Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

A. Moskwa: tak długo, jak nie pojawi się atom, nie będziemy wycofywać mocy węglowych!

Tak długo, jak nie pojawi się energetyka jądrowa w naszych mocach, tak długo nie będziemy mogli wycofywać mocy węglowych – poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji dotyczącej polskiego sektora energetycznego.

Kozienice, 19.03.2023. Minister klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas spotkania z wyborcami na temat bezpieczeństwa energetycznego, 19 bm. w Kozienicach. Wydarzenie odbyło się w ramach trasy programowej Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem "Przyszłość to Polska". (pp/amb) PAP/Piotr Polak

Minister Moskwa powiedziała, że wspólnie ze spółkami energetycznymi „jesteśmy po analizie istniejących bloków (węglowych – PAP) pod względem technicznym i ekonomicznym, wraz z rekomendacjami modernizacji tych bloków, tak żeby w najbliższym czasie móc je utrzymać w systemie”.

„Tak długo, jak nie pojawi się atom, jak nie pojawi się energetyka jądrowa w naszych mocach zainstalowanych i dyspozycyjnych, tak długo nie będziemy mogli wycofywać mocy węglowych i do tego przygotowujemy nasz system” – zaznaczyła szefowa MKiŚ.

Anna Moskwa w poniedziałek prezentowała projekt aktualizacji polityki energetycznej Polski do 2040 r. w części elektroenergetyki. Poinformowała, że prezentowany załącznik odzwierciedla przede wszystkim plany spółek, plany polskiego sektora elektroenergetycznego.

Szefowa resortu klimatu wyraziła nadzieję, że aktualizacją w najbliższym czasie zajmie się Rada Ministrów. „Ta aktualizacja jest najpilniejsza, stąd też zdecydowaliśmy się ją przeprowadzić w pierwszym momencie. Jesteśmy po akceptacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Mamy nadzieję, że Rada Ministrów w najbliższym czasie będzie mogła się tym dokumentem zająć” – powiedziała Moskwa.

Jak poinformowała minister, w roku 2030 w Polsce powinno być 50 GW mocy zainstalowanej w energetyce odnawialnej.

„W 2030 r. spodziewamy się już 50 giga zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii. (…) Jest to związane też z dużą dynamiką nie tylko rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale z dynamiką zapotrzebowania na tę energię. Widzimy, że w 2040 r. będzie co najmniej podwojenie zapotrzebowania na energię. Wynika to z intensywnej elektryfikacji, ale też z rozwoju gospodarczego, z rozwoju przemysłu w Polsce i z planów tego rozwoju. To też jest scenariusz realistyczny, który – jeżeli się zmieni – zakładamy, że zmieni się w górę” – wskazała Anna Moskwa.

Zgodnie z danymi MKiŚ na koniec marca ubiegłego roku łączna moc zainstalowana instalacji odnawialnych źródeł energii wyniosła 26 GW.

Szefowa resortu klimatu podkreśliła w poniedziałek, że najważniejsze w dziedzinie energetyki są suwerenność i bezpieczeństwo. Dodała, że właśnie te dwa punkty zostały dodane do aktualizacji polityki energetycznej.

„Dodaliśmy do aktualizacji polityki energetycznej czwarty filar, który de facto jest pierwszym najważniejszym filarem – tym filarem jest suwerenność energetyczna rozumiana wieloaspektowo, przede wszystkim rozumiana jako brak zależności od zewnętrznych surowców i zewnętrznych dostaw i maksymalizacja źródeł w oparciu o niezależne, własne źródła do produkcji energii” – wyjaśniła minister Moskwa.

Poinformowała też, że aktualizacja został dostosowana do górniczej umowy społecznej.

W dokumencie, jak wskazała Anna Moskwa, podkreślona została rola energetyki jądrowej w polityce energetycznej, urealniając plany, gdyż poza rządowym programem jądrowym pojawił się projekt prywatny oraz plany spółek w zakresie mniejszego atomu.

Minister klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że przed Polską jest jeszcze tak zwana duża aktualizacja polityki energetycznej, która będzie uwzględniała ciepłownictwo, transport i pozostałe sektory. (PAP)

pif/ aop/ mick/ mk/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this