Znajdź nas na

FAKTY

Autobusy ostrowieckiego MZK dotrą do Ćmielowa!

Do Ćmielowa kursować będą najnowsze autobusy ostrowieckiego Miejskiego Zakładu Komunikacji. To efekt podpisanego z gminą Ostrowiec Świętokrzyski porozumienia w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Podpisane porozumienie zapewnia kontynuację tras przejazdowych linią numer 2. – Jak pokazują statystyki zainteresowanie kursami linii nr 2 jest duże zarówno ze strony pracowników zakładów porcelany, jak i mieszkańców naszej gminy – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Ćmielowie, podjętej 15 grudnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podpisała porozumienie z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski, reprezentowaną przez Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego  w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, z którego korzystają mieszkańcy Ćmielowa.

– To bardzo ważne porozumienie, z punktu widzenia nie tylko pracowników Zakładów Porcelany, dojeżdżających z Ostrowca Świętokrzyskiego, ale też z perspektywy miasta i gminy Ćmielów.  Statystyki pokazują, że np. w październiku sprzedano 550 biletów jednorazowych na przejazd, plus 18 biletów miesięcznych. To pokazuje skalę i liczbę osób, które z tej komunikacji korzystają – wyjaśnia Joanna Suska.

W tym roku koszty, jakie z tytułu porozumienia poniosła gmina Ćmielów wyniosły ok. 70 000 zł. W przyszłym roku, wyniosą one szacunkowo – 120 000 zł.  Wynikają one m.in.  ze wzrostu cen energii.

– Co ważne nasz samorząd poniesie koszty tylko za kilometry „przejechane” na terenie miasta i gminy Ćmielów. Nie liczymy tutaj przepustowości autobusów przez Bodzechów, przez który linia nr 2 jeździ. Płacimy tylko, mówiąc kolokwialnie, „za swoje”. W ramach audytu, który się odbył, 12 zł za wozokilometr to stawka racjonalna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom  pracowników zakładów porcelany, jak również mieszkańców naszej gminy, korzystających z usług MZK, zawnioskował do państwa radnych o zajęcie stanowiska i podjęcie uchwały, która umożliwiłaby mi podpisanie stosownego porozumienia – tłumaczy Joanna Suska.

Podkreśla, że Miejski Zakład Komunikacji nie może otrzymać dofinansowania z zadania rządowego, likwidującego białe plamy transportowe.

–  Nie ma dopłat jak pozostali przewoźnicy prywatni, dlatego część kosztów poniesiemy my, jako samorząd. Dlatego w roku 2023 gmina Ćmielów będzie współfinansować koszty przejazdu linii nr 2 na tych trzech kursach: w okolicach godziny 6.00 rano, 14.00 i 22.00. Tak jak już powiedziałam,  liczby pokazują, że ten transport zapewni  łatwiejszą komunikację z Ostrowcem Świętokrzyskim. Co ważne, jeżeli gmina Bodzechów nie będzie partycypować w kosztach, linia nr 2 nie będzie mogła stanąć na przystankach na terenie gminy Bodzechów – podkreśla burmistrz.

Zaznacza, że zwróciła się również do zakładów porcelany z prośbą o współfinansowanie kosztów poniesionych przez samorząd w wysokości co najmniej 50 procent.  Zaznacza również, że do gminy Ćmielów kursować będą najnowsze autobusy, zakupione przez MZK.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this