Znajdź nas na

FAKTY

Adam Karolik: Jesteśmy w stanie zaszczepić około 3500 osób tygodniowo! Punkt szczepień masowych w CKU czeka na odbiór przez NFZ!

Zakończyły się przygotowania do uruchomienia punktu szczepień masowych w Ostrowcu Św., który mieścić się będzie w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Św. Dziś (czwartek, 22 kwietnia) w godzinach popołudniowych powinien nastąpić jego odbiór przez pracowników kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Jest to nasze wspólne dziecko. I to wspólne ze strony miasta, powiatu i szpitala, który zajmuje się obsługą, rejestracją i sam szczepi. Jak wielokrotnie podkreślałam na konferencjach, ta współpraca popłaca – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej, Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Punkt szczepień przy ulicy Sandomierskiej w Ostrowcu Św. tymczasowo nieczynny. Powodem mała liczba chętnych do zaszczepienia osób. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Punkt szczepień masowych, który mieści się w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Św. powinien ruszyć już w poniedziałek, 26 kwietnia. Jego uruchomienie uwarunkowane jest dostawą szczepionek. 

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. przypomina, że placówka rozpoczęła program szczepień 4 stycznia 2021 roku. Szczepienia wykonywane były w dedykowanym punkcie na terenie szpitala. 

– Wiadomym było już wtedy, że jeżeli będzie potrzeba wykonywania szczepień tzw. populacyjnych (masowych), ten punkt szczepień nie zda egzaminu z powodu ograniczeń architektonicznych. Wcześniej myśleliśmy już,  jak zorganizować taki punkt szczepień.  Teraz zostaliśmy zobligowani do tego i taki punkt, dzięki wspólnej pracy starostwa i gminy Ostrowiec Św., w oparciu o pana prezydenta i panią starostę,  właśnie tutaj otwieramy 0 mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej  (środa, 21 kwietnia) – Adam Karolik.   

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodał także, że szpital zapewnia obsługę „czysto” medyczną. Zajmuje się dystrybucją szczepionek, zamówieniami, transportem, a także podawaniem szczepionek, włącznie z obsługą systemów medycznych przez personel.

– Ten punkt jest przeznaczony i tak go zgłosiliśmy do przepustowości 500 osób na dobę.  Jesteśmy w stanie pracować 7 dni w tygodniu, czyli jesteśmy w stanie w tym punkcie zaszczepić około 3500 osób tygodniowo. Nadal utrzymujemy punkt szczepień w szpitalu. Jeżeli na terenie szpitala udałoby się zaszczepić kolejnych  500, 700 osób, jesteśmy w stanie szczepić na jednej zmianie ok. 4000 osób tygodniowo. To jest dużo więcej, niż zakłada Narodowy Program Szczepień w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców powiatu – wyjaśnia Adam Karolik.  

Zapewnia, że jeżeli tylko będą dostawy szczepionek, personel szpitala jest w stanie podwoić liczbę szczepionek i pracować na dwie zmiany. Dyrektor dodał także, że jest spokojny dzisiejszego odbioru przez pracowników kieleckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

– Wszystkie wymagania są spełnione – podkreśla.  

Z założenia ok. 90 procent  rejestracji będzie odbywać się zdalnie, przez systemy teleinformatycznie. Tylko 10 proc. osób  będzie mogła  zarejestrować się w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu w Centrum Kształcenia Ustawicznego. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Mam też prośbę, na wniosek pani dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, na którego terenie jesteśmy. Niektórzy z państwa wykonują telefony, a niektórzy osobiście przyjeżdżają do sekretariatu, wchodzą do pani dyrektor, chcą się rejestrować, zamawiać sobie terminy. Proszę państwa, to nie tą drogą. Tą drogą się nie da nikogo zarejestrować. To jest niepotrzebne działanie. W ubiegłym tygodniu byliśmy  świadkami, kiedy starsza osoba, taksówką postojową podjechała na parking przed punkt szczepień masowych, chcąc się zaszczepić. Ta starsza osoba musiała jeszcze za taksówkę postojową zapłacić  więc stąd mój apel. Zrozummy, że CKU daje nam tylko pomieszczenia, salę gimnastyczną parking i zaplecze tej sali. Obsługa jest po stronie szpitala. Są specjalne numery telefonów. Nie dzwońmy do sekretariatu, czy dyrekcji Centrum Kształcenia Ustawicznego –  apeluje do mieszkańców powiatu ostrowieckiego, Adam Karolik. 

Zapewnia, że to nie jest ostatni pomysł na szczepienia na terenie powiatu ostrowieckiego, jednak szczegółów nie zdradza. 

