Znajdź nas na

FAKTY

Bezpieczniej w szpitalach dzięki strefom buforowym!

Kolejne unijne wsparcie dla świętokrzyskich szpitali – prawie 8 mln zł przeznaczył Zarząd Województwa na utworzenie w lecznicach stref buforowych oraz zakup niezbędnego sprzętu. – Pandemia przyśpiesza, chorych przybywa. Musimy podejmować szybkie decyzje i wspierać nasze lecznice – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Strefy buforowe to niezbędne zabezpieczenie, dzięki któremu będzie można skutecznie izolować chorych z podejrzeniem lub stwierdzonym koronawirusem. Ich tworzenie ma służyć temu, by oprócz szpitali jednoimiennych także pozostałe placówki mogły zapewniać hospitalizację osób z koronawirusem.

Dlatego też Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o przekazaniu 6,4 mln zł unijnego wsparcia na zakup przez lecznice takiego wyposażenia, które pozwoli na utworzenie bezpiecznych stref buforowych. Tak będzie w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze oraz lecznic we Włoszczowie, Sandomierzu, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Staszowie i Pińczowie

Natomiast w jeśli chodzi o lecznicę w Busku-Zdroju przewidziano budowę łazienek w strefie izolacji, prace budowlane będą również prowadzone w ZOZ w Końskich.

– W czasie epidemii ludziom nie przestały zagrażać zawały serca, udary mózgu, nowotwory i inne choroby, dlatego tak ważne jest, by wydzielić we wszystkich świętokrzyskich lecznicach strefy dla pacjentów chorych na COVID lub z podejrzeniem zarażenia. Dzięki temu będzie można chronić część „białą” szpitali – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii za kwotę 600 tys. zł unijnego wsparcia zakupi trzy aparaty usg do diagnostyki zmian śródmiąższowych w opłucnej i innych narządach, powstałych w wyniku przebiegu COVID 19 oraz aparat do wykonywania testów molekularnych (PCR) – w kierunku diagnostyki koronawirusa.

– Aparaty usg zostaną umieszczone w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Onkologii oraz Hematologii, gdzie przygotowane są łóżka dla pacjentów onkologicznych, u których zostało stwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Urządzenie do wykonywania testów molekularnych w kierunku SARS-CoV-2 trafi do Laboratorium Wirusologii Molekularnej ŚCO – informuje prof. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

W ramach rozszerzenia projektu unijnego realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach lecznica ta zakupi nowoczesny aparat USG za kwotę 350 tys. zł oraz sprzęt medyczny o wartości ponad 1 mln zł, który udostępni Szpitalowi Świętego Aleksandra w Kielcach.

Pieniądze te zostały przekazane lecznicom w ramach rozszerzenia realizowanych już unijnych projektów ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 7.3 Infrastruktura zdrowotna i społeczna.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this