Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Adam Karolik: Proszę wszystkich, żeby się szczepili. To jest jedyny sposób, żeby powstrzymać epidemię! [FOTO]

Do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. dotarły wczoraj pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Jako pierwsi zaszczepili się: Teresa Kutwin, pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych placówki. – – Szczepienie przeszłam bezboleśnie, z uśmiechem. Uważam, że powinniśmy się szczepić. Najlepszym wyjściem byłoby, jakby pacjenci, którzy się nie chcą szczepić, weszli w oddziały COVID-owe. Zobaczyliby jak nasze pielęgniarki, nasi lekarze wyglądają. W kombinezonach, goglach. Wiem, jak to wszystko wygląda – mówiła tuż po szczepieniu Teresa Kutwin. Ostrowiecki szpital otrzymał 15 fiolek, z których każda pozwala na zaszczepić 6 osób. Wczoraj (4 stycznia) zaszczepionych zostało 30 pacjentów, w tygodniu liczba ta zostanie potrojona. Szczepionka musi zostać zużyta w ciągu 120 godzin od daty jej wydania z magazynu centralnego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pierwsza partia szczepionek przybyła do ostrowieckiego  szpitala z kilkugodzinnym opóźnieniem.  

– Mieliśmy te szczepionki otrzymać dzisiaj rano. Teraz mamy godzinę 13.00 mniej więcej, więc dopiero szczepionki znalazły się w naszej lodówce. I jak przepisy pokazują szczepionka musi być zużyta w ciągu 120 godzin od daty wydania z magazynu centralnego. Jeśli dziś została wyjęta z lodówki o temperaturze – 70 stopni, to mamy 120 godzin od dzisiejszego ranka, żeby te wszystkie szczepionki zużyć – mówił Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. podczas wczorajszej konferencji prasowej.  

Do ostrowieckiego szpitala przyjechało wczoraj 15 fiolek ze szczepionką. Z każdej fiolki można zaszczepić sześciu pacjentów. Wczoraj zaszczepionych ich 30,, w tygodniu liczba ta zostanie potrojona. 

Andrzej Gruza zapewnia, że w kolejnych tygodniach szpital zamawiał będzie sukcesywnie  większe partie szczepionek.

– Od przyszłego tygodnia  te szczepienia pójdą sprawniej. Mówi się też o tym, że być może szczepionka będzie dostarczana dwa razy w tygodniu, ponieważ dostarczenie jej tylko jeden raz w tygodniu, tak jak do tej pory w poniedziałek, powoduje, że  nie jesteśmy w stanie szczepić przez cały tydzień. Zważywszy na ten okres, o którym pan dyrektor wspomniał, od chwili rozmrożenia w magazynie centralnym, jest 120 godzin na transport szczepionki do szpitala i jej podanie, więc jest to praktycznie pięć dób od  chwili rozmrożenia w magazynie centralnym. Jedna doba odpada na transport. Żeby przez cały tydzień szczepić, te szczepionki muszą do nas trafiać dwa razy w tygodniu. Wtedy dopiero będziemy mogli tę akcję rozszerzyć na kolejne grupy – wyjaśnia Adam Karolik. 

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrwocu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina  również, że w pierwszej kolejności szczepieni są pacjenci z grupy 0: pracownicy samego szpitala, zarówno personel medyczny, jak i personel techniczny, pomocniczy, administracyjny.  W kolejnej grupie szczepień znajdą się pracownicy przychodni i poradni specjalistycznych, podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodków zdrowia z całego powiatu ostrowieckiego.

Na 31 grudnia 2020 roku szczepienie zadeklarowało blisko 340 pracowników szpitala, a także 520 z całego rejonu.  

– Jeśli chodzi o  szczepienia populacyjne, moim zdaniem, muszą włączyć się wszystkie przychodnie rejonowe, wszystkie gminne ośrodki zdrowia, ponieważ ja wczoraj wyliczyłem, gdyby nasz punkt szczepień w szpitalu chciał zaszczepić 110 tysięcy mieszkańców powiatu ostrowieckiego, zważywszy, że szczepionkę trzeba podawać dwukrotnie, po trzech  tygodniach po raz drugi, to jest 220 000 szczepień do wykonania. gdybyśmy chcieli zrobić to naszym personelem trwałoby to dłużej dwa lata. Jestem przekonany o tym, że wszystkie przychodnie w mieście, wszystkie spółki medyczne na terenie miasta, przyłącza się aktywnie do szczepienia, w przeciwnym wypadku absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby ta akcja przeprowadzana była w sposób sprawny – wyjaśnia dyrektor do spraw medycznych.

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w ostrowieckim ZOZ zaszczepił się jako pierwszy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że sam nie miał wątpliwości, aby się zaszczepić.

