Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

#BeActive! W Zespole Szkół Specjalnych trwa Europejski Tydzień Sportu!

Rywalizacja, zawody sportowe, spotkania ze sportowcami, a także zajęcia edukacyjne i prelekcje przygotowane przez dietetyka, to tylko niektóre z elementów składających się na Europejski Tydzień Sportu w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim. O tym, jak ważny jest sport w życiu osób niepełnosprawnych doskonale wiedzą nauczyciele i kadra zarządzająca ZSS-em, którzy aktywnie włączyli się w promowaną przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, ogólnoeuropejską akcję. – Sport odgrywa często szczególną rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Po pierwsze, mogą odnosić sukcesy. Olimpiady specjalne dają także możliwość rywalizacji, osiągania sukcesów i dowartościowania. Ruch, jaki by on nie był zawsze dobrze wpływa pozytywnie na nasz organizm – wyjaśnia Marta Hapczyn, nauczyciel ostrowieckiego ZSS.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że Europejski Tydzień Sportu (ETS) to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień sportowy może zarówno zapoczątkować nowe działania lub opierać się na już istniejących i wielokrotnie praktykowanych. W obchody ETS wpisują się przedsięwzięcia o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) jest zachęcenie wszystkich, w tym dzieci i młodzież, do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów tygodnia oraz przez cały rok.

– Jako Zespół Szkół Specjalnych postanowiliśmy także włączyć się w tę promująca zdrowy tryb życia – akcję w Europejskim Tygodniu Zdrowia, który trwa od 23 do 30 września. Sport jest dla naszych wychowanków, dla naszych uczniów bardzo ważny, a działania związane ze sportem prowadzimy na okrągło. W zawodach bierze udział nasza młodzież, przy szkole działa także Klub Olimpiad Specjalnych „Rywal”. Działania, atrakcje, zajęcia, które mamy w tym tygodniu przygotowane są pewnego rodzaju podsumowaniem naszej pracy – tłumaczy Marta Hapczyn.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że obchody Europejskiego Tygodnia Sportu będą trwały trzy dni.

– Dzisiaj mamy dzień pierwszy, taki wybitnie sportowy. Zainaugurowało go spotkanie z przedstawicielkami Klubu Sportowego „Black and White” wylicza nauczycielka ZSS.

Odbył się specjalny pokaz gimnastyki sportowej, a także rozmowa z Aleksandrą Kępą, jak ważne jest sport w życiu człowieka, co może dać, co dzięki niemu można osiągnąć. Następnie uczniowie brali udział w zawodach sportowych. Podsumowanie tych zawodów nastąpiło po meczu.

– W zawodach brała udział większość klas z naszej szkoły. Przygotowaliśmy sześć konkurencji: tor przeszkód, quiz: jaki to sport?, wyścigi na kartkach, rzuty do celu, pchnięcie kulą i zmodyfikowane bocce. Zbieraliśmy punkty, ponieważ były to najczęściej konkurencje drużynowe: dwie klasy między sobą rywalizowały, zdobywając punkty. Klasa z największą ilością punktów wygrała zwody. Są to uczniowie klasy 5, drugie miejsce zajęła klasa 7b. Są także dwa trzecie miejsca, które wywalczyły klasa 3b, przysposabiająca do pracy i 3a. Nagrody także mają wymiar sportowy. Jest to piłka, książki i pamiątkowe dyplomy – tłumaczy Edyta Kopyś, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych i przewodnicząca, działającego przy placówce Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tematem przewodnim jutrzejszego dnia także będzie sport. Oprócz sportu nauczyciele ZSS-u przypomną także o zdrowym trybie życia, nie tylko o sporcie, ale i zdrowym odżywianiu.

