Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Andrusiewicz: W Polsce wykryto 234 przypadki omikronu!

W Polsce wykryto dotąd 234 przypadki zakażenia wariantem koronawirusa omikron. Najwięcej, bo ponad 60 przypadków, wykryto w woj. pomorskim i mazowieckim – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Lublin, 17.03.2021. Koronawirus w Polsce. Mgr Monika Michalczyk (L) wykonuje test na obecność koronawirusa u doktor nauk medycznych Elżbiety Puacz (P) w laboratorium diagnostycznym Genomika w Lublinie, 17 bm. Laboratorium zajmuje się diagnostykę koronawirusa SARS-CoV-2 i szczepieniami przeciwko COVID-19. (wj/doro) PAP/Wojtek Jargiło

Rzecznik resortu zdrowia w środę na briefingu mówił m.in. o liczbie zakażeń nazwanym omikronem, wariantem koronawirusa SARS-CoV-2.

„Jeśli chodzi o omikron, to w tej chwili mamy go mniej więcej na poziomie 8 proc. w populacji, w społeczeństwie polskim. To są 234 stwierdzone zakażenia wersją omikron w próbkach, które podlegały w ostatnim czasie sekwencjonowaniu” – powiedział Andrusiewicz. Wskazał, że „nadal dwa województwa, które dominują w zakresie wykrywania omikronu, to województwo pomorskie i województwo mazowieckie”. „W każdym z tych województw wykryto ponad 60 przypadków wersji omikron” – podał

Przypomniał, że „ostatnio mieliśmy 7 proc. udziału omikronu w populacji, teraz mamy już 8 proc”. Jak mówił, oznacza to, że wykrywane jest coraz więcej zakażeń tym wariantem koronawirusa.

„Myślę, że na koniec stycznia będziemy już go mieli na pewno na poziomie mniej więcej 50 proc. i powyżej” – dodał Andrusiewicz.

„Przed omikronem może nas chronić trzecia dawka, dawka przypominająca. Cały czas do tej dawki państwa zachęcamy, tak jak zachęcamy do szczepienia dzieci” – powiedział.

W poniedziałek resort zdrowia informował, o wykryciu 193 przypadków zakażenia omikronem w Polsce. (PAP)

dsr/ joz/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this