Znajdź nas na

FAKTY

Aktywny wulkan marsjański na terenie Politechniki Świętokrzyskiej – zapowiedź Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich 2021!

Wielkimi krokami zbliża się siódma edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich – największego wydarzenia kosmicznego w Europie. 10 – 12 września w Kielcach na Politechnice Świętokrzyskiej zawodnicy wystartują w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Będą prelekcje dotyczące lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca, czy wykorzystaniu na Ziemi technologii tworzonych z myślą o lotach kosmicznych. A na torze w stolicy województwa świętokrzyskiego pojawi się największy na świecie, aktywny wulkan marsjański.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– W tym roku do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. To wydarzenie, o którym słychać w całej Europie. Spotykają się tu ludzie, którzy dyskutują o przyszłości w dziedzinie nauki. Samorząd województwa wspiera to wydarzenie kwotą 100 tysięcy złotych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski podczas konferencji prasowej na Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie przedstawiono plan tegorocznej edycji ERC 2021.

O koncepcji wydarzenia mówili także m.in.: poseł Krzysztof Lipiec, prezydent Kielc Bogdan Wenta, rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba, współzałożyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński, prezes Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Starachowice” Marcin Perz.

Uczestnicy konferencji
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Strefa Inspiracji

ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczne, łączące międzynarodowe zawody robotów mobilnych z pokazami naukowo-technologicznymi. W tym roku po raz pierwszy zawodnicy będą rywalizować w dwóch formułach. W zawodach stacjonarnych drużyny wykorzystają zaprojektowanego przez siebie łazika, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy wezmą udział w formule zdalnej, w której wykonają zadania przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up.

Strefa Inspiracji – to druga część wydarzenia, w ramach której na uczestników czekają prelekcje i warsztaty. Każdy dzień, to inny motyw przewodni. W piątek eksperci przybliżą temat Marsa i planów załogowych misji na tę planetę. Drugi dzień poświęcony zostanie Księżycowi i jego biznesowo-ekonomicznemu potencjałowi oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. Finałem będą technologie kosmiczne na Ziemi oraz sukcesy polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

Zaproszenie na wydarzenie przyjęli między innymi dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, prof. Chris Welch, prezes najstarszej organizacji kosmicznej British Interplanetary Society, Cesar Urrutia – współzałożyciel SPACE AG, Mayank – założyciel i dyrektor zarządzający Celestial Space Technologies GmbH czy Billy Almon, astrobiofuturysta i były dyrektor kreatywny w Walt Disney Imagineering.

Łazik marsjański
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Czerwona Planeta

Tegoroczny tor inspirowany będzie fragmentem Czerwonej Planety o nazwie Elysium Planitia. Będzie to jedyna na świecie tego typu instalacja, w której odwzorowana będzie historia geologiczna Marsa. Elysium Planitia jest terenem szczególnym, ponieważ dzięki najnowszym badaniom można stwierdzić, że to właśnie tam jeszcze kilka milionów lat temu wybuchały wulkany. Chcąc oddać wyjątkowy charakter tego miejsca, podczas 7. edycji ERC widzowie i odwiedzający będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć wybuch takiego wulkanu. Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej stanie największy na świecie, aktywny, marsjański wulkan.

ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Łazik marsjański
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Współorganizatorami ERC 2021 są: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” SA, Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny Pionier.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this