Znajdź nas na

FAKTY

Bodzechów: Rewitalizacja z Gombrowiczem w tle!

Klub seniora i świetlica, bieżnia dla pasjonatów sportu, termomodernizacja budynków, utworzenie szlaku Witolda Gombrowicza – a wszystko to w ramach projektu rewitalizacji Bodzechowa, na którą samorząd gminny uzyskał unijne dofinansowanie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To kolejne przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz ożywienie społeczne, gospodarcze, przestrzenne i kulturalne – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podpisał umowę na realizację projektu „Rewitalizacja Bodzechowa szansą na rozwój gminy i poprawę komfortu życia mieszkańców”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 6.5 Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Jego całkowita wartość to 4 mln 260 tys. zł, z czego dofinansowanie z RPOWŚ zamknęło się w kwocie 3 mln 337 tys. zł (w tym z EFRR 3 mln 143 tys. zł, zaś z budżetu państwa 194 tys. zł).

fot. Urząd Gminy w Bodzechowie

W ramach projektu zaplanowano m.in. termomodernizację budynków wielorodzinnych na Osiedlu Robotniczym, poprawę techniczną bloków przy ul. Fabrycznej, budowę drogi łączącej ul. Opatowską z ul. Szosik, utworzenie w budynku OSP w klubu seniora i świetlicy oraz budowę bieżni na boisku szkolnym w Bodzechowie. Powstanie także produkt turystyczny – Szlakiem Witolda Gombrowicza po Bodzechowie, który mieszkańcom i turystom ma przypomnieć związki rodziny pisarza z tą miejscowością. Dziadek Witolda – Ignacy Kotkowski był właścicielem całego kompleksu gospodarczego w Bodzechowie – fabryki żelaza, kopalń, lasów, łąk oraz rozległych dóbr ziemskich. Dzięki rewitalizacji przestrzeń związana z literackimi tradycjami miejscowości zyska nowy wymiar. Warto dodać, że powierzchnia obszarów objęta rewitalizacją to ponad 2 ha.

fot. Urząd Gminy w Bodzechowie

– Cieszę się, że kolejna świętokrzyska gmina realizuje przy wsparciu środków unijnych projekt rewitalizacyjny – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski. – Samorządy w mijającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zyskały szansę na przekształcanie obszarów zdegradowanych i nadawanie im nowych funkcji. Dzięki działaniom w ramach projektów rewitalizacyjnych zaniedbane, często znajdujące się w złym stanie, obszary zyskają nowe oblicze, a dla mieszkańców zostanie stworzona przestrzeń wypoczynku i integracji – podsumowuje.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this