Znajdź nas na

FAKTY

Będą szczepić lisy! Uwaga na zwierzęta domowe!

22 kwietnia na terenie województwa świętokrzyskiego rozpocznie się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów. Znalezioną przynętę należy pozostawić na miejscu, żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Nie wolno podnosić szczepionek z ziemi. Uwaga na zwierzęta domowe.

Źródło: Pixabay

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 22 – 26 kwietnia 2022 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów. Przynęta ze szczepionką dla lisów to małe brązowo-zielone krążki lub kostki o wadze około 50 gramów i zapachu… zepsutej ryby. Taki zapach lisy wyczuwają bowiem z dużej odległości, nawet 800 metrów.

Przynęta ze szczepionką dla lisów
Pakiety Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach

Głównym celem akcji jest zlikwidowanie zagrożenia wystąpienia na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi i zwierząt. 

Znalezioną przynętę należy pozostawić na miejscu, żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Nie wolno podnosić szczepionek z ziemi. Uwaga także na zwierzęta domowe. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone: łąki, pola, lasy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this