Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Boratynki, fibule i broń! [ZDJĘCIA]

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, funkcjonariusze z Podkarpacia i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków to służby jakie wzięły udział w zakrojonej na szeroką skalę akcji, której efektem było zabezpieczenie u pięciu mężczyzn kilkuset monet boratynek, fibul pochodzących z okresu wpływów rzymskich, zabytkowych metalowych figurek, a także trzech sztuki broni tzw. „samoróbek”.

fot. Świętokrzyska Policja

Cała akcja rozegrała się w minioną środę, 9 października. Świętokrzyscy mundurowi wraz z kolegami z Kazimierzy Wielkiej, Podkarpacia oraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach odwiedzili kilka posesji na terenie Mielca i powiatu mieleckiego. Mieli podejrzenie, że kilku mężczyzn może posiadać przedmioty, które są zabytkami, a fakt ich odnalezienia nie został zgłoszony do odpowiedniego urzędu.

Mundurowi przeszukali posesje i pomieszczenia gospodarcze trzech mężczyzn w wieku 28, 46 i 49 lat. W trakcie czynności zabezpieczyli wiele cennych i zabytkowych przedmiotów, m.in. kilkaset rożnego rodzaju monet tzw. „Boratynek”, czy pochodzących z okresu wpływów rzymskich fragmentów fibuli, ozdobnych spinek do szat, dawniej zastępujących guziki. Mężczyźni nie posiadali zezwoleń na poszukiwanie zabytków i nigdy się o nie starali. Z ustaleń wynika, że przedmioty te znaleźli głównie na terenie powiatu buskiego, kazimierskiego i staszowskiego. Tego samego dnia mundurowi zawitali także na posesję 40-latka z gminy Stopnica. Tam zabezpieczyli trzy sztuki broni tzw. „samoróbek”.

fot. Świętokrzyska Policja

W miniony piątek, 11 października, mundurowi wspólnie z policjantami z IV Komisariatu Policji złożyli wizytę 40-letniemu mieszkańcowi Kielc. Tam podczas przeszukania zabezpieczyli około 170 monet, głównie boratynek, fragmenty fibul, metalowe figurki i stempel do pieczęci.

Wszyscy mężczyźni, których „odwiedzili” mundurowi będą musieli wyjaśnić sprawę przed sądem. Zabezpieczone przedmioty będą oceniane przez biegłego. Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków może grozić wysoka grzywna.

fot. Świętokrzyska Policja

Każdy bowiem, kto odnalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta albo dyrektora Urzędu Morskiego.

Galeria fot. Świętokrzyska Policja

1
1

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

2
2

3
3

4
4

10
10

9
9

5
5

8
8

6
6

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

7
7

11
11

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

12
12

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this