Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Biblioteka w Ostrowieckim Browarze Kultury, a mieszkańcy pytają co z budynkiem przy Wardyńskiego!

Jakiś czas temu pisaliśmy o przenosinach, jakie czekają Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czytelnicy przyzwyczajeni do jej lokalizacji w budynku przy ulicy Wardyńskiego pytali nas co stanie się z dotychczas zajmowanym budynkiem, a także, jak w tej nowej przestrzenie, poradzą sobie zwłaszcza starsze osoby.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Co stanie się z dotychczasowym budynkiem, który zajmuje biblioteka. Obawiam się, żeby nie został pozostawiony sam sobie, tak jak kilka innych budynków w mieście. Można by tam stworzyć kawiarnię, albo jakieś inne miejsce spotkań dla starszych i młodszych – napisała nam jedna z Czytelniczek.

Niestety nie udało się nam uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, co do przyszłości budynku przy Wardyńskiego.

– W kwestii filii MBP, na tę chwilę w interesie społecznym są analizowane różne alternatywne warianty. Do szczegółów będziemy mogli wrócić w późniejszym czasie, już po przenosinach Biblioteki z ul. Wardyńskiego do Ostrowieckiego Browaru Kultury – tłumaczy Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jeszcze inna Czytelniczka zastanawiała się, w jaki sposób w poruszaniu się w nowej przestrzeni, poradzą sobie zwłaszcza osoby starsze, które w poszukiwaniu książek, przyzwyczajone są do korzystania z pomocy i rady bibliotekarek.

Jak zdradziła nam w lutym, Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowieckim Browarze Kultury będzie zupełnie inaczej, niż w budynku, który aktualnie zajmuje biblioteka. Czytelnik będzie miał wolny dostęp do półek. Nie do całego księgozbioru, bo to fizycznie niemożliwe, ale do tych pozycji, które mówiąc w dużym uproszczeniu są najbardziej poszukiwane przez czytelników np. literatury pięknej.

Biblioteka będzie zajmować trzy poziomy skrzydła od ulicy Siennieńskiej. Na poziomie minus jeden (piwnice) znajdzie się miejsce na spory magazyn, gdzie przeniesiony i ustawiony na regałach jezdnych zostanie księgozbiór biblioteki. Będzie to tzw. magazynowanie zwarte, co pozwoli na oszczędności zajmowanej powierzchni. Na poziomie „0” znajdzie się wypożyczalnia, połączona z czytelnią.

Pojawią się stoliki, miejsca do poczytania, fotele klubowe, a pomiędzy regałami siedziska dla czytelników, na antresoli – stanowiska z terminalami katalogowymi, fotele klubowe i stoliki.

Tomasz Gębka zapewnia jednak, że osoby starsze nie zostaną pozostawione bez pomocy.

– Osoby w podeszłym wieku będą mogły liczyć na pomoc pracowników biblioteki, dodatkowo będziemy monitorować czy i z jakimi problemami mogę się spotkać. Jeśli takie się pojawią na bieżąco będziemy je rozwiązywać – tłumaczy zastępca Naczelnika Planowania i Rozwoju.

Więcej o przenosinach biblioteki pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this