Znajdź nas na

FAKTY

Koronawirus – nie ulegajmy panice!

Zarówno Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św., jak i Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. apelują, aby w przypadku informacji o koronawirusie nie popadać w panikę i zachować zdrowy rozsądek. – Przede wszystkim chciałabym bardzo uspokoić mieszkańców powiatu ostrowieckiego, na terenie naszego powiatu nie ma stwierdzonego przypadku, nawet podejrzenia zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak.

Zdjęcie ilustracyjne

Kwestią czasu było zdiagnozowanie pierwszego zarażonego koronawirusem w Polsce. Stało się to dziś w nocy w Zielonej Górze. Szum medialny, którego źródłem od kilkunastu dni jest właśnie koronawirus, nie cichnie. Eksperci apelują jednak, aby nie poddawać się panice, a zachować podstawowe zasady higieny i… zdrowy rozsądek. 

Podobnego zdania jest Wioletta Adamczyk-Nowak, państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. 

– Przede wszystkim chciałabym bardzo uspokoić mieszkańców powiatu ostrowieckiego, na terenie naszego powiatu nie ma stwierdzonego przypadku, nawet podejrzenia zakażenia koronawirusem i choroby COVID19 – wyjaśnia.

Przypomina, że jest to wirus, który w 80 procentach przebiega bardzo łagodnie, więc najbardziej narażone są osoby starsze, które dodatkowo mają choroby przewlekłe. Takie osoby najbardziej powinny na siebie uważać, unikać skupisk ludzkich, kontaktu z osobami chorymi. To jest najważniejsze. 

– Natomiast jeżeli chodzi o osoby, które powróciły z terenów transmisji wirusa, osoby takie powinny zwrócić uwagę na objawy. Jeżeli takie wystąpią, typu: gorączka duszności, trudności w oddychaniu, kaszel się pojawią, powinny telefonicznie, podkreślam telefonicznie powiadomić Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższym oddziałem jest oddział w Starachowicach – dodaje Wioletta Adamczyk-Nowak. 

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Przestrzega przed sianiem paniki. Jeżeli chodzi o maseczki, są one wskazane ale głównie dla osób chorych i tych, które przebywają w środowisku osób chorych. Niezalecane jest, aby osoby zdrowe używały maseczek. Mogą bowiem spowodować odwrotny skutek. 

Także Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. zapewnia, że ostrowiecki szpital jest przygotowany na koronawirusa.

– Mamy przygotowane procedury obsługi pacjenta z podejrzeniem koronawirusa na szpitalnym oddziale ratunkowym i w nocnej pomocy lekarskiej. Mamy też wytypowane pomieszczenia do izolacji takiego pacjenta i porozumienie z pogotowiem ratunkowym, w celu odwożenia pacjenta na oddziały zakaźne szpitali w Kielcach albo w Starachowicach – wyjaśnia Andrzej Gruza. 

Zapewnia, że w przypadku zachorowań na większą skalę, w szpitalu znajdują się dedykowane pomieszczenia, w których obecnie znajduje się fizjoterapia ambulatoryjna i tam ulokowanych zostanie  17 łóżek w trybie natychmiastowym. Tam też możliwe będzie ewentualne hospitalizowanie pacjentów z koronawirusem.

– Aczkolwiek nie przewiduję takiego naporu, czy natłoku na szpitale, ponieważ, jak powiedziałem też na sesji ambulatoryjnych, koronawirus jest to odmiana grypy, którą leczy się co do zasady w warunkach domowych, czy ambulatoryjnych.  Jeżeli chodzi o osoby chore, powinny w pierwszej kolejności zgłaszać się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej i tam uzyskać poradę i pomoc. Jak pokazuje przypadek tego pierwszego zachorowania w Polsce choroba ma przebieg lekki. Normalny, ogólnie zdrowy człowiek nie będzie miał problemu z pokonaniem tej choroby. Jest ona groźna dla osób szczególnie osłabionych w podeszłym wieku.  Tam gdzie odpornośc jest słaba i gdzie wyniszczenie organizmu jest już duże. Wtedy problemy z płucami mogą spowodować nawet zgon. Tak samo jest w przypadku grypy. To są skrajne przypadki. Jeszcze raz apeluję: nie poddawajmy się panice – dodaje dyrektor ZOZ-u.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this