Mianem wspólnego dziecka starostwa, gminy i szpitala, punkt szczepień masowych, nazywa Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

–   Jest to nasze wspólne dziecko. I to wspólne ze strony miasta, powiatu i szpitala, który zajmuje się obsługą, rejestracją i sam szczepi. Jak wielokrotnie podkreślałam na konferencjach, ta współpraca popłaca  Proszę zauważyć, że jesteśmy w budynku gminy Ostrowiec Św. Natomiast logistyka jest po stronie starostwa. Mamy wspólne wyposażenie: z miasta, ze starostwa i ze szpitala – podkreślała Marzena Dębniak.

Teresa Kutwin, pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Obsługą medyczną punktu zajmują się pracownicy ostrowieckiego szpitala. 

– W punkcie znajdują się też stanowiska związane z pierwszą rejestracją, a więc dla osób, które nie weszły w system, ale chcą się zarejestrować na miejscu, które np. obsługuje starostwo.  Także jest to, uważam nasze naprawdę wspólne dziecko i to nie pierwsze, i na pewno nie ostatnie. Miejmy tylko nadzieję, że wystartujemy w poniedziałek rano – tłumaczy starosta. Apeluje także do mieszkańców:

– Szczepcie się państwo szczepcie, bo to jedyna nadzieja na wygranie z pandemia – dodaje. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.  przypomniał, że pierwszy raz w najnowszej historii powiatu ostrowieckiego i gminy Ostrowiec Św. szpital i starostwo tworzą  masowy punkt szczepień.  

– Szpital powiatowy i starostwo powiatowe jest odpowiedzialne za punkt szczepień masowych. Cieszę się, że w końcu posłuchano rad samorządów i że włączono samorządy do współpracy przy tych szczepieniach. Mam nadzieję, że ta szczepionka w poniedziałek rano dojedzie.Ze swej strony, jako prezydent,  mogę powiedzieć tylko jedną rzecz, tak jak wspieraliśmy, wspólnie z panią starostą, szpital, tak dalej go będziemy wspierać – zapewniał Jarosław Górczyński.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że gmina Ostrowiec Św.  jest przygotowana do tego, żeby wspierać szpital. 

– I to, że próbujemy go wyprostować i jak gdyby wzmocnić,  to jest olbrzymi wysiłek. Jak państwo widzicie na zmęczone twarze pani starosty i pana dyrektora Adama Karolika,  to widać, że „spędza im ta sprawa sen z powiek”. I to są naprawde poważne rzeczy. Myślę, że o wadze i jak gdyby  kłopotach mogliby więcej powiedzieć sami lekarze, którzy są na tej pierwszej linii i panie pielęgniarki,  wszyscy pracownicy szpitala – podsumował. 

Do zapisywania się na szczepienia zachęca także Teresa Kutwin, specjalistka pielęgniarstwa zachowawczego, a także pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

– Grafik jest ułożony. Są to pielęgniarki profesjonalistki. Dziewczyny super, zawsze pomożemy pacjentom, wytłumaczymy jak wypełnić ankietę, to czego będą od nas oczekiwać – wszystko im pokażemy. 9 kwietnia  Minister wydał rozporządzenie, że do szczepień może kwalifikować pielęgniarka. Dla mnie będzie to też szok, ponieważ nie każda pielęgniarka ma taką wiedzę, ale nasze pielęgniarki taką wiedzę posiadają.  Dopóki rozporządzenie to oficjalnie nie wejdzie w życie na razie będzie lekarz. Jeśli my będziemy kwalifikować do szczepień, jako pielęgniarki, to lekarz rodzinny będzie musiał, jeśli pacjent jest przewlekle chory czy onkologicznie, czy ma jakieś przypadki, które będą przeciwwskazaniem, musi nam  napisać, że możemy takiego pacjenta szczepić – tłumaczy. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapewnia, że przygotowane są stanowiska do szczepień, zestaw przeciwwstrząsowy, sanitariaty dla pacjentów, a także stanowiska do dezynfekcji, jest też poczekalnia, w której pacjenci przebywać będą na obserwacji po szczepieniu.

Od poniedziałku  (26 kwietnia) uruchomione zostaną numery telefonów, pod którymi dokonać będzie można rejestracji.   

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-12
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-12

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-13
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-13

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-14
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-14

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-15
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-15

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-16
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-16

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-17
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-17

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-18
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-18

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-2
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-2

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU - okladka-1
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU - okladka-1

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-11
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-11

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-10
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-10

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-9
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-9

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-8
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-8

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-7
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-7

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-6
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-6

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-5
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-5

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-4
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-4

NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-3
NaOSTROinfo Punkt szczepień CKU-3

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this