Znajdź nas na

FAKTY

Adam Karolik: Za prawdę nie będę przepraszać, a mówiłem prawdę. Mogę przeprosić za formę! Lekarze POZ złożyli na niego skargę!

– Na brak personelu szpitalnego cierpieliśmy już przed epidemią. Nie mamy znikąd pomocy. Jesteśmy ciągle zdani na własne siły, jeżeli chodzi o ludzi. Nasze apele o pomoc nie przyniosły na razie żadnego odzewu z nikąd. Jedyny odzew, jaki przyszedł to to, że listem poleconym dostałem informacje, że grupa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej złożyła na moją osobę skargę do Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach, gdzie przed komisją etyki lekarskiej będę miał rozprawę sądową za to, że źle oceniłem pracę lekarzy, zaangażowanie lekarzy POZ – mówił podczas wczorajszej (4 listopada) konferencji prasowej Adam Karolik, dyrektor do spraw lecznictwa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Aktualnie na zwolnieniu chorobowym przebywa 115 pielęgniarek, 22 osoby z personelu pomocniczego i 12 lekarzy. Łącznie nieobecnych jest 151 osób, co stanowi 20 procent personelu szpitalnego. Na terenie całego szpitala przebywało wczoraj (4 listopada) 58 pacjentów z potwierdzonym wynikiem PCR.

Adam Karolik, dyrektor do spraw lecznictwa fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Ze względu na niedobór personelu musieliśmy rozformować tymczasowo oddział rehabilitacji. Personel oddziału rehabilitacji został delegowany na inne oddziały szpitalne, które muszą utrzymać swoją działalność – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.  Od wczoraj funkcjonować zaczął  oddział I wewnętrzny, od weekendu do pracy powrócił też oddział wewnętrzny II. 

Oddział wewnętrzny II jest dedykowany pacjentom z covidem, natomiast I wewnętrzny w praktyce ma pozostać oddziałem „czystym” dla pacjentów niezakażonych i nie podejrzanych o zachorowanie. 

– Oddział II wewnętrzny, który jest stowarzyszony ze stacją dializ jest poświęcony pacjentom covidowym dlatego, że bardzo wielu pacjentów dializowanych okazało się, że jest zarażonych covidem. Izolacja jednych i drugich w tej chwili nie ma sensu. Stąd połączenie oddziału II wewnętrznego z hospitalizacją osób zarażonych – mówił Andrzej Gruza. 

Przypomniał, że od niedawna przy ostrowieckim szpitalu funkcjonuje punkt pobrań wymazów dla pacjentów z powiatu ostrowieckiego. Obsługę punktu zapewniają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Tylko 3 listopada z usług punktu wymazowego skorzystało 80 pacjentów. Dodał, że punkt funkcjonuje w dni powszednie od 8.00 do 13.00 i od 9. do 12.00 w soboty i niedziele. 

W ubiegłym tygodniu w piątek utworzony został oddział poświęcony tylko covidowym pacjentom. Jest to odcinek włączony do oddziału pulmonologii. 

Na oddziale jest 17 łóżek. Ma odpowiednie zabezpieczenie, śluzy, łóżka są zabezpieczone w stanowiska do tlenoterapii. Spełnia wszystkie wymogi oddziału covidowego. Na oddziale podłączone będą mogły być także respiratory i monitory. 

– Ten oddział w ciągu trzech godzin się zapełnił. Trzy godziny trwało, to żeby na oddziale tym nie zostało nawet jedno łóżko. W tej chwili na tych 17 miejscach leży 18 pacjentów – wylicza Adam Karolik. 

Na terenie całego szpitala przebywało wczoraj  (4 listopada) 58 pacjentów z potwierdzonym wynikiem PCR. Duże ognisko pacjentów zakażonych znajduje się na oddziale neurologii (9 pacjentów) i również na OIT-ie (6 pacjentów). Pojedynczy pacjenci przebywają też na oddziałach specjalistycznych (ortopedia, chirurgia) w strefach buforowych.

– Sytuacja jest rozwojowa i jak państwo widzicie te cyfry rosną z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień.  Mamy 58 pacjentów dodatnich. Jesteśmy praktycznie szpitalem zakaźnym, chociaż takowym nie zostaliśmy obwołani. Oprócz tego musimy leczyć i leczymy pacjentów covidowych zdrowych  z terenu naszego powiatu, ale również z powiatu starachowickiego, częściowo z powiatu skarżyskiego, bo szpital w Skarżysku również został przemianowany  na jednoimienny, z powiatu opatowskiego, bo ten również jest przemianowany na jednoimienny i to czego nasze służby wojewody nie podają szpital w Lipsku i Iłży z południa mazowsza  od dnia jutrzejszego są szpitalami covidowymi – dodaje Adam Karolik. 

