Znajdź nas na

FAKTY

Kto odpowie za skandal w Krzemionkach? Muzeum „zabiera głos” dopiero po naszej publikacji

Po naszym wczorajszym (poniedziałek, 1 kwietnia) artykule, dotyczącym kradzieży krzemienia pasiastego w jednej z podziemnych tras Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, a także pytaniach, jakie skierowaliśmy do Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ICOMOS-u, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach na profilu w mediach społecznościowych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. pojawiło się „oświadczenie” w tej sprawie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak informowaliśmy wczoraj (poniedziałek, 1 kwietnia) 22 marca (sobota) na terenie jednej z podziemnych tras turystycznych Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki doszło do kradzieży. 

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń doszło tam do kradzieży mienia w postaci konkrecji krzemienia pasiastego o wartość 3 tysięcy złotych – wyjaśniała Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św.

Według informacji przekazanych nam przez Policję nie wiadomo czy kradzieży dokonała jedna osoba, czy kilka osób. Zabezpieczony został materiał dowodowy. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów i wstępnie nie wiadomo czy doszło do większego uszkodzenia mienia. 

Po tej informacji, również wczoraj (poniedziałek, 1 kwietnia) szereg pytań skierowaliśmy do: Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ICOMOS-u, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Dzisiaj na profilu w mediach społecznościowych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. opublikowano oświadczenie Muzeum, pod którym jednak nikt się nie podpisał. Dlaczego, gdy do zdarzenia doszło 22 marca, zgłoszenie na Policję nastąpiło dopiero 24 marca? Czy w obiekcie  stosowane są odpowiednie procedury ochrony światowego dziedzictwa, a jeśli tak co i dlaczego w tym przypadku zawiodło? Kto poniesie konsekwencje w związku z zaistniałą, skandaliczną, jak określają ją  nasi Czytelnicy sytuacją? 

Treść oświadczenia Muzeum publikujemy poniżej. 

 „Oświadczenie w sprawie aktu wandalizmu w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki

22 marca (sobota) w trakcie zwiedzania trasy podziemnej przez jedną z grup turystycznych w Krzemionkach miało miejsce uszkodzenie profili geologicznych w obrębie współczesnych korytarzy górniczych.

Szczęśliwie nie zostały naruszone przestrzenie zabytkowe. Akt wandalizmu polegał na wyłupaniu fragmentów konkrecji krzemiennych ze ścian ww. korytarzy. W poniedziałek 24 marca o zdarzeniu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Określono wstępnie zakres strat, ale już po wstępnych czynnościach dokonanych przez funkcjonariuszy, Muzeum rozpoczęło dalszą systematyczną inwentaryzację dokonanych uszkodzeń. Zabezpieczono również zapis monitoringu wizyjnego i przekazano policji. Muzeum prowadzi też ustalenia dotyczące przestrzegania obowiązujących procedur przez pracowników pełniących dyżur w sobotę 22 marca.

Dane dotyczące rzeczywistego zakresu strat i innych okoliczności zostaną niezwłocznie przekazane do organizatorów Muzeum po ich pełnym zebraniu. Trzeba też podkreślić, że Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki nie doświadczyły dotychczas analogicznego do ostatniego zdarzenia, aktu wandalizmu, dlatego najistotniejsze wydaje się obecnie ustalenie jego sprawców.

Czy zaobserwowane doniesienia medialne w tej sprawie wspierają takie czynności, pozostawiamy ocenie policji i pozostawiamy je bez komentarza.”

Otwartym pozostaje pytanie czy incydent w Krzemionkach będzie miał wpływ na status UNESCO Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego?

Źródło: FB Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św.

Czytaj także:

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”? | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Przedświąteczne spotkanie dzieci z gminy Kunów w dworku jak z bajki!

GMINA KUNÓW

Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”?

FAKTY

Spotkanie Wielkanocne w Klubie Senior+ i Dziennym Domu Senior+ w Ćmielowie. Było rodzinnie i wzruszająco

GMINA ĆMIELÓW

Ćmielów: Natknął się na niewybuch!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this