Znajdź nas na

FAKTY

Premier przyznał środki na remont Alei 3 Maja! To będzie największa inwestycja ostatniego półwiecza!

Dzięki rządowemu wsparciu, o jakim podczas konferencji prasowej poinformował dziś (poniedziałek, 25 października) Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, Aleja 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie wyremontowana. Na tę inwestycję mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego czekali od lat. Zadanie obejmie swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na Alei 3 Maja, do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rz. Kamienną (wizualizacja), z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi.

Wizualizacja nowego mostu na Alei 3 Maja w Ostrowcu Św. Fragment baneru promującego inwestycje, jaka wykonana zostanie w ramach Polskiego Ładu. Źródło: Fb Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

– To dobre decyzje, które podjął pan premier Mateusz Morawiecki i komisja. Do województwa świętokrzyskiego trafi prawie miliard złotych, z czego naprawdę duże środki trafią do powiatu ostrowieckiego i gmin powiatu ostrowieckiego. Cieszę się, że wśród zadań znalazła się bardzo długo oczekiwana przebudowa Aleja 3 Maja wraz  mostem na rzece Kamiennej w Ostrowcu Św. To bardzo duże zadanie na kwotę prawie 87 mln zł – komentuje Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Ze środków rządowych, a także możliwości realizacji remontu przebiegającej przez miasto drogi 754 cieszy się Jarosław Rusiecki, Senator RP z PiS. Dodaje, że decyzją tą przecięte zostały wszelkie spekulacje.

– Niezwykle cieszę się z decyzji, którą kilkanaście minut temu przedstawił premier na konferencji prasowej. Ostrowiec Świętokrzyski, powiat ostrowiecki, ale także i całe województwo świętokrzyskie jest wielkim beneficjentem. Cieszę się niezmiernie, że zostanie sfinansowana z „Polskiego Ładu” z pierwszej transzy,  gruntowna modernizacja  z budową nowego mostu, drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Św., wiodącej od wiaduktu przez Aleję 3 Maja, poprzez ulicę Okólną. Denkowską, dalej do ulicy Mieczysława Radwana i skrzyżowanie z Aleja Jana Pawła II. To niezwykle ważny trakt komunikacyjny w samym centrum miasta. Chciałem szczególnie podziękować panu marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, który przychylił się do naszych argumentów, które razem z posłem Andrzejem Kryjem, a także radną  Magdaleną Zieleń przed składaliśmy, tłumaczyliśmy  jak ważna to inwestycja. Z tego powodu jestem bardzo zadowolony. Przecięte został wszelkie spekulacje i różnego rodzaju trudności, które komplikowały prowadzenie tej inwestycji. To wielka sprawa dla poprawy układu komunikacyjnego miasta na drodze wojewódzkiej, którą z zarządza Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – wyjaśnia.

O remont przebiegającej przez Ostrowiec Św. drogi 754 zabiegał także Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu PiS. 

– Bardzo mnie cieszy informacja, którą przekazał pan premier. Wreszcie rząd Prawa i Sprawiedliwości, a także  wszystkie zabiegi, które zostały poczynione przez nas, jako samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, jak również moje interpelacje, dotyczące drogi 754, którymi  wywoływałem temat i zmuszałem do refleksji, przybierają konkretne formy. Do tej pory było bardzo dużo obiecanek, dyskusji i właściwie przed wyborami „graną drogą 754”. Jak widać przez wiele lat nie udało się nic z tym zrobić. Pokazaliśmy, że jako członkowie struktur PIS-u mądrze i skutecznie lokujemy środki, dbając o społeczność lokalną, jak i bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg. Przebiegająca przez Ostrowiec Św. droga 754 jest  jedną z głównych arterii miasta.  Sam dojazd i centrum miasta po przebudowie na pewno zmienia swoje oblicze na plus – wyjaśnia Paweł Walesic. 

Przypomnijmy, że po miesiącach pełnych wymiany korespondencji pomiędzy Urzędem Miasta w Ostrowcu Św., a Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach, czy Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, po naszych artykułach, w których padło wiele „mocnych słów” z ust mieszkańców, komentujących działania prezydenta, który brakiem jasnych deklaracji, „blokował” możliwość realizacji inwestycji, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w piątek, 28 maja, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.  poinformował, że miasto zrzeknie się odszkodowania za grunty niezbędne do rozbudowy i przebudowy, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi 754.  Otworzyły się tym samym nowe perspektywy dla remontu Alei 3 Maja.

Brak stosownej deklaracji gminy Ostrowiec Św. oznaczał bowiem obniżenie się pozycji tej inwestycji w rankingu wojewódzkich inwestycji drogowych, a tym samym blokowana była możliwość szybkiego przeprowadzenia gruntownej przebudowy, przebiegającej przez Ostrowiec Św., drogi nr 754. Dla mieszkańców Ostrowca Św. mogło oznaczać to, że wielomilionowa inwestycja nie zostanie w możliwie najkrótszym czasie zrealizowana, bowiem w zakresie inwestycji drogowych występuje ostra konkurencja

Dzięki zabiegom i współpracy  ostrowieckich parlamentarzystów: Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP, Jarosława Rusieckiego, Senatora RP, a także Magdalenie Zieleń, radnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, którzy zabiegali o zgłoszenie remontu tej drogi do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, 21 lipca Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oficjalnie poinformował o zgłoszeniu jej do rządowego programu.

Przypomnijmy, że inwestycja obejmie swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na Alei 3 Maja, do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rz. Kamienną, z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi. W ramach inwestycji mają powstać także nowe parkingi, sygnalizacja świetlna, ścieżki rowerowe i chodniki.

– To ogromny sukces mieszkańców Ostrowca Św. Dzięki rządowemu wsparciu, na terenie naszego miasta będzie realizowana największa inwestycja ostatnich czasów na niebagatelną kwotę 86 990 493, 23 zł. Muszę w tym miejscu podziękować panu marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu za zrozumienie potrzeb mieszkańców Ostrowca Św. i zgłoszenie tej drogi do „Polskiego Ładu”. Dziękuję również naszym ostrowieckim parlamentarzystom za współpracę i wspólne dążenie do celu – podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this