Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

Bałtowski Jarmark Wielkanocny już w najbliższą niedzielę!

Stroiki wielkanocne, kolorowe pisanki, palmy, zajączki, serwetki, pyszne ciasta, a także wiele innych ozdób i smakołyków będzie można kupić już w najbliższą niedzielę (10 kwietnia) na Bałtowskim Jarmarku Wielkanocnym, który zorganizowany zostanie na placu przed kościołem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. – Wracamy do dobrych tradycji. Chcemy pobudzić lokalną społeczność, aby włączała się w tego typu przedsięwzięcia. Mamy wielu utalentowanych lokalnych artystów. Wierzę, że zakupione na jarmarku produkty rękodzielnicze będą ozdobą niejednego domu podczas świąt Wielkanocnych – mówi Donata Majewska, pracownik Urzędu Gminy w Bałtowie.

Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Łukasz Grudniewski

Donata Majewska, pracująca na samodzielnym stanowisku ds. Obsługi Rady Gminy, komisji i obsługi administracyjnej w Urzędzie Gminy w Bałtowie przypomina, że w przeszłości podejmowane były próby organizacji kiermaszu wielkanocnego, jednak nie było większego zainteresowania ze strony mieszkańców. Czas pandemii sprawił jednak, że ludzie tęsknią za tego typu spotkaniami. W gminie Bałtów mnóstwo jest też artystów, którzy w zaciszach swoich domów, tworzą prawdziwe arcydzieła. Jarmark Wielkanocny to okazja, aby wystawić swoje prace,  a przy okazji podreperować domowy budżet. 

– Zależy nam na tym, aby Bałtowski Jarmark Wielkanocny już na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń organizowanych przez naszą gminę. Naszym zamysłem było to, aby dalej podtrzymywać i upowszechniać tradycje i zwyczaje Wielkanocne. Na terenie naszej gminy powstają nowe koła gospodyń wiejskich. Mają okazję, żeby promować swoje produkty lokalne. Celem Jarmarku  jest propagowanie dorobku kulinarnego i artystycznego lokalnych wytwórców, przedsiębiorców oraz twórczości osób, zajmujących się rękodziełem – wyjaśnia Donata Majewska. 

Kupić będzie można unikatowe stroiki, wykonywane na szydełku kurki i zajączki wielkanocne, serwetki, „Zajazd pod Jarem” sprzedawać będzie potrawy wielkanocne i regionalne. Nie zabraknie Kół Gospodyń Wiejskich, czy Stowarzyszenia Seniorów „Ruch to moje zdrowie”. Dotychczas zgłosiło się 8 wystawców.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wydarzenie zorganizowane zostanie w najbliższą niedzielę (10 kwietnia) na placu przy kościele Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie w godzinach od 10.00 do 13.30. 

– To centralny punkt w naszej gminie. Nie mamy niestety Rynku, na którym moglibyśmy się spotykać. Wiemy, że wiele osób tego dnia przybędzie do kościoła, obchodzimy wówczas Niedzielę Palmową. Myślę, że to najlepsze miejsce na organizację takiego wydarzenia, a także pretekst do rozmów na temat naszych tradycji wielkanocnych. W każdym domu wygląda to bowiem inaczej – tłumaczy Donata Majewska.

Jeśli pozwoli na to pogoda, o godzinie 10.50 zorganizowany zostanie przemarsz z palmami wielkanocnymi spod Urzędu Gminy w Bałtowie.

– Będą to palmy, które biorą udział w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Było spore zainteresowanie tym konkursem. Uczestników podzieliliśmy na dwie kategorie wiekowe: dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym i tutaj swoją olbrzymią aktywnością wykazały się nasze gminne szkoły, zarówno ta w Bałtowie, jak i w Okole. Każda z klas przygotowała własną palmę. Druga kategoria to sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, Rodziny, Świetlice, Stowarzyszenia i grupy nieformalne. W sumie tych palm będzie około 30. Cieszymy się, że tak bardzo ta rywalizacja przypadła naszym mieszkańcom do gustu – podkreśla Donata Majewska. 

Palmy wielkanocne fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że celem konkursu jest popularyzowanie i kultywowanie tradycji wielkanocnych, związanych z niedzielą palmową,  a także świętami wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs to także promocja sołectw i podmiotów, które wspierają aktywność swoich mieszkańców. 

– Oczywiście zależało nam także na integracji naszych mieszkańców, czy integracji międzypokoleniowej. Wspólne przygotowanie palmy na pewno zbliża i jest pretekstem do rozmów. To ważne, żebyśmy w tych trudnych czasach byli razem. Oczywiście do udziału w Jarmarku zapraszamy także naszych gości z Ukrainy. Być może będzie to okazja, aby opowiedzieli nam o swoich zwyczajach wielkanocnych – podsumowuje Donata Majewska.    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this