Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Był przykładem walki z totalitaryzmami! Spektakl o rotmistrzu Witoldzie Pileckim już jutro!

19 września 1940 roku na warszawskim Żoliborzu rotmistrz Witold Pilecki dał się pojmać Niemcom, potem trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ten wybitny Polak, żołnierz wojny obronnej 1939 roku, kawalerzysta, żołnierz Armii Krajowej, Podziemnego Państwa Polskiego, męczony przez Niemców, zamordowany przez władze komunistyczne w 1948 roku wart jest upamiętnienia. Tym bardziej, że władze PRL-u robiły wszystko, aby wymazać go z pamięci narodowej, a jego czyny ocenzurować. Już jutro, w sali teatralnej Ośrodka Michael, przy ulicy Okólnej 19, Przemysław Tejkowski, aktor teatrów z Rzeszowa i Krakowa swoim monodramem „Melduję Tobie Polsko!” przypomni postać tego wielkiego Polaka.

fot Fot. Joanna Bożerodska/ Portal zw.lt

Przy tworzeniu scenariusza monodramu wykorzystano listy, wypowiedzi rotmistrza i protokoły przesłuchań.

– Po napaści Niemiec i Sowietów w 1939 roku, 27 września będziemy obchodzić dzień powołania Podziemnego Państwa Polskiego i emanacji zbrojnej, czyli w przyszłości Armii Krajowej. Ważnym wydarzeniem jest też to, że dokładnie 21 września 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki na rozkaz swoich dowódców dał się pojmać Niemcom i został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie stworzył organizację podziemną. Później był żołnierzem Armii Krajowej i gdy na tereny Polski wkroczyły wojska Armii Czerwonej, dalej walczył, jako Żołnierz Niezłomny. Został zamordowany przez władze komunistyczne w 1948 roku – przypomina Jarosław Rusiecki, Senator RP, pomysłodawca i organizator sobotniego wydarzenia.

Losy tego wybitnego Polaka, bohatera narodowego, żołnierza kawalerzysty są treścią monodramu pt. „Melduję Tobie Polsko! Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, aktora teatrów z Krakowa i Rzeszowa.

– Ten spektakl dedykowany jest wszystkim, którzy chcą się pochylić nad losem tego żołnierza, czymś co pozwoli poznać motywy, ale też jego bohaterstwo, jego męstwo, zarówno jako żołnierza, jak i jako patrioty. Dlatego zapraszam wszystkich chętnych do obejrzenia tego spektaklu, który wystawiony zostanie już jutro, w sobotę o godzinie 19.00 w sali teatralnej Ośrodka Michael przy Parafii Świętego Michała Archanioła przy ulicy Okólnej 19 w Ostrowcu Św. Warto przypomnieć także, że w ostatnim tygodniu za pośrednictwem parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, Parlament Europejski stwierdził, że dzieło rotmistrza Witolda Pileckiego jest przykładem walki z największymi totalitaryzmami XX wieku, hitlerowskim i stalinowskim terrorem. Myślę, że warto przypominać biografię i postawę tego Kawalera Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia – dodaje Jarosław Rusiecki.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this