Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

12 300 zł dla lokalnego radia. Na co? Na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych!

12.300 zł tyle otrzyma lokalne Radio Rekord na m.in. spoty o charakterze profilaktycznym, które będą zniechęcać do spożywania alkoholu i zażywania środków psychoaktywnych. To nie Prima Aprilisowy żart, ale ustalenia, jakie zapadły podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Propozycja podzieliła radnych miejskich, część z nich nie kryła zaskoczenia i pytała dlaczego jedynym beneficjentem ma być lokalne radio. Kontrowersje etyczne budzi także fakt, że w Radiu Rekord swoją audycje prowadzi radny powiatowy z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego, który oficjalnie informuje o tym na portalu społecznościowym.

Zdjęcie ilustracyjne: fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Podczas obrad komisji poprzedzających dzisiejszą sesję, mówię tutaj o wspólnym posiedzeniu komisji samorządowej i komisji rodziny, pan radny Włodzimierz Sajda pytał pana naczelnika Jana Bernarda Malinowskiego w kwestii uchwały zapobiegania alkoholizmowi i uchwały przeciwko narkomanii, pytał o kwestię Radia Rekord. Nas to bardzo zaskoczyło, bo nie wiedzieliśmy o co chodzi. Pan naczelnik wyjaśnił panu radnemu Sajdzie dokładnie, a także nam wszystkim, że Radio Rekord ma prowadzić kampanię przeciwko uzależnieniom z racji tego, że dysponuje portalem internetowym, samym radiem, jak również gazetą. Na to ma zostać przeznaczonych 12 300 zł. Ta konkretna kwota padła na komisji. Dzisiaj, podczas obrad sesji, w punkcie tym pytaliśmy właśnie jak ta kwestia wygląda. Pan naczelnik powtórzył tę samą informację , że będzie się tym zajmować Radio Rekord. Upewniałem się, zresztą z radnym Sajdą, jak to ma rzeczywiście wyglądać i wszystko wskazuje na to, że jedynym beneficjentem jak do tej pory, pieniędzy z projektu uchwały, który dopiero został przyjęty, będzie właśnie to radio – powiedział nam tuż po sesji Dariusz Kaszuba, radny miejski z Prawa i Sprawiedliwości.

O uzasadnienie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Ostrowiec Św. na 2019 rok poprosił Jerzy Wrona, radny miejski z PiS.

– Tutaj mamy dość lakoniczne uzasadnienie do tej uchwały, może bym poprosił, bo na komisjach, w których uczestniczyłem ta uchwala nie była omawiana, o trochę więcej szczegółów, na co te pieniądze są wydawane, np. m.in. tutaj pozycja pierwsza też 70 tys zł. Także poproszę, jeśli można o trochę więcej szczegółów – dopytywała radny miejski.

Wątpliwości radnego próbował rozwiać Jan Bernard Malinowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św.

– Z czego wynika potrzeba przyjęcia tej uchwały? Otóż wprowadzamy do obu programów alkoholowego i narkomańskigo (przeciwdziałania narkomanii przyp. red.), to jest kolejna uchwała która będzie procedowana, kwotę środków niewykorzystanych w ubiegłym roku, pochodzących ze sprzedaży pozwoleń na sprzedaż alkoholu, to jest łącznie kwota 551 032 32,70. Jeśli chodzi o szczegóły to, tak jak przed chwileczką powiedział pan prezydent do ramowego planu finansowania zadań, programu wprowadzamy tę kwotę, ażeby zabezpieczyć potrzeby już w przedmiotowym zakresie do końca roku 2019. Największa kwota tutaj w pozycji trzeciej zostaje dopisana tj. pozycja, która obejmuje sobą przede wszystkim świetlice środowiskowe. Te świetlice prowadzimy we wszystkich naszych szkołach podstawowych, w tym momencie i mamy jedną świetlicę na osiedlu – tłumaczył Jan Bernard Malinowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

O szczegóły wprowadzonych zmian dopytywał Dariusz Kaszuba, radny miejski z PiS.

– Chciałbym tutaj doprecyzować poprzednie wypowiedzi, jako, że kolega radny Wrona pytał o uchwałę, którą właśnie procedujemy, czyli pozycję trzecią. Zaś w proponowanych porządkach komisji budżetu i komisji strategii, które odbyły się obie w dniu 26 marca bieżącego roku, ta uchwała procedowana nie była, stąd też nie bardzo można było zasięgnąć wszystkich informacji. Natomiast z komisji, w których pracach uczestniczyłem, padła informacja na zapytanie pana radnego Sajdy, o tym, że Radio Rekord będzie uczestniczyło w realizacji elementów tego programu na kwotę 12 300 zł. Bardzo bym prosił o sprecyzowanie w jaki sposób będzie to przez Radio Rekord realizowane – dopytywał Dariusz Kaszuba.

O kwestię etyki dziennikarskiej ociera się także fakt, że jeden z radnych powiatowych na swoim profilu na FB chwali się w swoim wpisie z 31 stycznia 2019 roku, że właśnie w lokalnym radiu „ma przyjemność poprowadzić swoją audycję”. Z prawnego punktu widzenia nie jest to zabronione, jednak co do etyki można by już podyskutować. W Rozdziale 2. Prawa Prasowego przeczytać możemy m.in.:

„Zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, w granicach określonych przepisami prawa.”

Jak tłumaczy Jan Bernard Malinowski w wyborze lokalnego radia „miasto” kierowało się trzema platformami, z których korzysta rozgłośnia.

– Chcemy przeprowadzić kampanię profilaktyczną , uważamy, że jest bardzo potrzebna i jej przeprowadzenie jest jak najbardziej zasadne i celowe. Radio Rekord jest to medium lokalne, które wykorzystuje trzy swoje platformy, mianowicie gazetę, stronę internetową i przedmiotowe radio. Umowa będzie obowiązywała do końca roku, usłyszą państwo w tym radiu spoty, o charakterze profilaktycznym, które będą krótko mówiąc zniechęcać do spożywania alkoholu i zażywania środków psychoaktywnych. Uważamy, że jest to celowe, potrzebne, to wynika także z prac punktu konsultacyjnego, gdzie zgłaszają się młodzi ludzie, rodzice i ten problem podnoszą. To radio zostało wybrane, gdyż tak jak powiedziałem dysponuje najszerszymi możliwościami w tym zakresie: prasa, strona internetowa i radio – tłumaczył naczelnik.

Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje nakład gazety wydawanej przez wytypowaną przez UM w Ostrowcu Św. rozgłośnię radiową (czy nakład gazety jest nakładem kontrolowanym) pozwalającym ocenić realną liczbę odbiorców? Czy prowadzone były badania rynku, które pokazują rzeczywistą liczbę odbiorców gazety wydawanej przez rozgłośnię? Jaką liczbę słuchaczy ma Radio Rekord? Ile odsłon miesięcznie i tygodniowo notuje portal prowadzony przez rozgłośnię radiową? Jak radio wypada w procentowym zestawieniu z innymi mediami?

Radny Dariusz Kaszuba pytał także co z pozostałymi ostrowieckimi mediami?

– Jesteśmy otwarci na wszystkie nasze media. Nie zamierzamy wydawać Pulsu, albo innego medium. Korzystamy z tych, które są, funkcjonują w naszych lokalnych samorządach i lokalnej społeczności i jesteśmy otwarci na każdą inną propozycję. Jeżeli będziemy coś robili z innego programu, to za chwilę sięgniemy po inne media, po to, żeby móc współpracować z wszystkimi – zapewniał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

Trzymamy Pana Prezydenta za słowo!

1 Comment

1 Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this