Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ceny ciepła w Starachowicach niższe niż w Ostrowcu Św.! W czym tkwi „tajemnica sukcesu”?

Podczas poniedziałkowej (1 sierpnia) konferencji prasowej przedstawiciele ostrowieckich struktur Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o cenach ciepła w poszczególnych gminach (cena za GJ – gigadżula) i tak w Starachowicach wynosi ona 44 zł, w Kielcach z PGE – 37 zł, w Ostrowcu Św. zaś – 102 zł. Do tego ostrowiecki MEC wygenerował blisko 19 milionową stratę za rok 2021. Ostrowczanie zastanawiają się jak to możliwe, że w sąsiednich Starachowicach cena za ciepło jest zdecydowanie niższa. O tym w czym tkwi „tajemnica sukcesu” na swoim profilu w mediach społecznościowych wyjaśnił Marek Materek, prezydent Starachowic.

By Krugerr - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11235115

„Trzykrotny wzrost ciepła w MEC w ciągu 5 miesięcy odczuje każdy kto korzysta z usług MEC. Stawka za ciepło w MEC 101 zł/GJ należy do najwyższych w Polsce i jest nie do wyegzekwowania od mieszkańców. Jak miasto nie wprowadzi dopłat mieszkańcy po prostu przestaną regulować rachunki za ciepło”, „Dokładnie , mogli tego GJ nawet po 1000 zł i tak nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie im tego płacił”, „Taki los zgotował mieszkańcom KWW Górczyński. Na osłodę dostaniecie od prezydenta po kawałku tortu podczas Dni Ostrowca”, „Rząd PIS zgotował podwyżki ciepła w całym kraju a prezydent miasta zadbał, aby były najwyższe w Polsce”, „Przewodniczący Zgromadzenia Wspólników MEC Pan Jarosław Górczyński podpisał uchwałę 5/2022, która stwierdza, że strata za 2021r. w kwocie 18,8 mln zł zostanie pokryta z zysków w latach przyszłych. Ciekawe na czym MEC zamierza tyle zarobić?”, „Skarżysko, Starachowice, Kielce podwyżki w granicach 40-50% a Ostrowiec ponad 100%. Strata MEC ponad 18 milionów. Spłacimy tę nieudolność władzy a w zamian disco-polo na KSZO i tort od Pana Prezydenta. Uczciwe? Cieszmy się i na wybory”, „Są przecież fundusze unijne na transformacje w energetyce, czy MEC w ostatnich latach przygotował jakiś większy projekt.Ja nawet rozumiem zarząd MECU: co miesiąc niezła pensja, nie ma kłopotów z inwestycjami, bo ich nie ma, po prostu żyć i nie umierać. Ale że to wszystko akceptuje prezydent to to jest naprawdę nie do wiary”, „Chwali się , że miasto na plusie. A jak spłaci długi nieudolnych prezesów to będziemy na potężnym minusie. I kto to wyrówna? My za to zapłacimy. A w nagrodę torcik na Zenku Martyniuku” – to tylko niektóre z komentarzy internautów odnośnie podwyżek cen ciepła w Ostrowcu Św.

Podczas poniedziałkowej (1 sierpnia) konferencji prasowej przedstawiciele ostrowieckich struktur Prawa i Sprawiedliwości mówili o dysproporcjach w cenach za ciepło. 

– Przypomnę raz jeszcze, cena produkcji ciepła w Ostrowcu Św. – 102 zł, cena produkcji ciepła w Starachowicach – 44 zł, w Kielcach z PGE – 37 zł. Inni potrafią,  może po prostu weźmy z nich przykład – mówiła Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dodając, że jej zdaniem czas na inwestycję w ostrowieckim MEC-u  został przespany, a wtedy kiedy trzeba było podejmować decyzje, te decyzje nie zapadły. Przypomniała, że samorządy nie zostały same z problemem.

Grafika: FB Marek Materek

Byli tacy, którzy „czasu na inwestycje nie przespali”. 

– Starałem się z moim zespołem pracować nad tym, aby ceny usług komunalnych dla mieszkańców Starachowic były na jak najniższym poziomie. Wykonaliśmy modernizację dwóch miejskich ciepłowni. Pozwoliło to nam wygenerować kilku milionowe oszczędności. Nie musimy kupować praw do emisji dwutlenku węgla. Słyszymy codziennie o ogromnych podwyżkach cen ciepła w różnych częściach Kraju, czasami powyżej 100%. U nas niestety także nie udało się uniknąć podwyżki, ale udało ograniczyć się ją do minimum tj. 14%. Mimo to cena GJ jest u nas niższa niż w wielu miastach w regionie i Polsce – na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał Marek Materek, prezydent Starachowic.

Włodarz wyjaśnia również, że gmina ma zabezpieczone dostawy węgla.

– Mamy podpisaną umowę z Polską Grupą Górniczą. Pierwsze dostawy za nami, kolejne przed nami. Zagrożenia, że węgla dla Starachowic braknie – nie ma. Co istotne mamy także wybranego wykonawcę, który wybuduje w naszym mieście Instalację Odzysku Energii czyli Eko Spalarnię. To pozwoli nam w kolejnych latach w jeszcze większym stopniu uniezależnić się od węgla. Energię cieplną i elektryczną będziemy produkowali z paliwa alternatywnego pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu – wyjaśnia na Fb Marek Materek.

Czy nowa Spółka – Ciepłownia Ostrowiecka będzie receptą na niższe ceny ciepła w Ostrowcu Św., a  zarząd MEC-u poczyni kroki w celu inwestycji i modernizacji, które przełożą się na oszczędności w portfelach mieszkańców? 

Przypomnijmy, że w roku 2021 wiceprezes i prezes Zarządu MEC zarobili w sumie 612 722,46 zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this