Znajdź nas na

FAKTY

Brak miejsc parkingowych, problemy z przejazdem i porozjeżdżane trawniki! Radny z PiS apeluje o działania w sprawie ulicy Kopernika!

Mieszkańcy bloków przy ulicy Kopernika w Ostrowcu Św. od wielu lat, praktycznie każdego dnia, zmagają się z brakiem miejsc parkingowych. Trzeba być niezłym ekwilibrystą, żeby codziennie opuszczać zastawiony parking, omijając auta zaparkowane wzdłuż jezdni. Jeśli dodamy do tego porozjeżdżane trawniki i zieleńce, a po każdym weekendzie porozwiewane przez wiatr „wylewające się” z koszy na śmieci – butelki, reklamówki, czy puszki, otrzymujemy widok, który z estetyką wiele wspólnego nie ma. – Dzisiaj proszę państwa jest taka sytuacja, że tak naprawdę możliwość zaparkowania, wyjechania z tego terenu jest niesamowicie uciążliwa. I mówienie o tym, że takie miejsca w Ostrowcu Św. to nie tylko ulica Kopernika, nie rozwiązuje problemu – apelował podczas wczorajszej sesji (4 marca) Rady Powiatu Ostrowieckiego – Paweł Walesic.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie była to jednak jedyna interwencja radnego w tej sprawie. 31 grudnia 2019 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatu Ostrowieckiego znalazła się interpelacja, która dotyczyła problemu z miejscami parkingowymi przy ulicy Kopernika.

Radny pisał wówczas:

– W związku z informacją dotyczącą wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Kopernika proszę o ustawienie znaku zakazu parkowania po lewej stronie jezdni wzdłuż bloku nr 32. W chwili obecnej auta parkowane są niemalże pod oknami mieszkańców bloku. Dochodzi tam również do niebezpiecznych manewrów, jakie wykonują kierowcy, wyjeżdżający z parkingu. Problem mają szczególnie kierowcy niepełnosprawni, którzy  próbują włączyć się do ruchu, a mają ograniczony obszar na ten manewr z uwagi na auta zaparkowane wzdłuż jezdni. Dodatkowo w okresie letnim nie da się otworzyć okien, aby nie wdychać spalin i wyziewów silnikowych szkodliwych dla zdrowia mieszkańców – czytamy w interpelacji Pawła Walesica. 

fot. Paweł Walesic


23 stycznia radny otrzymał odpowiedź z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

– Informuję, że sprawa docelowej organizacji ruchu drogowego dla ulicy Mikołaja Kopernika (odcinek od ulicy Wspólnej do ul. Iłżeckiej) jest w trakcie uzgodnień i konsultacji. Działania te mają na celu wypracowanie kompromisowego stanowiska zapewniającego poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowego na przedmiotowym odcinku ulicy. Nadmieniam, że pomimo licznych miejsc postojowych, znajdujących się w pasie drogowym  wzdłuż ulicy Mikołaja Kopernika, dochodzi do parkowania pojazdów na jezdni zarówno przez osoby przyjezdne – rejon przychodni, jak również przez mieszkańców bloku nr 32. Powyższa sytuacja przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego, pod którą podpisała się Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. 

Z odpowiedzi wynika także, że w 2018 roku podjęto już próbę rozwiązania tego problemu.  Jednak rada Osiedla Spółdzielców 21 listopada 2018 roku wyraziła negatywną opinię co do wprowadzenia takiego rozwiązania, ze względu na deficyt miejsc parkingowych oraz brak poprawy sytuacji wskutek ewentualnego wprowadzenia zakazu parkowania. 

fot. Paweł Walesic


– W związku z powyższym, zakaz parkowania na ulicy Mikołaja Kopernika, na wysokości bloku nr 32 nie został w ówczesnym czasie wprowadzony. Obecnie ponownie analizowana jest sytuacja drogowa oraz ewentualne warianty poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym rejonie. Po zakończeniu uzgodnień i konsultacji zajęte zostanie stanowisko przez zarządcę drogi w sprawie docelowego rozwiązania – napisano w odpowiedzi. 

Temat ulicy Kopernika powrócił na wczorajszej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego za sprawą radnego z Klubu PiS – Pawła Walesica.  

– Korzystając z okazji, ponieważ cały czas wartkim problemem jest kwestia ulicy Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim, korzystając również z okazji, że pan wiceprezydent jest na miejscu (Piotr Dasios przyp. red.)  chciałbym też przekazać kilka fotek, jak wygląda sytuacja drogowa parkowania przy tej ulicy. Od kilku lat już mieszkańcy się z tym zmagają, cały czas dostajemy informację, że nie ma możliwości dostosowania pewnych miejsc parkingowych, aby zwiększyć miejsca parkingowe, nie ma koncepcji jakiejś szerszej, jakiejś większej, która by mogła pokazać jak to wszystko będzie funkcjonowało. Dzisiaj proszę państwa jest taka sytuacja, że tak naprawdę możliwość zaparkowania, wyjechania z tego terenu  jest niesamowicie uciążliwa. I mówienie o tym, że takie miejsca w Ostrowcu Św. to nie tylko ulica Kopernika, nie rozwiązuje problemu. Jeżeli mówimy o rewitalizacji miasta, dostaliśmy informację, z której się oczywiście mieszkańcy ucieszyli, że będzie rewitalizowany park w Ostrowcu Św. ten na starym osiedlu 25-lecia, obecnym Spółdzielczym, to jak najbardziej jest to dobra informacja, ale newralgicznym tematem dla mieszkańców jest kwestia komunikacyjna, kwestia przejazdu na ulicy Kopernika i kwestia parkowania. Jeżeli na tym się nie pochylamy,  o jakiej rewitalizacji mówimy, z kim ona jest konsultowana – tłumaczył Paweł Walesic. Apelował aby problem, z jakim każdego dnia zmagają się mieszkańcy tej części miasta potraktować priorytetowo. Zwrócił także uwagę na kwestie związane z zieleńcami wzdłuż ulicy Kopernika. 

fot. Paweł Walesic


–  Po sobocie, po niedzieli, zapraszam można się tam przejechać,  zobaczyć jak to wszystko wygląda, dlatego, że śmieci ze śmietników są rozwiane po całej ulicy i zieleńcach – podsumował radny, przekazując zdjęcia dokumentujące sytuację wzdłuż ulicy Kopernika na ręce wiceprezydenta i radnych .

– Jeżeli mieszkańcy wyrażą taką chęć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta droga praktycznie stała się drogą jednokierunkową –  skwitował Piotr Dasios. 

Czy tym razem mieszkańcy doczekają się rozwiązania, które zwiększy ich bezpieczeństwo i raz na zawsze rozwiąże problem z miejscami parkingowymi?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this