Znajdź nas na

FAKTY

Blisko miliard złotych trafi do województwa świętokrzyskiego w ramach Polskiego Ładu! Na jakie inwestycje wykorzystają je gminy z powiatu ostrowieckiego?

Rozbudowa oczyszczalnia ścieków w Bałtowie, rewitalizacja Ćmielowa, rozbudowa stadionu międzyszkolnego oraz hali sportowej przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św., budowa sieci kanalizacyjnej Janik-Kunów, budowa sieci wodociągowej w Bodzechowie, remont Alei 3 Maja wraz z mostem na rzece Kamiennej, czy systemowe rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii – to tylko niektóre z inwestycji jakie na terenie powiatu ostrowieckiego wykonane zostaną ze środków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do województwa świętokrzyskiego trafi blisko miliard złotych.

Grafika: KPRM

Jak już informowaliśmy Mateusz Morawiecki, Premier RP ogłosił dziś (poniedziałek, 25 października)  listę zadań, które otrzymały środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Blisko miliard złotych trafi do Województwa Świętokrzyskiego. 

Andrzej Kryj: Drużyna Prawa i Sprawiedliwości pokazała swoją skuteczność!

To bardzo dobre wiadomości, bardzo dobre decyzje, które podjęła komisja, które podjął pan premier  Mateusz Morawiecki. Do Województwa Świętokrzyskiego trafi prawie miliard złotych. To naprawdę bardzo duże środki, które trafią do powiatu ostrowieckiego i do gmin powiatu ostrowieckiego. Bardzo cieszę się, że na liście zdań, które zostaną sfinansowane znalazła się bardzo długo oczekiwana przebudowa Alei 3 Maja, drogi 754 wraz z mostem, to bardzo duże zadanie, na kwotę prawie 87 milionów złotych. Ostrowiec Świętokrzyski będzie mógł wprowadzać odnawialne źródła energii, oszczędzać prąd, ograniczyć emisję Co2, a powiat ostrowiecki będzie mógł wreszcie wybudować  stadion lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. na to też ostrowczanie, sportowcy, nauczyciele czekali od kilkunastu lat. Każda z gmin dostaje środki, każda z gmin może poprawiać warunki życia mieszkańców. Cieszę się, że rząd prawa sprawiedliwości dotrzymuje danego słowa, że środki do samorządów ogromne trafia i one będą wykorzystane z pożytkiem dla naszego województwa, powiatu i miasta. Praca w zespole, w drużynie przynosi efekty . Współpracowaliśmy jako parlamentarzyści, jako radni wojewódzcy, powiatowi i miejscy.  Drużyna Prawa i Sprawiedliwości pokazała swoją skuteczność – komentuje Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To milowy krok w rozwoju gospodarczym dla gmin z powiatu ostrowieckiego, powiatu i naszego  województwa!

– Milowy krok w rozwoju gospodarczym dla poszczególnych gmin, powiatów i naszego województwa, do którego trafiło z tej pierwszej transzy Polskiego Ładu prawie miliard złotych. Każda z gmin z powiatu ostrowieckiego uzyskała znaczne środki na termomodernizację, kanalizacja, czy poprawę infrastruktury z zakresu kultury. Warto było się dobrze przygotowywać do tego przedsięwzięcia. Trzeba spojrzeć na drugi obszar sprawy. To są  środki,  które poprzez promesy Banku Gospodarstwa Krajowego,  który jest operatorem finansowym tego programu w imieniu rządu polskiego. Te pieniądze trafią do mówiąc kolokwialnie do „przerobienia” wśród lokalnych przedsiębiorców,  a więc to koło gospodarcze będzie napędzane przez te środki dla lokalnych przedsiębiorców. Bardzo się cieszę, to niezwykle ważna sprawa. Chciałem podkreślić znaczenie zwłaszcza  tej inwestycji drogowej – drogi wojewódzkiej 754 . Podziękowania należą się także  posłowi Krzysztofowi Lipcowi, szefowi struktur świętokrzyskich PiS-u, a także doradcy politycznemu pana premiera. Ostatnie tygodnie to były nasze rozmowy na poziomie rządu, parlamentu i lokalnie – w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Niezwykle cieszę się z decyzji, którą kilkanaście minut temu przedstawił premier na konferencji prasowej. Ostrowiec Świętokrzyski, powiat ostrowiecki, ale także i całe województwo świętokrzyskie jest wielkim beneficjentem. Cieszę się niezmiernie, że zostanie sfinansowana z „Polskiego Ładu” z pierwszej transzy,  gruntowna modernizacja  z budową nowego mostu, drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Św., wiodącej od wiaduktu przez Aleję 3 Maja, poprzez ulicę Okólną. Denkowską, dalej do ulicy Mieczysława Radwana i skrzyżowanie z Aleja Jana Pawła II. To niezwykle ważny trakt komunikacyjny w samym centrum miasta. Chciałem szczególnie podziękować panu marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, który przychylił się do naszych argumentów, które razem z posłem Andrzejem Kryjem, a także radną Magdaleną Zieleń przedłużyliśmy,  tłumacząc  jak ważna to inwestycja. Z tego powodu jestem bardzo zadowolony. Przecięte zostały wszelkie spekulacje i różnego rodzaju trudności, które komplikowały prowadzenie tej inwestycji. To wielka sprawa dla poprawy układu komunikacyjnego miasta na drodze wojewódzkiej, którą zarządza Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – mówi Jarosław Rusiecki.  

