Znajdź nas na

FAKTY

Szkoła w Nietulisku Dużym miała spore długi! Z pomocą przyszli burmistrz i gmina!

Grudzień 2021 roku dla uczniów, ich rodziców, a także dla nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym do najłatwiejszych nie należał. Pojawiły się informacje o zadłużeniu placówki, które niestety narastało. Z pomocą przyszła gmina Kunów. – Nie mogliśmy pozostawić tej społeczności szkolnej bez pomocy. Przejęliśmy placówkę, która od 1 stycznia 2022 roku podlega pod gminę, pani dyrektor i nauczyciele zachowali swoje stanowiska pracy, długi zostały spłacone, a rodzice i uczniowie mogą spać spokojnie – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Budynek, w którym mieści się szkoła podstawowa i oddziały przedszkolne w Netulisku Dużym fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od 1 stycznia 2022 roku Szkoła Podstawowa imienia Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym podlega pod gminę, a nie jak to było dotychczas, gdy organem prowadzącym była osoba fizyczna. Czasu na przekształcenie było niewiele, bo zaledwie trzy tygodnie. To setki godzin pracy pracowników Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, z Aleksandrą Bernaciak, kierownikiem referatu na czele.

2 grudnia do Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie wpłynęło oświadczenie od Urszuli Pasternak, dyrektora Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym o rezygnacji z dalszego prowadzenia placówki. 

– Do 31 grudnia trzeba było wykonać wszystkie czynności, które pozwoliły na przejęcie placówki przez gminę z dniem 1 stycznia 2022 roku. Przeprowadziliśmy inwentaryzację mienia placówki. Była to procedura dwuetapowa, dotyczyła mienia, które zostało w 2011 roku przekazane osobie fizycznej, a także mienia zakupionego przez osobę fizyczną i znajdowało się na wyposażeniu placówki. W tym celu powołano komisję inwentaryzacyjną. Komisja została upoważniona do przejęcia majątku na rzecz gminy i przekazania go osobie pełniącej obowiązki dyrektora, którą od 1 stycznia została uprzednia dyrektor, pani Urszula Pasternak – wyjaśnia Aleksandrą Bernaciak, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że przeprowadzono także kontrolę finansową, ponieważ szkoła otrzymywała dotacje z budżetu gminy na każdego ucznia szkoły i przedszkola. Kontrola wykazała, że szkoła jest zadłużona. Początkowo kwota zadłużenia wyniosła 120 000 zł, później okazało się, że jest powiększona o kolejne rachunki. Ostatecznie zadłużenie wzrosło do 142 500 zł. Część zadłużenie stanowiły zobowiązania względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  za poprzedni rok, gdy szkoła prowadzona była przez osobę fizyczną. 

– Pracownicy naszego Urzędu wykonali ogrom pracy w ekspresowym tempie, aby od 1 stycznia 2022 roku szkoła była prowadzona  już przez gminę. Teraz wszystkie placówki oświatowe w naszej gminie podlegają pod Urząd. Możliwości gminy są bowiem większe jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych, niż w przypadku osoby fizycznej. Takie są przepisy  – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Aleksandra Bernaciak podkreśla, że gmina Kunów, reprezentowana przez burmistrza dała „drugą szansę” i „nowy start”  placówce, jak i dyrektorowi szkoły.

– Majątek szkoły, zakupiony przez ten czas, gdy organem prowadzącym była osoba fizyczna  należy do osoby fizycznej. Pani dyrektor mogła go zabrać, a gmina za 140 000 kupiłaby nowy sprzęt. Pani dyrektor pozostałaby wówczas sama z problemem zadłużenia. Gmina, reprezentowana przez burmistrza Lecha Łodeja wyszła jej naprzeciw. Sprzęt został wyceniony przez niezależnego rzeczoznawcę. Jego koszt także pokryła gmina, potem wyposażenie zostało zakupione w formie umowy sprzedaży między gminą, a panią dyrektor, która otrzymała 142 500 zł – wyjaśnia Aleksandra Bernaciak.

Podkreśla, że po stronie gminy leżało przygotowanie arkusza organizacyjnego szkoły w porozumieniu z byłą dyrektor placówki. 

Aleksandrą Bernaciak, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Uzyskaliśmy wykaz nauczycieli, łącznie z ich kwalifikacjami, z aktualnym przydziałem obowiązków, aczkolwiek odbiega on od przepisów, dotyczących szkół publicznych, prowadzonych przez jednostkę samorządu. Dostosowaliśmy go do naszych potrzeb, jednocześnie zapewniając szeroką ofertę dla uczniów. Nikt nie stracił pracy, wszyscy pracownicy niepedagogiczni i pedagogiczni zostali przyjęci na podstawie Kodeksu Pracy. Są teraz pracownikami zatrudnionymi na podstawie Karty Nauczyciela, co dla nich jest bardzo korzystne  – wyjaśnia. 

Zapewnia, że od 1 września w szkole pojawi się także inna forma wyżywienia – dowożonego ze szkoły podstawowej w Kunowie,  już nie katering, jak to było dotychczas.  

– Dopóki będzie taka liczba dzieci jak aktualnie, szkoła będzie funkcjonowała – deklaruje burmistrz. 

Aktualnie do szkoły podstawowej w Nietulisku Dużym uczęszcza 49 uczniów w wieku szkolnym i 32 przedszkolaków.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this