Punkt szczepień masowych, który mieści się w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Św. powinien ruszyć już w poniedziałek, 26 kwietnia. Jego uruchomienie uwarunkowane jest dostawą szczepionek.
Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. przypomina, że placówka rozpoczęła program szczepień 4 stycznia 2021 roku. Szczepienia wykonywane były w dedykowanym punkcie na terenie szpitala.
– Wiadomym było już wtedy, że jeżeli będzie potrzeba wykonywania szczepień tzw. populacyjnych (masowych), ten punkt szczepień nie zda egzaminu z powodu ograniczeń architektonicznych. Wcześniej myśleliśmy już, jak zorganizować taki punkt szczepień. Teraz zostaliśmy zobligowani do tego i taki punkt, dzięki wspólnej pracy starostwa i gminy Ostrowiec Św., w oparciu o pana prezydenta i panią starostę, właśnie tutaj otwieramy 0 mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej (środa, 21 kwietnia) – Adam Karolik.
Dodał także, że szpital zapewnia obsługę „czysto” medyczną. Zajmuje się dystrybucją szczepionek, zamówieniami, transportem, a także podawaniem szczepionek, włącznie z obsługą systemów medycznych przez personel.
– Ten punkt jest przeznaczony i tak go zgłosiliśmy do przepustowości 500 osób na dobę. Jesteśmy w stanie pracować 7 dni w tygodniu, czyli jesteśmy w stanie w tym punkcie zaszczepić około 3500 osób tygodniowo. Nadal utrzymujemy punkt szczepień w szpitalu. Jeżeli na terenie szpitala udałoby się zaszczepić kolejnych 500, 700 osób, jesteśmy w stanie szczepić na jednej zmianie ok. 4000 osób tygodniowo. To jest dużo więcej, niż zakłada Narodowy Program Szczepień w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców powiatu – wyjaśnia Adam Karolik.
Zapewnia, że jeżeli tylko będą dostawy szczepionek, personel szpitala jest w stanie podwoić liczbę szczepionek i pracować na dwie zmiany. Dyrektor dodał także, że jest spokojny dzisiejszego odbioru przez pracowników kieleckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Wszystkie wymagania są spełnione – podkreśla.
Z założenia ok. 90 procent rejestracji będzie odbywać się zdalnie, przez systemy teleinformatycznie. Tylko 10 proc. osób będzie mogła zarejestrować się w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu w Centrum Kształcenia Ustawicznego.
– Mam też prośbę, na wniosek pani dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, na którego terenie jesteśmy. Niektórzy z państwa wykonują telefony, a niektórzy osobiście przyjeżdżają do sekretariatu, wchodzą do pani dyrektor, chcą się rejestrować, zamawiać sobie terminy. Proszę państwa, to nie tą drogą. Tą drogą się nie da nikogo zarejestrować. To jest niepotrzebne działanie. W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami, kiedy starsza osoba, taksówką postojową podjechała na parking przed punkt szczepień masowych, chcąc się zaszczepić. Ta starsza osoba musiała jeszcze za taksówkę postojową zapłacić więc stąd mój apel. Zrozummy, że CKU daje nam tylko pomieszczenia, salę gimnastyczną parking i zaplecze tej sali. Obsługa jest po stronie szpitala. Są specjalne numery telefonów. Nie dzwońmy do sekretariatu, czy dyrekcji Centrum Kształcenia Ustawicznego – apeluje do mieszkańców powiatu ostrowieckiego, Adam Karolik.
Zapewnia, że to nie jest ostatni pomysł na szczepienia na terenie powiatu ostrowieckiego, jednak szczegółów nie zdradza.
Mianem wspólnego dziecka starostwa, gminy i szpitala, punkt szczepień masowych, nazywa Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.