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że niezwykle ważną rzeczą dla rozwoju szkolnictwa sportowego na terenie powiatu ostrowieckiego jest oczekiwanie przez  prawie 30 lat inwestycji związanej  z budową stadionu lekkoatletycznego przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św., którego organem prowadzącym jest powiat ostrowiecki. 

– Kwota ponad 16 milionów złotych  wystarczy w całości na wybudowanie tego obiektu, łącznie ze zmodernizowanym hali  sportowej przy szkole mistrzostwa sportowego. Jestem z tego również rad, że utalentowana młodzież z SMS-u będzie miała możliwości rozwijania swoich pasji i tematów, a powiat ostrowiecki uzyska obiekt, który będzie mógł służyć sportowcom lekkoatletyczny w szerszym kontekście regionalnym – podkreśla senator. 

Przypomina, że rząd zapowiada już  drugą transzę do projektów zgłaszanych przez samorządy na kwotę 20 miliardów złotych. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ćmielów stawia na młodych!  Z Polskiego Ładu  pozyskał 4 950 000 zł!

– To bardzo dobra wiadomość i spełnienie takiej mojej wizji, którą zawsze miałam, co do samego Ćmielowa, z nakierowaniem na wszystkich mieszkańców, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. W planie mamy budowę boiska wielofunkcyjnego zewnętrznego przy szkole podstawowej w Ćmielowie. Dotychczas takiego boiska nie było. Powstanie także skatepark, dzięki któremu promować będziemy zdrowy i sportowy tryb życia. Ważne, żeby zagospodarować ten czas wolny, aby oderwać młodzież od komputerów, telefonów laptopów.  Zmieni się też estetyka ćmielowskiego rynku. Zaplanowałam także fontannę na rynku w Ćmielowie, aby można było miło spędzać czas przy tężni solankowej. W planach jest także budowa muszli koncertowej być może na stadionie. Lokalizacji jeszcze nie określam. Zależy mi na tym, aby miasto Ćmielów było bardziej zauważalne, atrakcyjne dla turystów i przyjezdnych gości, aby można było miło spędzić czas. To kolejna moja spełniona obietnica. Marzenia się spełniają, trzeba tylko mocno wierzyć i często pomimo trudności dążyć do ich realizacji – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Gmina Bałtów będzie jeszcze bardziej eco!  Hubert Żądło: To milowy krok w rozwoju naszej gminy!

9 025 000 zł otrzymała gmina Bałtów na rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Skarbce.

– Bardzo się cieszymy, że udało się pozyskać tak duże dofinansowanie. Są to rekordowe  środki, jakie kiedykolwiek pozyskała gmina. Tym bardziej, że  wkład gminy jest tylko pięć procent. Pozwoli to zmodernizować i rozbudować oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu później będziemy mogli podłączyć do niej Wólkę Bałtowską oraz Wólkę Bałtowską-Kolonię. Niezbędne media dla potencjalnych mieszkańców to: woda i kanalizacja. Staramy się,  aby te warunki były dostępne na większym terenie gminy. Chcemy dogonić infrastrukturą zaległości z lat ubiegłych. Nie byłoby to możliwe bez tych środków rządowych. Pozyskane środki pozwolą na to, że możemy zacząć myśleć i realizować te duże inwestycje, jak skanalizowanie Wólki Bałtowskiej i Kolonii Wólka Bałtowska. To największa  z planowanych dokumentacji inwestycyjnych w historii naszej gminy. Chcielibyśmy,  aby w oczyszczalni zamontowana została fotowoltaika, aby zamontować urządzenia do przetwarzania osadu, który aktualnie  stanowi duży koszt dla gminy, a także dla mieszkańców. To milowy krok w stronę cywilizacji, w stronę rozwoju naszej gminy – podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.      

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego z nowym stadionem! To będzie inny wymiar sportu!

Powiat Ostrowiecki na poprawę infrastruktury sportowej poprzez przebudowę Powiatowego Stadionu Międzyszkolnego oraz  modernizację hali sportowych otrzyma  16 200 000 zł. O poprawę warunków treningów młodych sportowców, oprócz parlamentarzystów zabiegali także radni powiatowi Marcin Jabłoński, radny niezrzeszony i Paweł Walesic, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Swoje wystąpienie podczas pierwszej sesji absolutoryjnej Rady Powiatu Ostrowieckiego z moim udziałem zacząłem właśnie od podkreślenia wagi budowy stadionu lekkoatletycznego przy Zespole . Swoją propozycję zgłosiłem także do Strategii Rozwoju Powiatu Ostrowieckiego 2030 +. Cieszę się, że udało się pozyskać te środki i będą służyć naszym utalentowanym sportowcom, mieszkańcom, a także, mam nadzieję,  pozwolą nareszcie na adekwatną promocję naszego powiatu poprzez sport – mówi Marcin Jabłoński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

Marcin Jabłoński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O remont stadionu lekkoatletycznego przy SMS-ie  zabiegał także Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Prawa i Sprawiedliwości. 

