Znajdź nas na

Subscribe

GMINA KUNÓW

Bociany z Nietuliska Dużego „na podglądzie”! Gmina zamontowała kamerę!

Bociany, to wizytówka Nietuliska Dużego. Wypatrywane są przez mieszkańców już od połowy lutego, choć zazwyczaj przylatują dopiero po 19 marca. W tym rok dzięki kamerze zamontowanej tuż przy bocianim gnieździe, będzie można obserwować je 24 godziny na dobę. – Myślę, że będzie to nie lada atrakcja nie tylko dla mieszkańców naszej gminy, ale i wszystkich miłośników przyrody. O takiej kamerze marzyłem od dawna. W tym roku pomysł udało się zrealizować – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy Nietuliska Dużego wypatrują z utęsknieniem bocianów, które od kilku lat stały się wizytówką tego sołectwa. 

– Zazwyczaj wracają na Świętego Józefa, choć rok temu przyleciały nieco spóźnione. Teren jest dla nich idealny. Tuż obok mamy łąki, bywały takie lata, że rzeka Kamienna wylewała, więc na pożywienie bociany nie „narzekają”, było mnóstwo ryb, żab, wszystkiego czego potrzebują do szczęścia. A przede wszystkim ludzie im nie przeszkadzają. Gdy bocian zauważy, że nikt go nie wygania, nie strzela do niego, nie rzuca kamieniami, a o takich przypadkach słyszałem, zostaje. To są mądre ptaki, przynoszą szczęście i dzieci , o czym przekonała się sąsiadująca z gniazdem rodzina – mówi Henryk Jabłoński.

Zainteresowanie bocianami z Nietuliska Dużego jest tak duże, że często pod bocianie gniazdo przychodzą wycieczki, żeby móc poobserwować życie i zwyczaje tych niezwykłych lokatorów. Gniazdo jest dość głębokie więc niewiele widać z zewnątrz. Na szczęście w tym roku dzięki specjalnej kamerze będzie można zobaczyć znacznie więcej. Na pomysł jej montażu wpadł Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zamiłowanie do przyrody mam od zawsze. Półtora roku temu oglądałem jeden z programów telewizyjnych. Akurat pojawiła się w nim informacja o gnieździe bocianim, które można obserwować przez kamerkę. Przyszło mi wtedy do głowy dlaczego nie w Nietulisku Dużym. Bociany są przecież jego wizytówką.  Dzięki sołtysowi Henrykowi Jabłońskiemu, udało się wykonać nowe gniazdo  bocianie, poprzednie zniszczyła wichura. Skoro przyleciały do tego nowego gniazda i jest im tam dobrze, to dlaczego by nie patrzeć przez kamerkę na ich zwyczaje –  mówi Lech Łodej.

Źródło: FB Henryk Jabłoński

Dodaje, że już wkrótce gniazdo podglądać będzie można na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. 

Henryk Jabłoński podkreśla, że montaż kamerki nie był wcale taki prosty. Trzeba było wprowadzić kilka poprawek, ale ostatecznie udało się ją zamontować. 

– Nie było łatwo. Pospawałem jednak odpowiednią konstrukcję, wprowadziłem kilka poprawek i wspólnie z Piotrem Rakoczym, radnym Rady Miejskiej w Kunowie zamontowaliśmy kamerę – mówi Henryk Jabłoński.

Dodaje, że bociany upodobały sobie Nietulisko Duże od lat. 

Zdjęcie z 1965 roku.
Źródło: Historia Nietuliska Dużego

– Mam takie zdjęcie z lat 60-tych. Jest na nim gniazdo bocianie, tylko w nieco innym miejscu niż to teraz. Dzięki kamerce życie naszych boćków będzie mógł podglądać każdy.  Będziemy mieli kolejną atrakcję w naszej gminie i powiecie. A nasze bociany cieszą się olbrzymią popularnością, gdy tylko przylatują pod gniazdo przyjeżdżają całe wycieczki. To taka nasza lokalna atrakcja. Teraz z niecierpliwością czekamy na ich przylot – podsumowuje Henryk Jabłoński. 

Bociany można podglądać pod linkiem:

https://bit.ly/3qZxL7O

O bocianach pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this