Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Koronawirus – nie ulegajmy panice!

Zarówno Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św., jak i Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. apelują, aby w przypadku informacji o koronawirusie nie popadać w panikę i zachować zdrowy rozsądek. – Przede wszystkim chciałabym bardzo uspokoić mieszkańców powiatu ostrowieckiego, na terenie naszego powiatu nie ma stwierdzonego przypadku, nawet podejrzenia zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak.

Zdjęcie ilustracyjne

Kwestią czasu było zdiagnozowanie pierwszego zarażonego koronawirusem w Polsce. Stało się to dziś w nocy w Zielonej Górze. Szum medialny, którego źródłem od kilkunastu dni jest właśnie koronawirus, nie cichnie. Eksperci apelują jednak, aby nie poddawać się panice, a zachować podstawowe zasady higieny i… zdrowy rozsądek. 

Podobnego zdania jest Wioletta Adamczyk-Nowak, państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. 

– Przede wszystkim chciałabym bardzo uspokoić mieszkańców powiatu ostrowieckiego, na terenie naszego powiatu nie ma stwierdzonego przypadku, nawet podejrzenia zakażenia koronawirusem i choroby COVID19 – wyjaśnia.

Przypomina, że jest to wirus, który w 80 procentach przebiega bardzo łagodnie, więc najbardziej narażone są osoby starsze, które dodatkowo mają choroby przewlekłe. Takie osoby najbardziej powinny na siebie uważać, unikać skupisk ludzkich, kontaktu z osobami chorymi. To jest najważniejsze. 

– Natomiast jeżeli chodzi o osoby, które powróciły z terenów transmisji wirusa, osoby takie powinny zwrócić uwagę na objawy. Jeżeli takie wystąpią, typu: gorączka duszności, trudności w oddychaniu, kaszel się pojawią, powinny telefonicznie, podkreślam telefonicznie powiadomić Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższym oddziałem jest oddział w Starachowicach – dodaje Wioletta Adamczyk-Nowak. 

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Przestrzega przed sianiem paniki. Jeżeli chodzi o maseczki, są one wskazane ale głównie dla osób chorych i tych, które przebywają w środowisku osób chorych. Niezalecane jest, aby osoby zdrowe używały maseczek. Mogą bowiem spowodować odwrotny skutek. 

Także Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. zapewnia, że ostrowiecki szpital jest przygotowany na koronawirusa.

– Mamy przygotowane procedury obsługi pacjenta z podejrzeniem koronawirusa na szpitalnym oddziale ratunkowym i w nocnej pomocy lekarskiej. Mamy też wytypowane pomieszczenia do izolacji takiego pacjenta i porozumienie z pogotowiem ratunkowym, w celu odwożenia pacjenta na oddziały zakaźne szpitali w Kielcach albo w Starachowicach – wyjaśnia Andrzej Gruza. 

Zapewnia, że w przypadku zachorowań na większą skalę, w szpitalu znajdują się dedykowane pomieszczenia, w których obecnie znajduje się fizjoterapia ambulatoryjna i tam ulokowanych zostanie  17 łóżek w trybie natychmiastowym. Tam też możliwe będzie ewentualne hospitalizowanie pacjentów z koronawirusem.

– Aczkolwiek nie przewiduję takiego naporu, czy natłoku na szpitale, ponieważ, jak powiedziałem też na sesji ambulatoryjnych, koronawirus jest to odmiana grypy, którą leczy się co do zasady w warunkach domowych, czy ambulatoryjnych.  Jeżeli chodzi o osoby chore, powinny w pierwszej kolejności zgłaszać się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej i tam uzyskać poradę i pomoc. Jak pokazuje przypadek tego pierwszego zachorowania w Polsce choroba ma przebieg lekki. Normalny, ogólnie zdrowy człowiek nie będzie miał problemu z pokonaniem tej choroby. Jest ona groźna dla osób szczególnie osłabionych w podeszłym wieku.  Tam gdzie odpornośc jest słaba i gdzie wyniszczenie organizmu jest już duże. Wtedy problemy z płucami mogą spowodować nawet zgon. Tak samo jest w przypadku grypy. To są skrajne przypadki. Jeszcze raz apeluję: nie poddawajmy się panice – dodaje dyrektor ZOZ-u.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this