Podkreślał, że zawsze z tamtych okolic był duży napływ pacjentów. Teraz dyrekcja szpitala przygotowuje się na jeszcze większe zainteresowanie ze strony pacjentów. 

Andrzej Gruza, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. Adam Karolik, dyrektor do spraw lecznictwa fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Tym pacjentom wszystkim nie możemy odmówić pomocy. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji przede wszystkim kadrowej. Jeżeli chodzi o łóżka szpitalne problemu nie ma. Są nawet sytuacje, że całe oddziały stoją puste, choćby cały oddział po rehabilitacji, gdzie chwilowo musieliśmy zawiesić działalność. Problem jest z opieką, z personelem dla zapewnienia pracy tegoż oddziału – tłumaczył Adam Karolik.

Aktualnie w szpitalu na zwolnieniu chorobowym jest 115 pielęgniarek, 22 osoby z personelu pomocniczego i 12 lekarzy. Łącznie nieobecnych jest  151 osób, co stanowi 20 procent personelu szpitalnego. 

– Na brak personelu szpitalnego cierpieliśmy  już przed epidemią. Nie mamy znikąd pomocy. Jesteśmy ciągle zdani na własne siły, jeżeli chodzi o ludzi.  Nasze apele o pomoc nie przyniosły na razie żadnego odzewu z nikąd. Jedyny odzew, jaki przyszedł to to, że listem poleconym dostałem informacje, że grupa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej złożyła na moją osobę skargę do Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach, gdzie przed komisją etyki lekarskiej  będę miał rozprawę sądową za to, że źle oceniłem pracę lekarzy, zaangażowanie lekarzy POZ.   Czy powinienem  przepraszać? Za prawdę nie będę przepraszać, a mówiłem prawdę. Mogę przeprosić za formę. Oczywiście uniosłem się i nawet zgrzeszyłem, bo nie powinno się używać imienia Pana Boga swego nadaremno, a ja się odwołałem do Pana Boga w jednym z wywiadów. Przepraszam za formę, przepraszam Pana Boga, że zgrzeszyłem.  Natomiast nie przepraszam za prawdę, którą wypowiedziałem w swoich wypowiedziach – podsumował Adam Karolik.  

Zarówno Adam Karolik, jak i Andrzej Gruza podkreślają, że negatywnie oceniają tworzenie szpitali na halach targowych i stadionach. Nie ukrywają sytuacji ostrowieckiego szpitala. 

– To są igrzyska jakie cesarz Rzymu urządzał  2000 lat temu dla publiczności. Kto będzie pracował w tych szpitalach? Kto będzie obsługiwał tych pacjentów, jak w szpitalach powiatowych  są wolne oddziały, nie tylko w naszym, ale w innych szpitalach również. Problem jest nie w braku łóżek, które władza tworzy, ale w braku obsługi tych łóżek. Chyba, że strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych będa pracowali w tych szpitalach, bo ja innej możliwości naprawdę nie widzę – podsumował Adam karolik

Ostrowiecki szpital nie ma problemu z tlenem. Funkcjonuje w nim centralna dyspozytornia z tlenem, szpital ma także zbiornik tlenowy, który jest stale uzupełniany. Są jednak szpitale w województwie świętokrzyskim, które właśnie z brakiem tlenu mają problem, gdzie brakuje zabezpieczenia. Jeden z nich zwrócił się z prośbą o wypożyczenie butli tlenowych dla zabezpieczenia pacjentów. Miesięczne zużycie tlenu w przypadku ostrowieckiego szpitala to kilkanaście ton.

Na stanie szpitala czynnych jest 30 respiratorów i dodatkowo 10 w rezerwie.        

1 Comment

1 Comment

  1. Pacjent.

    5 listopada, 2020 at 19:15

    Ja chciałabym zapytać, czy wojsko jest lepiej wyszkolone, niż na przykład Policealne Szkoły Medyczne, które dobrze wykwalifikowały nie jednego opiekuna medycznego? Dlaczego nie staracie się nawet o uczniów tych Szkół, aby mogli być na praktykach i zdobyć upragniony zawód, który się uczą. Dlaczego szukacie daleko tego, co jest tak blisko. Czy nie macie rejestrów tych szkół, gdzie można starać się o takie osoby w Ostrowcu Św. Chciałabym też zapytać Panów Dyrektorów Szpitala, oraz lekarzy, którzy składali Przysięgę Hipokratesa, czy ją jeszcze pamiętają, co przysięgali i czy wszystko jest z wolą Bożą. Przypomnijcie sobie punkt 8 jeśli dobrze go stosujecie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this