Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Boratynki, fibule i broń! [ZDJĘCIA]

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, funkcjonariusze z Podkarpacia i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków to służby jakie wzięły udział w zakrojonej na szeroką skalę akcji, której efektem było zabezpieczenie u pięciu mężczyzn kilkuset monet boratynek, fibul pochodzących z okresu wpływów rzymskich, zabytkowych metalowych figurek, a także trzech sztuki broni tzw. „samoróbek”.

fot. Świętokrzyska Policja

Cała akcja rozegrała się w minioną środę, 9 października. Świętokrzyscy mundurowi wraz z kolegami z Kazimierzy Wielkiej, Podkarpacia oraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach odwiedzili kilka posesji na terenie Mielca i powiatu mieleckiego. Mieli podejrzenie, że kilku mężczyzn może posiadać przedmioty, które są zabytkami, a fakt ich odnalezienia nie został zgłoszony do odpowiedniego urzędu.

Mundurowi przeszukali posesje i pomieszczenia gospodarcze trzech mężczyzn w wieku 28, 46 i 49 lat. W trakcie czynności zabezpieczyli wiele cennych i zabytkowych przedmiotów, m.in. kilkaset rożnego rodzaju monet tzw. „Boratynek”, czy pochodzących z okresu wpływów rzymskich fragmentów fibuli, ozdobnych spinek do szat, dawniej zastępujących guziki. Mężczyźni nie posiadali zezwoleń na poszukiwanie zabytków i nigdy się o nie starali. Z ustaleń wynika, że przedmioty te znaleźli głównie na terenie powiatu buskiego, kazimierskiego i staszowskiego. Tego samego dnia mundurowi zawitali także na posesję 40-latka z gminy Stopnica. Tam zabezpieczyli trzy sztuki broni tzw. „samoróbek”.

fot. Świętokrzyska Policja

W miniony piątek, 11 października, mundurowi wspólnie z policjantami z IV Komisariatu Policji złożyli wizytę 40-letniemu mieszkańcowi Kielc. Tam podczas przeszukania zabezpieczyli około 170 monet, głównie boratynek, fragmenty fibul, metalowe figurki i stempel do pieczęci.

Wszyscy mężczyźni, których „odwiedzili” mundurowi będą musieli wyjaśnić sprawę przed sądem. Zabezpieczone przedmioty będą oceniane przez biegłego. Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków może grozić wysoka grzywna.

fot. Świętokrzyska Policja

Każdy bowiem, kto odnalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta albo dyrektora Urzędu Morskiego.

Galeria fot. Świętokrzyska Policja

1
1

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

2
2

3
3

4
4

10
10

9
9

5
5

8
8

6
6

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

7
7

11
11

fot. Świętokrzyska Policja

fot. Świętokrzyska Policja

12
12

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

W województwie świętokrzyskim potwierdzono osiem nowych zakażeń koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this