Znajdź nas na

FAKTY

Bliżej pacjenta czyli wsparcie w chorobie. II edycja Kampanii „Nie miej tego gdzieś – wszystko o raku jelita grubego”!

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach rusza właśnie kampania „Nie miej tego gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego.”, organizowana przez Fundację EuropaColon Polska, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyskie Centrum Onkologii to trzeci ośrodek w Polsce, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie miej tego gdzieś.” promującej również kompleksowe leczenie raka jelita grubego w ramach tzw. Colorectal Cancer Unit.  – W trakcie tej edycji towarzyszymy pacjentowi z rakiem jelita grubego i wspieramy go w kolejnych etapach choroby. Kontynuujemy też edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie – wyjaśnia Iga Rawicka Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000. Aktualnie mamy 19 000 nowych przypadków rocznie, w tym 12 000 zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno – często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków.

CCU czyli Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego

Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego, tzw. Colorectal Cancer Unitów. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m. in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma czuwać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Takie wymagania spełnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii, z którym fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła współpracę. Dlatego to właśnie w recepcji głównej ŚCO znajduje się specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii, gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach – w tym wiele interesujących nagrań wideo m.in. z udziałem członków świętokrzyskiego Colorectal Cancer Unitu.

Rzecznik prasowa Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Beata Szczepanek komentuje podejmowane działania edukacyjne: – Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z przyjętą strategią, ogromny nacisk kładzie właśnie na profilaktykę. A jednym z jej elementów jest rzetelna wiedza o chorobie, jej wczesnych objawach, a także możliwości zapobiegania i eliminacji czynników ryzyka. Dlatego cieszy mnie fakt, że w województwie świętokrzyskim, konkretnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii ruszyła kampania, której celem jest podniesienie świadomości nas wszystkich na temat nowotworu jelita grubego. Mam nadzieję, że dzięki niej zmniejszy się liczba zachorowań, a jeżeli już do tego dojdzie, to choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie, kiedy rokowania są optymistyczne.

Zespół specjalistów przeciwko rakowi jelita grubego

We wszystkich nowotworach ważna jest współpraca wielu specjalistów. – Stworzenie zgranego, dysponującego najnowszą wiedzą i rozumiejącego się nawzajem zespołu pozwala na zastosowanie ukierunkowanego spersonalizowanego leczenia u pacjentów z rakiem jelita grubego. Leczymy nie nowotwór, ale pacjenta chorego na chorobę nowotworową. – mówi dr n.med. Agnieszka Radowicz-Chil, specjalista patomorfologii, koordynator Colorectal Cancer Unit Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Pacjent, który trafia na nasz Colorectal Cancer Unit jest objęty kompleksową opieką od samego początku czyli od momentu, kiedy zostaje postawione rozpoznanie histopatologiczne. Następnie pacjent przechodzi przez kolejne etapy, diagnostykę wstępną i diagnostykę pogłębioną, po której trafia na konsylium, podczas którego oceniany jest stan zdrowia pacjenta i planowana jest dalsza ścieżka leczenia indywidualnie dla każdego pacjenta. Koordynator umawia kolejne konsultacje, pobyty w szpitalu. Pacjent otrzymuje w formie pisemnej informacje o tym jakie są poszczególne etapy leczenia oraz dane kontaktowe, jak numer telefonu do stałego kontaktu. Wszystkie etapy diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, porady żywieniowe, psychologa są dostępne w jednym miejscu. Jesteśmy w stanie zaproponować pacjentowi dogodne rozwiązania, które dadzą mu satysfakcję z całego procesu leczenia. – dodaje koordynatorka planu leczenia pacjenta w Colorectal Cancer Unit Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Obejrzyj filmy i „Nie miej tego gdzieś”

W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś” powstały również materiały wideo z udziałem innych specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego: Katarzyna Zielińska i Damian Kopecki wyjaśniają na czym polega praca radiologa, a lek. med. Anna Huruk-Kuchinka, specjalista radioterapii onkologicznej wyjaśnia na czym polega sama radioterapia, kiedy jest stosowana, jak długo trwa i jak należy przygotować się do badania radiologicznego. Lek. med. Monika Janicka-Kulińska, onkolog kliniczny opowiada o nowoczesnych terapiach onkologicznych. O podstawowych metodach leczenia chirurgicznego raka jelita grubego opowiada lek. med. Krzysztof Kaczmarczyk – chirurg onkolog, zaś psycholog mgr Hanna Kołodziej-Zacharz wyjaśnia, w czym może pomóc pacjentom i dlaczego warto z tej pomocy korzystać.

Więcej szczegółów na temat samej kampanii i materiały edukacyjne można również znaleźć na dedykowanej podstronie na stronie Fundacji EuropaColon Polska

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this