Budynek przy ulicy Osadowej 6 w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice, choć przyciąga uwagę swoją dziewiętnastowieczną architekturą, dziś znajduje się w kiepskim stanie. Pozabijane deskami okna, powybijane szyby, odpadające rynny, czy drzewa i krzewy, o których przycinanie dziś już nikt nie dba, a które szczelnie okalają budynek nie są najlepszą wizytówką Ostrowca Św.
To jeden z kilku strażników przemysłowej historii Ostrowca Św. Przypomnijmy, że to właśnie w Częstocicach koło Ostrowca Św. w 1839 roku Henryk Łubieńskie zbudował pierwszą cukrownię w Królestwie Polskim. W roku 1842 przebudowana ją na system parowy, w roku 1851 otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana, w roku 1874 przeszła na system dyfuzyjny. Cukrownia w Częstocicach była najstarszą polską cukrownią z blisko 200 letnimi tradycjami. Wokół cukrowni tętniło życie. W połowie XIX wieku. przy cukrowni rozwinęła się osada fabryczna, której początkiem był dom dla robotników przy ulicy Osadowej.
Zbudowany z czerwonej cegły i kamienia budynek przy ulicy Osadowej 6 był domem dla pracowników częstocickiej cukrowni. Dziś wyłączony jest z funkcji mieszkalnych i z roku na rok popada w coraz większą ruinę.
– Chcemy go odrestaurować zachowując architekturę i pokazując dziedzictwo przemysłowe Częstocic. W tym budynku powstanie 8 mieszkań, jedno dla osoby niepełnosprawnej. Przy tym budynku chcemy też wykonać zagospodarowanie terenu i wyburzyć zbędne obiekty, które dzisiaj straciły swoją funkcję – wyjaśnia Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Całość inwestycji w Częstocicach podzielona jest na trzy zadania o łącznej kwocie blisko 5 milionów złotych. Zadanie dofinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wewnętrznymi i zewnętrznymi instalacjami wraz z budową przyłącza kanalizacji deszczowej w celu odprowadzenia wód opadowych z budynku przy ul. Osadowej 6.
Przewidziano rozbiórkę przybudówek od strony wschodniej i zachodniej istniejącego zabytkowego budynku, wykucie okien w obrębie rozebranych przybudówek w celu spełnienia wymagań warunków technicznych dotyczących oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych oraz wymianę stolarki okiennej nawiązującej do historycznego kształtu okien.
Przewidziane są również roboty renowacyjne elementów historycznego wystroju polegające na uzupełnieniu ubytków elementów elewacji wraz z czyszczeniem i zabezpieczeniem środkami renowacyjnymi.
Przebudowa budynku polegać będzie na wymianie dachu wraz z pokryciem i orynnowaniem, stropów wewnętrznych, budowy wewnętrznej klatki schodowej, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniem nowych ścianek działowych podziałów pomieszczeń na poszczególne mieszkania, wykonaniu nowych instalacji. Powierzchnia użytkowa mieszkań 393,01 mkw , kubatura budynku 3680 m sześciennych.
W sumie w budynku powstanie osiem mieszkań, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej.
– Tych osiem mieszkań nie będzie przeznaczonych dla tych osób, które mają zadłużenia i nie mają, gdzie mieszkać, te osiem mieszkań będzie dla tych mieszkańców Ostrowca Św., którzy regularnie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec gminy, nie mają zaległości w czynszach, a mają mieszkanie o niższym standardzie i wtedy będą mieli propozycję przejścia, zamiany na dobry standard. Są jeszcze takie mieszkania, gdzie mamy piece, więc te osoby będą mogły mieć propozycje przejścia do tego mieszkania i myślę, że też z poszanowaniem – dodaje prezydent.
Teren wokół budynku również zostanie zagospodarowany. Rozebrane zostaną budynki gospodarcze w sąsiedztwie budynku nr 8 wraz z remontem istniejącego fragmentu ogrodzenia i częściową rozbiórką muru ogrodzeniowego. Wykonane zostanie oświetlenie, powstaną drogi dojazdowe, chodniki o nawierzchni z płyt ażurowych betonowych, a także parkingi. Zagospodarowany zostanie także teren zielony w ramach zadania budżetowego pn.: „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjnokulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zagospodarowanie terenu przy budynkach mieszkalnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej”