Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Beata Szydło: Honor jest jak sztandar i z żołnierzem odchodzi wraz z jego życiem! Żołnierze WOT-u ślubowali na ostrowieckim rynku

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – tak słowami Roty ślubowało dziś na ostrowieckim rynku 285 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli kurs podstawowy, a tym samym powiększyli szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Można powiedzieć, że to historyczne wydarzenie dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, ponieważ po raz pierwszy od wielu wielu lat w miejscu publicznym, w tym wypadku na ostrowieckim rynku, odbyła się przysięga wojskowa, która zgromadziła mnóstwo ostrowczan.

– Jest to przysięga wojskowa wciąż rozwijanego, nowego rodzaju sił zbrojnych Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięga najliczniejsza nie tylko w naszej brygadzie , ale również w ogóle z tych, które odbywają się w naszym kraju, bo przysięgę złoży 285 żołnierzy WOT, którzy ukończyli kurs podstawowy. Na miejskim rynku stanie w sumie około 800 żołnierzy – mówiła nam kilka dni temu Jarosław Rusiecki, Senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uroczystości poprzedzone zostały Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którym przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W swojej homilii mówił m.in o czasach terroryzmu, w których przyszło nam żyć, ale także miłości, która staje zawsze w kontrofensywie do wszechobecnego zła.

– Wszystko zależy od tego jaką drogę wartości przyjmiemy. Są trzy wartości, systemy moralne, które istnieją w świecie. Pierwszy to jest porządek materialny, im kto więcej posiada, im kto jest mocniejszy, tym ma większa władzę, wynikającą czy to z siły fizycznej, czy z mocy sprawowanego urzędu. Drugi porządek, to porządek intelektu geniusza. Są tu artyści, pisarze, uczeni – nie ważne ile masz wzrostu, czy jesteś silny, liczy się piękny umysł, to co powiedziałeś, napisałeś, jak się wysławiasz. Wreszcie trzeci porządek, porządek miłości. Chrześcijaństwo wyznaje właśnie porządek miłości – mówiła biskup Krzysztof Nitkiewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreślał, że trzeba być wiernym swoim deklaracjom, sumieniu, poglądom. Łatwo jest bowiem obiecywać, trudniej dotrzymać tych obietnic.

Następnie kolumna ponad 800 żołnierzy ruszyła w zwartym szyku, ze sztandarem, ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego na ostrowiecki rynek, aby rozpocząć uroczystą przysięgę o godzinie 12.30.

Gośćmi uroczystości były Beata Szydło, wiceprezes rady ministrów, a także Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki , która odczytała list od Mateusza Morawieckiego, premiera RP:

– Drodzy żołnierze, szanowni państwo, to moment symboliczny, moment, który zostaje w pamięci żołnierzy i ich rodzin. To ważna chwila dla wszystkich, mających na sercu bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim przysięgę złożą żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”. Drodzy żołnierze za wami 16 dni szkoleń z taktyki, strzelania, pierwszej pomocy i terenoznawstwa. To dopiero początek na rzecz służby obywateli – czytała Anna Krupka.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśliła, że dzisiejszy dzień należy przede wszystkim do żołnierzy WOT-u składających przysięgę.

– Dziękujemy za to, że podjęliście decyzje o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, że chcecie służyć mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, naszemu pięknemu regionowi, województwu świętokrzyskiemu, że chcecie dbać o jego bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, o bezpieczeństwo swoich rodzin, wszystkich mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. To jest ogromne wyzwanie, ogromne zobowiązanie – mówiła na ostrowieckim rynku, Anna Krupka.

Wicepremier Beata Szydło, przypomniała, że wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej udowodnili, że wartości, takie jak patriotyzm, męstwo i poświęcenie są dla nich niezwykle ważne.

– Pokazaliście, że najwyższym dobrem dla Was jest służba ojczyźnie. Dołączyliście do szeregów polskiego wojska, jednocześnie nawiązując do pięknej tradycji poprzednich pokoleń, tradycji waszych dziadów, waszych ojców, tradycji tej ziemi! Dołączyliście do elitarnej grupy, na której ciąży odpowiedzialność za Polskę, za jej bezpieczeństwo. Stajecie dzisiaj w równym szeregu z tymi, którzy gotowi są ponieść najwyższą cenę broniąc ojczyzny, broniąc naszego domu – mówiła Beata Szydło. – Wojska Obrony Terytorialnej to jest również służba lokalnej wspólnocie waszym sąsiadom, waszym rodzinom, waszym bliskim, tej ziemi. Tym wszystkim, którzy w razie trudności, w razie niebezpieczeństw i kryzysów będą mogli zawsze na was liczyć – dodała wicepremier.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała także, że w wojskach obrony terytorialnej służą przedstawiciele różnych zawodów, w różnym wieku, z różnym bagażem życiowych doświadczeń, różnymi historiami.

– Łączy was jedno, łączy was piękna pasja i poczucie patriotyzmu i odpowiedzialności za wasza ojczyznę. Dzisiaj ta piękna uroczystość jest dla was wszystkich i dla waszych rodzin dla mieszkańców tej ziemi wielkim wydarzeniem, wielkim dniem i zapewne Ci wszyscy, którzy są tutaj dzisiaj razem z państwem na placu, pełni dumy z waszej postawy, z tego, że ich córki, synowie, żony, mężowie, postanowili dołączyć do polskiej armii, postanowili założyć mundur „terytorialsa”, są nie tylko dumni, są nie tylko przepełnieni poczuciem właśnie dumy za swoich najbliższych, ale myślę, że wszyscy państwo możecie również mieć poczucie tego, że dobrze wychowaliście wasze córki, synów, że to właśnie w waszych rodzinach wyrośli tak wspaniali ludzie, którzy dzisiaj podejmują decyzje życiową, decyzję, która jest ważna dla nas wszystkich, decyzję służenia Polsce, służenia swojej ojczyźnie, tak jak kiedyś czynili to ich dziadowie i ojcowie. Życzę by ta służba niosła dla państwa wielka satysfakcję, byście mieli poczucie tego, że wypełniacie swoje obowiązki zawsze tak, jak należy. Byście pamiętali o przesłaniu wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że „honor jest jak sztandar i z żołnierzem odchodzi wraz z jego życiem”. Życzę państwu, by wasza służba była dla was satysfakcją, a wszyscy ci, którzy będą czerpać z was wzór mogli pokazywać was jak przykład patriotów, córek i synów polskiej ziemi, którzy nie wahają się nigdy stanąć w jej sprawie – podsumowała Beata Szydło.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W uroczystościach uczestniczyli m.in. dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele wojska, kombatanci i zasłużeni dla Wojska Polskiego, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych (województwa powiatu, miasta), działacze partyjni z miasta, z powiatu i województwa, a także przedstawiciele różnych instytucji z miasta i powiatu ostrowieckiego.

Kim są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej?

Nauczyciel historii, dziennikarz telewizyjny, ratownik medyczny, prezes przedsiębiorstwa, taternik, lekkoatleta, instruktor krótkofalarstwa, instruktor tajskiego boksu, skoczek spadochronowy, płetwonurek, mechanik samochodowy, informatyk, księgowa, zawodniczka boksu, uczniowie liceum. Żołnierze 10 ŚBOT są ludźmi młodymi, 66% jest w wieku 35 lat oraz mniej, a 28% w wieku od 35 do 45 lat. Pośród prawie 300 przysięgających w niedzielę ochotników jest ponad 70 kobiet.

– Nasi „Terytorialsi”, wywodzą się z różnych środowisk, różnych zawodów, mają swoje pasje zainteresowania i cenne kompetencje. Łączy ich miłość do ojczyzny, chęć podnoszenia potencjału obronnego kraju ale przede wszystkim służba swojej lokalnej społeczności – dodaje dowódca płk Artur Barański, 10 ŚBOT.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak wygląda szkolenie?

Od 16 marca powołani ochotnicy rozpoczęli intensywne szkolenie podstawowe (16-dniowe), jest to dla nich pierwsze zetknięcie się ze służbą wojskową. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii oraz szkoleniu taktycznym. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS „Grot”. W ostatnim dniu „szesnastki” na żołnierzy czekało spore wyzwanie, jakim jest pętla taktyczna sprawdzająca nabyte umiejętności.

„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Szkolenia odbywają się przede wszystkim w dni wolne od pracy (sobota-niedziela), co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne lub naukę, ze służbą wojskową. Sprawia to, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym i wielu ochotników może spróbować swoich sił w nowej formacji wojskowej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” decyzją Ministra Obrony Narodowej rozpoczęła formowanie od pierwszego stycznia 2018 roku. Dowodzenie objął płk Artur Barański. Na siedzibę sztabu brygady zostało wybrane miasto Kielce. Docelowo brygadę będą tworzyły trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie w trakcie ukompletowania jest 101 batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach, a w najbliższych miesiącach rozpocznie tworzenie 102 batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przysięga WOT-1
Przysięga WOT-1

Przysięga WOT-24
Przysięga WOT-24

Przysięga WOT-23
Przysięga WOT-23

Przysięga WOT-22
Przysięga WOT-22

Przysięga WOT-21
Przysięga WOT-21

Przysięga WOT-20
Przysięga WOT-20

Przysięga WOT-19
Przysięga WOT-19

Przysięga WOT-18
Przysięga WOT-18

Przysięga WOT-17
Przysięga WOT-17

Przysięga WOT-16
Przysięga WOT-16

Przysięga WOT-15
Przysięga WOT-15

Przysięga WOT-14
Przysięga WOT-14

Przysięga WOT-13
Przysięga WOT-13

Przysięga WOT-12
Przysięga WOT-12

Przysięga WOT-11
Przysięga WOT-11

Przysięga WOT-10
Przysięga WOT-10

Przysięga WOT-9
Przysięga WOT-9

Przysięga WOT-8
Przysięga WOT-8

Przysięga WOT-7
Przysięga WOT-7

Przysięga WOT-6
Przysięga WOT-6

Przysięga WOT-25
Przysięga WOT-25

Przysięga WOT-44
Przysięga WOT-44

Przysięga WOT-43
Przysięga WOT-43

Przysięga WOT-42
Przysięga WOT-42

Przysięga WOT-41
Przysięga WOT-41

Przysięga WOT-40
Przysięga WOT-40

Przysięga WOT-39
Przysięga WOT-39

Przysięga WOT-38
Przysięga WOT-38

Przysięga WOT-37
Przysięga WOT-37

Przysięga WOT-36
Przysięga WOT-36

Przysięga WOT-35
Przysięga WOT-35

Przysięga WOT-34
Przysięga WOT-34

Przysięga WOT-33
Przysięga WOT-33

Przysięga WOT-32
Przysięga WOT-32

Przysięga WOT-31
Przysięga WOT-31

Przysięga WOT-30
Przysięga WOT-30

Przysięga WOT-29
Przysięga WOT-29

Przysięga WOT-28
Przysięga WOT-28

Przysięga WOT-27
Przysięga WOT-27

Przysięga WOT-26
Przysięga WOT-26

Przysięga WOT-45
Przysięga WOT-45

Przysięga WOT-68
Przysięga WOT-68

Przysięga WOT-67
Przysięga WOT-67

Przysięga WOT-66
Przysięga WOT-66

Przysięga WOT-65
Przysięga WOT-65

Przysięga WOT-64
Przysięga WOT-64

Przysięga WOT-63
Przysięga WOT-63

Przysięga WOT-62
Przysięga WOT-62

Przysięga WOT-61
Przysięga WOT-61

Przysięga WOT-60
Przysięga WOT-60

Przysięga WOT-59
Przysięga WOT-59

Przysięga WOT-58
Przysięga WOT-58

Przysięga WOT-57
Przysięga WOT-57

Przysięga WOT-56
Przysięga WOT-56

Przysięga WOT-55
Przysięga WOT-55

Przysięga WOT-54
Przysięga WOT-54

Przysięga WOT-53
Przysięga WOT-53

Przysięga WOT-50
Przysięga WOT-50

Przysięga WOT-48
Przysięga WOT-48

Przysięga WOT-46
Przysięga WOT-46

Przysięga WOT-70
Przysięga WOT-70

Przysięga WOT-94
Przysięga WOT-94

Przysięga WOT-93
Przysięga WOT-93

Przysięga WOT-92
Przysięga WOT-92

Przysięga WOT-91
Przysięga WOT-91

Przysięga WOT-90
Przysięga WOT-90

Przysięga WOT-89
Przysięga WOT-89

Przysięga WOT-88
Przysięga WOT-88

Przysięga WOT-86
Przysięga WOT-86

Przysięga WOT-85
Przysięga WOT-85

Przysięga WOT-84
Przysięga WOT-84

Przysięga WOT-83
Przysięga WOT-83

Przysięga WOT-82
Przysięga WOT-82

Przysięga WOT-81
Przysięga WOT-81

Przysięga WOT-80
Przysięga WOT-80

Przysięga WOT-79
Przysięga WOT-79

Przysięga WOT-78
Przysięga WOT-78

Przysięga WOT-77
Przysięga WOT-77

Przysięga WOT-76
Przysięga WOT-76

Przysięga WOT-71
Przysięga WOT-71

Przysięga WOT-100
Przysięga WOT-100

Przysięga WOT-101
Przysięga WOT-101

Przysięga WOT-102
Przysięga WOT-102

Przysięga WOT-103
Przysięga WOT-103

Przysięga WOT-104
Przysięga WOT-104

Przysięga WOT-105
Przysięga WOT-105

Przysięga WOT-106
Przysięga WOT-106

Przysięga WOT-107
Przysięga WOT-107

Przysięga WOT-108
Przysięga WOT-108

Przysięga WOT-109
Przysięga WOT-109

Przysięga WOT-110
Przysięga WOT-110

Przysięga WOT-111
Przysięga WOT-111

Przysięga WOT-112
Przysięga WOT-112

Przysięga WOT-113
Przysięga WOT-113

Przysięga WOT-114
Przysięga WOT-114

Przysięga WOT-115
Przysięga WOT-115

Przysięga WOT-116
Przysięga WOT-116

Przysięga WOT-117
Przysięga WOT-117

Przysięga WOT-118
Przysięga WOT-118

Przysięga WOT-119
Przysięga WOT-119

Przysięga WOT-119
Przysięga WOT-119

Przysięga WOT-131
Przysięga WOT-131

Przysięga WOT-130
Przysięga WOT-130

Przysięga WOT-129
Przysięga WOT-129

Przysięga WOT-128
Przysięga WOT-128

Przysięga WOT-127
Przysięga WOT-127

Przysięga WOT-126
Przysięga WOT-126

Przysięga WOT-125
Przysięga WOT-125

Przysięga WOT-124
Przysięga WOT-124

Przysięga WOT-123
Przysięga WOT-123

Przysięga WOT-122
Przysięga WOT-122

Przysięga WOT-121
Przysięga WOT-121

Przysięga WOT-120
Przysięga WOT-120

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this