Znajdź nas na

FAKTY

Będą szczepić lisy! Uwaga na zwierzęta domowe!

Jak poinformował Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w dniach: 17 – 21 kwietnia na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Pakiety rozrzucone zostaną na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Pakietów nie wolno dotykać. Uwaga na zwierzęta domowe.

Źródło: Freepik

Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Podczas akcji planowane jest dokonanie 38 lotów nad województwem świętokrzyskim z wykorzystaniem samolotów Cessna 172 i 182. Tym sposobem wyłożone zostanie ok. 333 tysięcy dawek szczepionki.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi. 

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką. W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zalecam trzymanie psów na smyczy a kotów w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.

Przypomnijmy, że wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, występującą głównie u ssaków mięsożernych. Głównym źródłem są chore zwierzęta, wydalające zarazki ze śliną. Zwierzęta i ludzie ulegają zakażeniu głównie poprzez pogryzienie przez chorego osobnika. Zakażenie może nastąpić również poprzez ślinę, kiedy zarazek dostaje się do rany, a nawet mało zauważalnego skaleczenia. 

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania oraz psy powyżej 3 miesiąca życia oraz lisy wolno żyjące podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Do dziś nie znaleziono leku na tę chorobę i nie istnieje możliwość wyleczenia. Jedynym zabezpieczeniem przed nią są szczepienia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this