Znajdź nas na

FAKTY

Bakteria Legionella wykryta pod prysznicami na Rawszczyźnie!

– W związku z obecnością bakterii Legionella w wodzie pod prysznicami Pływalnia Rawszczyzna będzie nieczynna od 22. 09. 2022 r. od godz.11.00 do odwołania. Niedostępne będą również siłownia, sauna oraz zabiegi z hydroterapii – na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował dziś (czwartek, 22 września) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św.

Zdjęcie ilustracyjne. Pływania Rawszczyzna fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.

Okres inkubacji trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, tj. bóle mięśni, ból głowy, gorączka i objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania). Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

Poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do nagłego wzrostu temperatury ciała, bólu głowy, mięśni, dreszczy i objawów zakażenia górnych dróg oddechowych. Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa. W większości przypadków legionelozy jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

Działania profilaktyczne obejmują m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody m.in. w sieci wodociągowej i urządzeniach klimatyzacyjnych, leczniczych i sanitarnych. (źródło Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu).

Źródło: FB MOSIR

Jak dziś (czwartek, 22 września) na swoim profilu na FB poinformował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. W związku z obecnością bakterii Legionella w wodzie pod prysznicami Pływalnia Rawszczyzna będzie nieczynna od 22.09. 2022r. od godz.11.00 do odwołania. Niedostępne będą również siłownia, sauna oraz zabiegi z hydroterapii. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this