Znajdź nas na

KULTURA

Wyjątkowym koncertem uczczą Rok Moniuszkowski i 100-lecie niepodległości! Wśród wykonawców Bogusław Morka!

Bogusław Morka, światowej klasy tenor, a także solista Opery Narodowej w Warszawie; Emilia Zielińska, sopranistka, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, a także orkiestra kameralna Alla Breve, pod dyrekcją Bogny Dulińskiej, już w najbliższą niedzielę, 29 września wypełnią wnętrza kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na os. Ogrody, muzyką m.in Stanisława Moniuszki. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP. – Cieszę się bardzo, że ten koncert się odbędzie, że bardzo mocno zostanie zaakcentowany Rok Moniuszkowski. Wydaje mi się, że do tej pory w Ostrowcu Św. nie było takiego wydarzenia, związanego ze Stanisławem Moniuszką, a trzeba o nim i jego twórczości mówić, bo przecież każda muzyka ma swoich wielbicieli – wyjaśnia Andrzej Kryj.

Źródło:www.boguslawmorka.pl

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200 rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty a „utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

O Roku Moniuszkowskim nie zapomniał poseł Andrzej Kryj, który mieszkańcom naszego miasta i powiatu wspólnie z księdzem dr Andrzejem Barzyckim z parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Św. proponuje niezwykły koncert właśnie z twórczością Stanisława Moniuszki w roli głównej. Nie zabraknie jednak niespodzianek muzycznych w postaci repertuaru pieśni włoskich.

– W tym roku przypada 200 rocznica narodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Cały czas jesteśmy w trakcie obchodów 100-lecia niepodległości Polski, bo rok 2018 był rokiem obchodów 100 lecia Niepodległej, ale obchody trwają, ponieważ ta niepodległość wykuwała się zarówno w roku 1919, jak i 1920, 1921, dopóki nie zostały wywalczone i utworzone granice. Pomyślałem sobie, że warto tu w Ostrowcu Św. to zaakcentować. Chciałem „sprezentować” ostrowczanom koncert wybitnego artysty, którego także mam zaszczyt znać prywatnie – Bogusława Morki – genezę zorganizowania wydarzenia w Ostrowcu Św. przybliża Andrzej Kryj.

Oprócz tego światowej klasy tenora, solisty Opery Narodowej w Warszawie, a także europejskich teatrów, usłyszymy także Emilię Zielińską, sopranistkę, solistkę Teatru Muzycznego w Łodzi. Artystom akompaniować będzie orkiestra kameralna Alla Breve pod dyrekcją Bogny Dulińskiej.

– Cieszę się bardzo, że oni przyjadą. Będzie piękny repertuar klasyczny moniuszkowski, patriotyczny. Myślą przewodnią i koncertu będzie Polska. Stąd też jego hasło: „Polsko, Ojczyzno moja!”, bo te elementy patriotyczne będzie można usłyszeć. Oprócz tego, że pan Bogusław Morka jest wybitnym śpiewakiem, to jest także wielkim patriotą. Oprócz tego poważnego repertuaru będą także pieśni włoskie, ponieważ słynie on z wykonywania klasycznych włoskich pieśni. Mam nadzieję, że to będzie udane wydarzenie, a frekwencja będzie duża. Dziękuję księdzu Andrzejowi Barzyckiemu, który jest proboszczem parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, który udostępnił nam kościół. Kościół dlatego, żeby była możliwość przyjścia jak największej liczby osób, żeby nie trzeba było numerować miejsc. W kościele wszyscy widzowie będą równi. Nie będzie tam podziału na miejsca: w ostatnim, czy pierwszym rzędzie. Ciesze się bardzo, że ten koncert się odbędzie, że bardzo mocno zostanie zaakcentowany rok Moniuszkowski. Wydaje mi się, że do tej pory nie było takiego wydarzenia, związanego ze Stanisławem Moniuszką w Ostrowcu Św, a trzeba o tym mówić, bo przecież każda muzyka ma swoich wielbicieli. Muzyka operowa, operetkowa także. Ten koncert jest taką ofertą dla wszystkich – zachęca do udziału Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Patronat honorowy nad koncertem objął Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Sponsorem głównym jest Polska Spółka Gazownictwa.

Początek koncertu zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny.

2 komentarze

2 Comments

 1. Felice123

  29 września, 2019 at 21:03

  Panie pośle Kryj…co do tej wzmiankowanej przez pana miłości do wielkiej i małej ojczyzny, to mając na uwadze znaczenie pojęcia ojczyzna ( za sjp PWN: kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową), to ojczyznę, tak ja, jak i pan mamy JEDNĄ a na imię jej POLSKA. To pojęcie nie jest tożsame z regionalizmem w jakimkolwiek bądź znaczeniu.
  Nie każdą nowoczesną głupotę należy swoją postawą utrwalać…zwłaszcza, że na tej tu przedmiotowej – żerują częstokroć ludzie tę polskość (rozumianą jako nienormalność) i Polskę – jako jedność – chcący niszczyć. Jak mniemam, Pan się do nich nie zalicza, warto więc może przemyśleć tę kwestię.
  Załuję bardzo, iż nie mogłam wziąć udziału w koncercie, choć taki miałam zamiar. Pozdrawiam

 2. nowak

  2 października, 2019 at 19:28

  koncert sfinansowany przez …. wszystkich obecnych w kościele i nie tylko! zapłacił za niego PGNiG! sam to mówił i wielce dziękował sam Kryj!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this