Warto wspomnieć, że wymiana językowa rozwijana i kontynuowana jest od roku 1992. W ramach współpracy szkół partnerskich: Emil von Bering-Gymnasium w Spardorf oraz LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św., organizowane są spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Odbywają się one cyklicznie w Niemczech i Polsce, stwarzając możliwość poznawania kultury, obyczajów, historii i tradycji obu narodów.
O tym, jak ważne są wymiany językowe mówił nam podczas zorganizowanego w maju „Pikniku u Staszka” jeden z uczniów Staszica – Wiktor:
– Mamy bardzo dobrą możliwość nauki języków. „Staszic”, jako jedyna szkoła w Ostrowcu Świętokrzyskim oferuje wymianę polsko-niemiecką i polsko-francuską od wielu wielu lat. Oferujemy wiele wyjazdów z języka niemieckiego, do Frankfurtu nad Odrą, na Uniwersytet Europejski Viadrina. Możemy brać udział w różnych warsztatach; w języku angielskim, polskim, niemieckim. Możemy szlifować każdy język, jaki chcemy. Są warsztaty z prawa, z kulturoznawstwa, każdy znajdzie coś dla siebie. Kilka tygodni temu mieliśmy wyjazd do Wiednia, mogliśmy szlifować nasze umiejętności w kwestii posługiwania się językiem niemieckim. W przyszłym roku planujemy też wycieczkę do Szkocji. Każda osoba, która jest zainteresowana swoim rozwojem pod względem językowym powinna wybrać „Staszica”, ponieważ jest to szkoła idealna pod tym względem – zachęcał Wiktor.
Jak się okazuje jego zachęta nie była tylko czczym gadaniem, 11-osobowa grupa uczniów ostrowieckiego liceum pod czujnym okiem nauczycielek języka niemieckiego: Beaty Kot i Moniki Borzym, zwiedzała najciekawsze miasta Bawarii i ich zabytki, między innymi Norymbergę. Odwiedzili muzeum nauki i techniki „Wieżę Zmysłów („Turm der Sinne” ) oraz podziemia Starego Miasta. Urzekło ich romantyczne miasteczko Bamberg z „Małą Wenecją”, katedrą, „Alte Hofhaltung” i Starym Ratuszem. Był też czas na zwiedzanie Pałacu Seehof – jednego z najbardziej ujmujących przykładów wiejskich letnich rezydencji biskupa Bambergu.
Jak wspominają wycieczkę uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim?
– Pełni obaw i jednocześnie zaintrygowani naszymi niemieckimi partnerami czekającymi na przystanku, wysiedliśmy z autobusu. Bardzo szybko każdy odnalazł swojego korespondenta i … rozpoczęliśmy naszą małą przygodę. Wtorek – był pierwszym dniem, który spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami. Trzeba było przełamać pierwsze lody, co na szczęście nie było trudne. Już pierwszego dnia, w czasie wspólnego grilla, rozpoczęliśmy integrację grupy. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale szybko okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów. Tak jak zawsze, tak i tym razem spotkaliśmy się z serdecznym i gościnnym przyjęciem oraz ciekawym programem wymiany – wspominają entuzjastycznie uczniowie.
Będąc w Niemczech licealiści mieli także okazję zwiedzić Erlangen, a w nim, kompleks zamkowy ze słynną „Hugenottenbrunnen” i oranżerią oraz Ogród Botaniczny. Zwiedzanie Erlangen przygotowane zostało przez uczniów niemieckich, pełniących rolę przewodników. Szczególnie podobał się uczniom pobyt na jeziorem Brombachsee, gdzie nie tylko podziwiali malowniczy krajobraz ale mogli też wziąć udział w kursie Stand-up-Paddeling.
Jakie korzyści przynosi uczniom taka wymiana językowa? Na pewno jest ich bardzo dużo, od poznawania obcych kultur, poprzez doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, uczenie się tolerancji po wszechstronne obserwacje i zdobywanie nowych doświadczeń.
Uczniowie z ostrowieckiego Staszica nabrali pewności w komunikowaniu się w języku niemieckim, potwierdzili swoje umiejętności oraz nabrali motywacji do dalszej nauki, widząc jej sens. Jak podkreślają opiekunowie, pod koniec wymiany dwie różnonarodowe grupy, tworzyły jeden zgrany zespół. I jak to bywa w takich przypadkach żal było się rozstawać i odjeżdżać. Wspomnienia na pewno pozostaną na całe życie. Kolejne spotkanie z niemiecką młodziężą już za rok, tym razem w Polsce.
Projekt wymiany polsko-niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej był dofinansowany ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Pozostałe fundusze to wkład własny uczestników wymiany.