Znajdź nas na

FAKTY

Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”?

Zarówno Świętokrzyski Konserwator Zabytków w Kielcach, jak i Zarząd Powiatu Ostrowieckiego o zdarzeniu, jakie miało miejsce 22 marca na terenie jednej z podziemnych tras Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki poinformowani zostali dwa dni później – 24 marca. – (…) Jednocześnie Muzeum poinformowało, że dokonane zniszczenia miały miejsce na terenie komponentu dobra światowego UNESCO, zarówno na terenie wpisanym do rejestru zabytków, jednak dotyczą współczesnych chodników turystycznych oraz odsłonięć naturalnych wychodni krzemienia pasiastego, będących ekspozycją muzealną. – czytamy we fragmencie odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Zdjęcie ilustracyjne. Tablica informacyjna informująca o obiekcie UNESCO fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Chociaż skandaliczne zdarzenie, do jakiego doszło 22 marca 2025 roku na terenie jednej z podziemnych tras Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki spowiła „medialna cisza” systematycznie śledzimy postępy w tej sprawie.

22 marca: akt wandalizmu w „Krzemionkach

31 marca (w poniedziałek)  jeden z naszych informatorów powiadomił nas o akcie wandalizmu do jakiego doszło na terenie  Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. 1 kwietnia  informacje dotyczące zdarzenia  potwierdziła Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. Okazało się wówczas, że doszło do niego 22 marca 2025 roku, czyli blisko tydzień wcześniej. 

Po potwierdzeniu informacji, również 1 kwietnia, szereg pytań skierowaliśmy do: Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ICOMOS-u, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Dzień później, 2 kwietnia na profilu w mediach społecznościowych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. opublikowano oświadczenie Muzeum.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Kiedy powiadomiono Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

Zgodnie z odpowiedzią, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2 kwietnia br. (11 dni po zdarzeniu, a także dzień po naszej drugiej publikacji na ten temat)  Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego raport doraźny, w którym poinformowano o akcie wandalizmu.

– (…) informacja o zdarzeniu kradzieży i zniszczenia mienia na jednej z tras Muzeum Archeologicznego „Krzemionki” została przekazana Zarządowi Powiatu Ostrowieckiego w dniu 24 marca 2025 r. przez Pana Andrzeja Przychodniego – p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego ustnie – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego.  

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach
Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

Także  Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach został telefonicznie powiadomiony w dniu 24 marca o zdarzeniu, jakie miało miejsce w dniu 22 marca w podziemnej trasie turystycznej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. 

Co zostało zniszczone?

– (…) W trakcie rozmowy powiadomiono, że o zdarzeniu Muzeum powiadomiło Komendę Powiatową Policji w Ostrowcu Św.bezzwłocznie od chwili powzięcia informacji przez Muzeum na temat aktu wandalizmu. Muzeum określiło wstępnie zakres strat, przed podjęciem czynności przez funkcjonariuszy policji, a po ich zakończeniu, Muzeum rozpoczęło dalszą systematyczną inwentaryzację dokonanych uszkodzeń. Zabezpieczono również zapis monitoringu wizyjnego i przekazano policji. Jednocześnie Muzeum poinformowało, że dokonane zniszczenia miały miejsce na terenie komponentu dobra światowego UNESCO, zarówno na terenie wpisanym do rejestru zabytków, jednak dotyczą współczesnych chodników turystycznych oraz odsłonięć naturalnych wychodni krzemienia pasiastego, będących ekspozycją muzealną. Należy podkreślić, że zniszczeniu nie uległy oryginalne neolityczne kopalnie krzemienia, co potwierdziła wizja lokalna Pana Daniela Czernka, głównego specjalisty ds. ochrony zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach w dniu 7 kwietnia – czytamy we fragmencie odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki nie doświadczyły dotychczas, analogicznego do ostatniego zdarzenia, aktu wandalizmu. 

Czytaj również:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Wyjazd do Warszawy tylko dla „wybranych”?

FAKTY

Ostrowiec Św.: Kto „rozprowadzał” list Trzaskowskiego? Krzysztof Ołownia składa interpelację i domaga się wyjaśnień

FAKTY

Kto i za ile „zadba” o tężnię solankową na Osiedlu Ogrody w Ostrowcu Św.?

FAKTY

Przedświąteczne spotkanie dzieci z gminy Kunów w dworku jak z bajki!

GMINA KUNÓW

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this