– Ten stadion to lata zabiegów i lata oczekiwań. Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św., która powinna mieć odpowiednie warunki, a przede wszystkim młodzież szkolna, która powinna mieć odpowiednie warunki do rozwoju, wreszcie będzie miała infrastrukturę na miarę XXI wieku.  Młodzi sportowcy będą mieli możliwości skorzystania ze „zdobyczy”  dzisiejszych czasów. Jest to informacja, na którą czekają przede wszystkim młodzi sportowcy, bo to oni będa korzystali z tej inftasrtrukty. Dotychczas nikomu przed projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości nie udało się znaleźć środków na budowę stadionu i budowę obiektu, jaki powinien być dostępny już od dawna. W warunkach konkurencji pomiędzy szkołami mistrzostwa sportowego w Polsce, taki stadion, takie zaplecze sportowe, to czynniki  które decydują o wyborze placówki. To będzie zupełnie inny wymiar sportu – dodaje Paweł Walesic. 

Paweł Walesic, radny z Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostrowiec Świętokrzyski na systemowe rozwiązania ograniczające zużycie  energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii – 11 970 000 zł

Lech Łodej: To najwyższe dofinansowanie w historii gminy Kunów!

Kunów pozyskał 7 600 000 zł na budowę sieci kanalizacyjnej Janik-Kunów etap II.

– Jesteśmy wdzięczni za te pieniądze. Są bardzo potrzebne. Gdyby nie pandemia i wzrost cen usług i materiałów budowlanych, to za te pieniądze skończylibyśmy projekt, jeśli chodzi o kanalizację Janika. Liczymy, że uda się nam zamknąć w tej  kwocie całość II etapu kanalizacji w Janiku. Przed nami  wykonanie kanalizacji w Dołach Biskupich. Projektujemy Udziców, do skanalizowania są tzw. Poręby w Kunowie – mówi Lech Łodej.

Przypomina, że w ramach Polskiego Ładu gmina Kunów zabiegała o środki na trzy zadania, w tym także na termomodernizację budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. 

– Najważniejsze dla nas jest to, że przyznano nam druga kwotę co do wielkości, o którą wnioskowaliśmy, Nie jest to ta najniższa kwota. Termomodernizację budynku, w którym mieści się urząd  zgłosimy w listopadzie, licząc, że te środki otrzymamy. Mamy świadomość, że tych środków będzie coraz mniej do rozdysponowania. Serdecznie dziękuję za te środki. To dofinansowanie jest najwyższe w historii gminy Kunów – podsumowuje Lech Łodej. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jerzy Murzyn: Liczymy też na dalsze wsparcie!  Pomysłów na rozwój nam nie brakuje!

Gmina Bodzechów na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej cz. I otrzymała  2 012 139 zł

– Cieszymy się z każdej złotówki, jaką udaje się nam pozyskać. środki na pewno się przydadzą. Główne pieniądze na realizację kanalizacji mamy z programu Infrastruktura i Środowisko, jeśli chodzi o odnawialne źródła też wszystkich „wyprzedziliśmy” i praktycznie już wszędzie mamy. Jesteśmy pierwsi w grupie rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego  na uzupełnienie pomp ciepła. Złożyliśmy trzy wnioski, otrzymaliśmy środki na tę najtańszą z wnioskowanych inwestycji. Uzbrojenie działek jest dla nas bardzo ważne,  ponieważ na terenie gminy  mamy „boom budowlany”. Potencjalni mieszkańcy chętnie kupują u nas działki w Dębowej Woli, Magoniach. Sudole.  Musimy wychodzić im naprzeciw. Na tego typu inwestycje, a są to krótkie odcinki  nie pozyskalibyśmy środków zewnętrznych. Gmina Bodzechów wciąż się rozwija.  Liczymy też na dalsze wsparcie. Pomysłów na rozwój nam nie brakuje. Cieszymy się, że także pozostali włodarze z terenu naszego powiatu pozyskali środki na rozwój swoich samorządów – podkreśla  Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów i dodaje, że środki pozyskane w ramach Polskiego Ładu będą także wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców.  

Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ramach Polskiego Ładu  4 750 000 zł otrzymała gmina Waśniów na modernizację infrastruktury kulturalnej, a gmina Ostrowiec Świętokrzyski na systemowe rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii – 11 970 000 zł.

Przypomnijmy, że Województwo Świętokrzyskie na rozbudowę drogi 754 wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej otrzymało 86 990 493, 23 zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this