– Jutrzejszy dzień będzie właśnie temu poświęcony. Dietetyk Emilia Żelazowska opowie o tym jak się zdrowo odżywiać, nie zabraknie także prezentacji wartości odżywczych owoców i warzyw przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie opowiedzą także dlaczego warto jeść wybrane przez nich owoce i warzywa. Będziemy degustować świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Będą także prezentacje, dotyczące działalności zajęć pozalekcyjnych „Patyczaki” – o grupa wsparcia, w ramach której spotykają się rodzice wraz z uczniami trenując nordic walking. Chcemy tym, którzy z nami nie trenują, powiedzieć jak tam jest fajnie, co tam się dzieje. Chcemy zachęcić następne osoby. Jutro na naszych uczniów czekać będzie także prezentacja o wpływie ruchu na zdrowie człowieka – podsumowuje Marta Hapczyn.

Po południu, o 15.30 swoje treningi zainauguruje Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół nr 2 byłej „Budowlanki” w ich sali gimnastycznej rozpoczniemy nasze treningi. Przez cały ubiegły rok się tam spotykaliśmy. Tę zdrową tradycję będziemy też kontynuować w tym roku. Także zapraszamy serdecznie uczniów wraz z rodzicami na ten trening i kolejne – poleca Marta Hapczyn.

W czwartek, 26 września na uczniów i ich rodziców czekać będzie kolejna porcja sportowych wrażeń. Członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” będą bowiem uczestniczyć w meetingu w biegach przełajowych olimpiad specjalnych organizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Szansa”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Także nasi zawodnicy biorą udział w tych zawodach, a my sporą grupą pojedziemy im kibicować. Sportowy tydzień podsumujemy już czwartkowym popołudniem na Gutwinie wraz z grupą „Patyczaki”. Jak widać jest wiele atrakcji zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie te działania, u nas w placówce trwają przez cały rok, nie tylko przez tydzień. Uczestniczymy także w programie Żółty Talerz, dzięki któremu możemy mówić o zdrowym odżywianiu i dodatkowo je przygotowywać – dodaje Marta Hapczyn.

Przypomina także, że sport odgrywa olbrzymią rolę w życiu osób niepełnosprawnych.

– Sport odgrywa często szczególną rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Po pierwsze, mogą odnosić sukcesy. Olimpiady specjalne dają także możliwość rywalizacji, osiągania sukcesów i dowartościowania. Ruch, jaki by on nie był zawsze dobrze wpływa pozytywnie na nasz organizm – wyjaśnia Marta Hapczyn, nauczyciel ostrowieckiego ZSS.

Uczniowie ZSS-u, a także członkowie Klubu OS „Rywal” na swoim koncie mają liczne sukcesy. W minioną sobotę, 21 września zawodnicy uczestniczyli w biegu w Rudniku nad Sanem, brali udział w biegu integracyjnym na 2 km. Natalia Śmieszek – zajęła I miejsce, Marcin Spyra – pierwsze miejsce, a Kamil Podsiadło – trzecie miejsce, w swoich kategoriach wiekowych. Przygotowują się już zawodnicy, tradycyjnie do Biegu Niepodległości, a także do Orlen Warsaw Maratonu. W judo swoimi sukcesami pochwalić mogą się: Dawid Podsiadło i Dominik Ślusarz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tych zwycięstw jest naprawdę bardzo wiele. Tu można by mówić i mówić. W pływaniu, w kręglach, tenisie stołowym. Każdy znajdzie coś dla siebie – wylicza Marta Hapczyn, a Edyta Kopyś dodaje:

– Sport dla osób niepełnosprawnych to na pewno podtrzymywanie swojej kondycji i rozwoju we wszystkich kierunkach. My jako nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w taki sposób odkrywamy jakie dzieci mają predyspozycje. Często podczas takich gier i zabaw, później zostają zawodnikami naszego sportowego Klubu „Rywal”, działającego przy naszej szkole. To także start do ich sportowej kariery – podsumowuje Edyta Kopyś.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Piątek, 13 szczęśliwy dla mieszkańców gminy Kunów! Nowa droga łącząca Miłkowską Karczmę i Kurzacze to dla nich okno na świat! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Podatki nie wzrosną, większa kasa do budżetu gminy też nie wpłynie!

FAKTY

Czeski film czy łamanie prawa? Konferencje prasowe wciąż bez naszego udziału!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this