Znajdź nas na

FAKTY

Bezpieczniej w szpitalach dzięki strefom buforowym!

Kolejne unijne wsparcie dla świętokrzyskich szpitali – prawie 8 mln zł przeznaczył Zarząd Województwa na utworzenie w lecznicach stref buforowych oraz zakup niezbędnego sprzętu. – Pandemia przyśpiesza, chorych przybywa. Musimy podejmować szybkie decyzje i wspierać nasze lecznice – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Strefy buforowe to niezbędne zabezpieczenie, dzięki któremu będzie można skutecznie izolować chorych z podejrzeniem lub stwierdzonym koronawirusem. Ich tworzenie ma służyć temu, by oprócz szpitali jednoimiennych także pozostałe placówki mogły zapewniać hospitalizację osób z koronawirusem.

Dlatego też Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o przekazaniu 6,4 mln zł unijnego wsparcia na zakup przez lecznice takiego wyposażenia, które pozwoli na utworzenie bezpiecznych stref buforowych. Tak będzie w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze oraz lecznic we Włoszczowie, Sandomierzu, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Staszowie i Pińczowie

Natomiast w jeśli chodzi o lecznicę w Busku-Zdroju przewidziano budowę łazienek w strefie izolacji, prace budowlane będą również prowadzone w ZOZ w Końskich.

– W czasie epidemii ludziom nie przestały zagrażać zawały serca, udary mózgu, nowotwory i inne choroby, dlatego tak ważne jest, by wydzielić we wszystkich świętokrzyskich lecznicach strefy dla pacjentów chorych na COVID lub z podejrzeniem zarażenia. Dzięki temu będzie można chronić część „białą” szpitali – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii za kwotę 600 tys. zł unijnego wsparcia zakupi trzy aparaty usg do diagnostyki zmian śródmiąższowych w opłucnej i innych narządach, powstałych w wyniku przebiegu COVID 19 oraz aparat do wykonywania testów molekularnych (PCR) – w kierunku diagnostyki koronawirusa.

– Aparaty usg zostaną umieszczone w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Onkologii oraz Hematologii, gdzie przygotowane są łóżka dla pacjentów onkologicznych, u których zostało stwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Urządzenie do wykonywania testów molekularnych w kierunku SARS-CoV-2 trafi do Laboratorium Wirusologii Molekularnej ŚCO – informuje prof. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

W ramach rozszerzenia projektu unijnego realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach lecznica ta zakupi nowoczesny aparat USG za kwotę 350 tys. zł oraz sprzęt medyczny o wartości ponad 1 mln zł, który udostępni Szpitalowi Świętego Aleksandra w Kielcach.

Pieniądze te zostały przekazane lecznicom w ramach rozszerzenia realizowanych już unijnych projektów ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 7.3 Infrastruktura zdrowotna i społeczna.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Joanna Suska: Nakręćmy się wszyscy na pomaganie! Serduszko na plastikowe nakrętki stoi już przy domu kultury w Ćmielowie! [FOTO]

FAKTY

Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy!

FAKTY

Premier: złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek jednej ze szczepionek na koronawirusa!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this