Brodów oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Brodach.

Źródło: FB Ernest Kumek

Zielony Krzyż – most między historią a przyszłością

Obecność przedstawicieli gmin Kunów i Brody przy Zielonym Krzyżu podkreśla, że historia może stać się fundamentem wspólnej tożsamości i współpracy. To miejsce, które upamiętnia ofiarność przodków, staje się teraz symbolem jedności i dialogu między sąsiednimi gminami.

Wójt Ernest Kumek wyraził nadzieję, że podobne uroczystości będą organizowane regularnie, przypominając o wspólnej przeszłości i budując lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Na podstawie informacji ze strony internetowej gminy Brody.

Źródło: FB Ernest Kumek

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Czy wzdłuż ulic Sandomierskiej i Opatowskiej powstaną ścieżki rowerowe? 

FAKTY

Gmina Ożarów inwestuje w przyszłość – ambitne plany samorządu na 2025 rok

FAKTY

Swoją karierę zawodową poświęciła działaniom na rzecz innych ludzi – rozmowa z Katarzyną Orczyk

FAKTY

Sandomierz: zimowa przeprawa przez Wisłę; blisko 40 śmiałków pokonało rzekę wpław

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this