– Ja obserwuję życie,  mam już swoje lata, pamiętam przypadki, spośród swoich rówieśników, ludzi, którzy przeszli ciężkie choroby,  które powodowały ciężkie kalectwo. W dzisiejszym czasie rozwija się ruch tzw. szczepionkowców, my o tym wiemy doskonale, bo co ludzie mówią, „po co się szczepić, przecież tych chorób nie ma?” Tych chorób nie ma właśnie dlatego, że moje pokolenie zostało zaszczepione. Mojej mamy nikt nie pytał czy zgadza się na to, żeby swojego syna zaszczepić. Po prostu szczepienia były obowiązkowe. Gdybym był premierem Morawieckim z całą pewnością wprowadziłbym obowiązek szczepień. Na wirusy nie ma leków. Jeżeli my leczymy w szpitalu pacjentów na COVID-19, to nie leczymy infekcji COVID-19 tylko leczymy powikłania w postaci,  najczęściej zapalenia płuc lub innych ciężkich powikłań.  Samego COVID-u się nie leczy, ponieważ na wirusy żadne, nie tylko na koronawirusa, nie ma skutecznych leków.  Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania rozwoju epidemii są szczepienia. Dotyczy to wszystkich chorób wirusowych. Apeluje do wszystkich matek, ja pracuje na oddziale ginekologiczno-położniczym i ze smutkiem obserwuję, jak wiele matek odmawia szczepienia swoich dzieci nowonarodzonych.  Zostają pod presją, pod jakimś wpływem tych antyszczepionkowych ruchów, które gdzieś w internecie głównie robią tą złą robotę dla społeczeństwa. Ja wiem, że znowu się komuś narażę, ale ja mówię niestety prawdę.  Moim zdaniem szczepienia powinny być szczepieniami obowiązkowymi – tłumaczy Adam Karolik. 

Szczepionkę przyjęła także Teresa Kutwin, pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień w ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że jeśli ilość dzieci niezaszczepionych wzrośnie powyżej 20 procent, to grozi każda epidemia, jak chociażby odry. 

– Proszę wszystkich, żeby się szczepili. To jest jedyny sposób, żeby powstrzymać tę epidemie. Jest jeszcze drugi sposób, żeby epidemie powstrzymać. Po pięciu, sześciu falach zachorowań epidemia prawdopodobnie sama się wycofa. Wtedy około 80 proc. społeczeństwa nabierze odporności tzw. własnej na skutek zakażenia. Ale ile nas to będzie kosztowało? Jakie będą skutki społeczne i gospodarcze, jeżeli przejdziemy przez kolejnych pięć fal zaostrzeń?   Szczepienie ma doprowadzić do tego, że ma skrócić epidemie – wyjaśnia. 

Dodaje, że szczepienie może nie mieć wpływu na wiosenną fale koronawirusa, ze względu na dużą ilość dawek, które trzeba podać w krótkim czasie, jednak już jesienią powinniśmy zauważyć różnicę.   Zapewnia, że jest przekonany o bezpieczeństwie szczepionki, która  jest wytworem inżynierii genetycznej, nie ma tam białka wirusa. 

Także Teresa Kutwin, pielęgniarka koordynująca pracę punktu szczepień  zapewniała, że po szczepieniu czuje się bardzo dobrze. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Szczepienie przeszłam bezboleśnie, z uśmiechem. Uważam, że powinniśmy się szczepić. Najlepszym wyjściem byłoby, jakby pacjenci, którzy się nie chcą szczepić weszli w oddziały nasze COVID-owe. Zobaczyliby jak nasze pielęgniarki, nasi lekarze wyglądają. W kombinezonach, goglach, akurat miałam taki przypadek, bo mój mąż leżał. Wiem, jak to wszystko wygląda – tłumaczy. 

Andrzej Gruza dodaje, że wśród personelu szpitala są nieliczne  osoby nieliczne, które wahają się czy się szczepić.  On sam jest po niedawno przebytej chorobie, a ponieważ wystąpiły u niego pewne powikłania, będzie mógł zaszczepić się pod koniec bieżącego miesiąca.

Procedura w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19 nie odbiega od standardowych procedur w przypadku innych  szczepień. 

Andrzej Gruza, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. i Adam karolik, dyrektor ds. medycznych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pacjent wchodzi do poczekalni, dezynfekuje ręce, następnie wypełnia ankietę. Są w niej dane, które mówią o  przebytych przez niego chorobach i zażywanych lekach.  Następnie udaje się do  gabinetu. Tam lekarz kwalifikuje go do szczepienia  lub zmienia termin na kolejną wizytę.  Pacjent przechodzi  do gabinetu zabiegowego. Pielęgniarka podaje mu szczepionkę, którą wcześniej przygotowało zgodnie z procedurą. Pacjent otrzymuje zaświadczenie, że podano mu szczepionkę  z numerem serii, nazwiskiem pielęgniarki, która mu ją podał, a także kwalifikującym go do szczepienia nazwiskiem lekarza. Po otrzymaniu szczepionki udaje się do poczekalni, gdzie przez 15 minut obserwuje go pielęgniarka. 

– Jest wiele osób, które snują teorie spiskowe, że koronawirusa nie ma. Ja zapraszam takie osoby, jako wolontariuszy do naszego szpitala. Jeśli uważasz, że nie ma koronawirusa przyjdź  na oddział covidowy do nas. Przecież będziesz bezpieczny.  Przecież tej choroby nie ma. Przyjdź, pomagaj. Serdecznie zapraszam niedowiarków. Albo niech zobaczą jak ludzie umierają na covidowe zapalenie płuc. Jest to najgorsza ze śmierci, śmierć przez uduszenie – podsumowuje Adam Karolik. 

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-16
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-16

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-5
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-5

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-4
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-4

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-3
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-3

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-2
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-2

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-1
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-1

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-21
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-21

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-20
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-20

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-19
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-19

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-18
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-18

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-17
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-17

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-6
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-6

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-15
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-15

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-14
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-14

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-13
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-13

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-12
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-12

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-11
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-11

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-10
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-10

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-8
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-8

NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-7
NaOSTROinfo Szczeienie COVID19-7

8 komentarzy

8 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this