Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Będzie nowy most nad Kamienną?

Z taką inicjatywą wystąpili ostrowieccy radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nowy most połączyć miałby ulicę Chrzanowskiego z Aleją 25-lecia Wolności (obwodnica). Propozycja uchwały dyskutowana będzie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która już w środę, o godzinie 15.00. Jaką decyzję podejmą radni?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie, które przyda się na lata. Możliwe jest pozyskanie ogromnego dofinansowania zewnętrznego. Napisaliśmy wyraźnie, nie chodzi tylko o samą ekologię, chociaż ten aspekt też jest niezwykle ważny. Jeżeli wybudujemy taki most, wówczas ruch ciężki zostanie wyprowadzony z miasta, przynajmniej z jego znacznej części. Wpłynie to także na poprawę jakości powietrza – pomysł tłumaczy Dariusz Kaszuba, przewodniczący klubu radnych miejskich z PiS.

Jak przeczytać możemy w uzasadnieniu projektu uchwały, jako lokalizację nowego mostu, radni wskazują przedłużenie ulicy Leona Chrzanowskiego. Do mostu przewidziane są także dwie drogi dojazdowe: jedna od strony ulicy Jana Kilińskiego i Leona Chrzanowskiego, druga od Alei 25-lecia Wolności.

Na realizacje zadania, gmina może otrzymać dofinansowanie z budżetu państwa, w wysokości 80 procent całkowitego kosztu realizacji zadania, w ramach nowo ogłoszonego Rządowego Programu Uzupełnienia Lokalnej i regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla regionów. O środki starać się można do 29 marca 2019 r.

– Wybudowanie mostu wraz z drogami dojazdowymi poprawi układ komunikacyjny miasta, usprawni przemieszczanie się pomiędzy dwiema jego częściami, położonymi po obydwu stronach rzeki Kamiennej – tłumaczy Dariusz Kaszuba.

Dzięki nowej przeprawie mieszkańcy osiedli Rosochy, Stawki, Ogrody, os. Denków i Złotej Jesieni, omijając zatłoczoną drogę wojewódzką nr 754 – ulica Mieczysława Radwana. ul. Denkowskiej i ul. Okólnej, Al. 3-go Maja wraz z wiaduktem kolejowym, dostaną możliwość na swobodne przemieszczanie się bez konieczności stania w korkach, na drugą stronę miasta.

– Podobnie mieszkańcy os. Ludwików i Hutnicze otrzymają możliwość nowego, dogodnego połączenia drogowego z górną częścią miasta – mówi radny miejski z PiS.

Nowy most zmniejszy także natężenie ruchu na ulicach w centrum miasta. Wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu, to ważne w przypadku dużej ilości wypadków m.in. z udziałem pieszych w tej części miasta. Zmniejszy się także stopień zanieczyszczenia powietrza w Centrum.

– Czeka nas także, zaplanowany, aczkolwiek przesuwany remont Alei 3-go Maja, łącznie z demontażem mostu na rzece Kamiennej, właśnie na Alei 3-go Maja. Czy w tej sytuacji ktoś się zastanawia, jak będzie wyglądała kwestia komunikacyjna? Jeżeli udałoby się nam to zgrać w czasie, że te prace by ruszyły, a remont Alei by nastąpił, to wówczas, gdyby most powstał, ten remont Alei nie byłby taką tragedią i uciążliwością – podsumowuje Dariusz Kaszuba..

Jaką decyzję podejmą radni miejscy dowiemy się już niebawem.

1 Comment

1 Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this