– Jest to nasze wspólne dziecko. I to wspólne ze strony miasta, powiatu i szpitala, który zajmuje się obsługą, rejestracją i sam szczepi. Jak wielokrotnie podkreślałam na konferencjach, ta współpraca popłaca Proszę zauważyć, że jesteśmy w budynku gminy Ostrowiec Św. Natomiast logistyka jest po stronie starostwa. Mamy wspólne wyposażenie: z miasta, ze starostwa i ze szpitala – podkreślała Marzena Dębniak.
Obsługą medyczną punktu zajmują się pracownicy ostrowieckiego szpitala.
– W punkcie znajdują się też stanowiska związane z pierwszą rejestracją, a więc dla osób, które nie weszły w system, ale chcą się zarejestrować na miejscu, które np. obsługuje starostwo. Także jest to, uważam nasze naprawdę wspólne dziecko i to nie pierwsze, i na pewno nie ostatnie. Miejmy tylko nadzieję, że wystartujemy w poniedziałek rano – tłumaczy starosta. Apeluje także do mieszkańców:
– Szczepcie się państwo szczepcie, bo to jedyna nadzieja na wygranie z pandemia – dodaje.
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. przypomniał, że pierwszy raz w najnowszej historii powiatu ostrowieckiego i gminy Ostrowiec Św. szpital i starostwo tworzą masowy punkt szczepień.
– Szpital powiatowy i starostwo powiatowe jest odpowiedzialne za punkt szczepień masowych. Cieszę się, że w końcu posłuchano rad samorządów i że włączono samorządy do współpracy przy tych szczepieniach. Mam nadzieję, że ta szczepionka w poniedziałek rano dojedzie.Ze swej strony, jako prezydent, mogę powiedzieć tylko jedną rzecz, tak jak wspieraliśmy, wspólnie z panią starostą, szpital, tak dalej go będziemy wspierać – zapewniał Jarosław Górczyński.
Dodał, że gmina Ostrowiec Św. jest przygotowana do tego, żeby wspierać szpital.
– I to, że próbujemy go wyprostować i jak gdyby wzmocnić, to jest olbrzymi wysiłek. Jak państwo widzicie na zmęczone twarze pani starosty i pana dyrektora Adama Karolika, to widać, że „spędza im ta sprawa sen z powiek”. I to są naprawde poważne rzeczy. Myślę, że o wadze i jak gdyby kłopotach mogliby więcej powiedzieć sami lekarze, którzy są na tej pierwszej linii i panie pielęgniarki, wszyscy pracownicy szpitala – podsumował.
Do zapisywania się na szczepienia zachęca także Teresa Kutwin, specjalistka pielęgniarstwa zachowawczego, a także pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
– Grafik jest ułożony. Są to pielęgniarki profesjonalistki. Dziewczyny super, zawsze pomożemy pacjentom, wytłumaczymy jak wypełnić ankietę, to czego będą od nas oczekiwać – wszystko im pokażemy. 9 kwietnia Minister wydał rozporządzenie, że do szczepień może kwalifikować pielęgniarka. Dla mnie będzie to też szok, ponieważ nie każda pielęgniarka ma taką wiedzę, ale nasze pielęgniarki taką wiedzę posiadają. Dopóki rozporządzenie to oficjalnie nie wejdzie w życie na razie będzie lekarz. Jeśli my będziemy kwalifikować do szczepień, jako pielęgniarki, to lekarz rodzinny będzie musiał, jeśli pacjent jest przewlekle chory czy onkologicznie, czy ma jakieś przypadki, które będą przeciwwskazaniem, musi nam napisać, że możemy takiego pacjenta szczepić – tłumaczy.
Zapewnia, że przygotowane są stanowiska do szczepień, zestaw przeciwwstrząsowy, sanitariaty dla pacjentów, a także stanowiska do dezynfekcji, jest też poczekalnia, w której pacjenci przebywać będą na obserwacji po szczepieniu.
Od poniedziałku (26 kwietnia) uruchomione zostaną numery telefonów, pod którymi dokonać będzie można rejestracji.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info