Znajdź nas na

FAKTY

Ciężki sprzęt kontra budząca się do życia przyroda Łąk Denkowskich! Prace na łączniku Furmańskiej z Chrzanowskiego „idą pełną parą”!

Z jednej strony budząca się do życia przyroda: śpiewające i zakładające gniazda ptaki, budzące się po zimowym letargu drobne zwierzęta, zieleniąca się trawa – z drugiej, koparki, ciężarówki i ładowarki rozjeżdżające tereny zielone – tak wygląda aktualnie krajobraz Łąk Denkowskich w Ostrowcu Św. Z miejsca, które wielu ostrowczan pamięta ze spacerów, niewiele pozostało. „Najpierw traktowane jak nielegalne wysypisko śmieci, dziś rozjeżdżane”, „Na Łąki Denkowskie żal patrzeć”, „Ostrowiec jest ekologiczny, bo na przystankach wiszą plakaty ekologiczne, na więcej miasta nie stać” – to tylko niektóre z komentarzy ostrowczan. To właśnie tam gmina buduje nowy łącznik ulic Furmańskiej i Leona Chrzanowskiego. Prace idą pełną parą. Koszt inwestycji to 16 878 000 zł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z jednej strony budząca się do życia przyroda, śpiew ptaków, wijących gniazda, zieleniące się trawy i drzewa, z drugiej tumany kurzu, błoto i hałas samochodów budowlanych: koparek, ciężarówek, ładowarek. 

„ Za 5 lat tereny te będą zurbanizowane dzięki ich otworzeniu prze budujące się drogi. Bardzo dobrze centrum miasta i jakieś mokradła i krzaki. Hale muszą rosnąć hale!”, „ Z tymi terenami trzeba zrobić porządek”, „Ziemia z budowanej drogi wzdłuż rowu jest wysypywana na Łąki denkowskie. Przysypany jest już w większości śmietnik, który powstawał przez ostatnie lata obok szwalni i dalej zasypywane są wysokie trawy, gdzie budzi się do życia cała flora i fauna tego unikatowego miejsca. Śpieszcie się robić zdjęcia, bo niedługo może ich już nie być.”,  Na Łąki Denkowskie żal patrzeć. Już ich prawie nie ma, tak jak w Ostrowcu nie ma ludzi, którzy chcieliby czy nawet próbowali walczyć o dobro i wizerunek tego miasta. Tu wszystko kręci się wokół pieniądza garstki ludzi, a reszta jak dzieci we mgle bezkrytycznie na to patrzą i w milczeniu przyjmują. Przykro to mówić, ale taka jest prawda.” – to tylko niektóre z komentarzy ostrowczan odnośnie prac, jakie trwają przy budowie łącznika ulic Leona Chrzanowskiego i Furmańskiej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. nazywa ją jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w mieście, wykonywanych od ubiegłego roku. 

– Ta inwestycja będzie bardzo istotna z punktu widzenia obsługi tej części miasta i takiej alternatywnego bezpieczeństwa dla ulicy Kilińskiego. Ulica Kilińskiego, jako ulica zbiorcza, powiatowa, generuje duży ruch z tej części miasta, z hurtowni, z tej strefy zaopatrzenia i gdyby tam, jakikolwiek problem nastąpił, byłby duży kłopot z przejazdem.Dzisiaj  po wybudowaniu tej drogi, którą tutaj firma Budromost buduje, będziemy mogli mieć alternatywny dojazd i udrożnimy też tereny przy łąkach, spowodujemy otwarcie tych terenów, magazynów, hal na świat. Mam nadzieję,  że to też spowoduje nowe inwestycje i nowe hale, nowe miejsca pracy w tej części – mówił 25 marca, podczas konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św., gratulując wykonawcy zaawansowania prac budowlanych. 

– Obserwując tę budowę, bardzo trudne warunki, warunki terenowe, bardzo niestabilny i niesprzyjający grunt, ale tak jak miałem tutaj możliwość rozmowy z panami, to myślę, że 95 procent tych najtrudniejszych prac za nimi. I teraz powinno być  tylko i wyłącznie łatwiej –  tłumaczył prezydent.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Budowa łącznika między ulicami Leona Chrzanowskiego, a Furmańską realizowana jest w ramach inwestycji „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – budowa drogi łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi” i jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wartość zadania opiewa na 16 878 000,00 zł. Prace powinny zakończyć się do 30 czerwca 2022 roku.

Ich zakres obejmuje: budowę ulicy o łącznej długości 1 223,00 mb i szerokości 7 metrów w dwóch odcinkach, budowę nowo projektowanej ulicy łączącej  ulicę Furmańską z ulicą Leona Chrzanowskiego, budowę nowo projektowanego odcinka ulicy Furmańskiej, budowę chodników, ścieżki rowerowej, zieleńców, budowę 129 miejsc postojowych wraz z jezdniami manewrowymi, w tym 8 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, przebudowę odwodnienia w postaci rowów wraz z budową przepustów pod drogą, budowę kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego, częściową likwidację i przebudowę Rowu Denkowskiego, przebudowę sieci wodociągowej, energetycznej, gazowej, urządzeń teletechnicznych. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

24 marca zakończono wycinkę drzew wraz z usunięciem karpin. Przez cały okres zimowy z wyjątkiem przerwy świątecznej (bożonarodzeniowej) trwały prace ziemne. W 97% wykonana jest wymiana gruntu wraz z budową materacy nośnych i nasypów. 

– W celu wymiany gruntu wykonawca wybudował tymczasowe drogi techniczne umożliwiające transport urobku oraz możliwość dowozu materiału na materace nośne z georusztu. Urobek był „przerzucany” dwukrotnie przez ciężki sprzęt. Raz z wykopu na wyższą półkę, następnie z półki na samochody do wywozu. Co powodowało duże zaangażowanie sprzętu. W szczytowej fazie na budowie przy wymianie gruntu pracowało 8 koparek i 26 samochodów transportujących urobek w obrębie budowy. Dodatkowo 10  samochodów do przewozu materiałów sypkich tzw. „patelni” dowożących kruszywo z kopalni do wbudowania  w materace nośne, oraz 12 samochodów transportujących grunt z kopalni na nasypy – czytamy w informacji, jaką otrzymaliśmy 25 marca z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Łącznie przy wymianie gruntu pracowało około 60 maszyn. 

Podobno „gdzie kwitną kwiaty tam jest nadzieja”. O czym świadczy zatem rozjeżdżona ciężkim sprzętem przyroda? 

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jakie gadżety i w jakiej cenie zamówił Powiat Ostrowiecki? 

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this