Znajdź nas na

FAKTY

Ćmielów świętuje 515-lecie nadania praw miejskich w niezwykły sposób! Już jutro na mieszkańców czekać będzie 515 sadzonek dębu, jodły i sosny!

Była już wystawa fotograficzna, podróż filmowa przez gminę, pojawiła się także ćmielowska maskotka – Pan Imbryczek, a już jutro (sobota, 17 października) każdy mieszkaniec Ćmielowa, który w godzinach od 10.00 do 12.00 pojawi się pod ćmielowską tężnią, otrzyma niezwykły prezent – sadzonkę jednego z 515 drzewek, jakie gminie przekazało Nadleśnictwo Ostrowiec Św. – Rok 2020, to rok szczególny dla Ćmielowa – 515-lecie nadania praw miejskich. Niestety epidemia pokrzyżowała nam plany. A miało być hucznie i bardzo rodzinnie. Nie chcieliśmy narażać zdrowia i życia naszych mieszkańców. Drzewka, które trafią do ich przydomowych ogrodów na pewno przypominać będą o tak ważnej rocznicy przyszłym pokoleniom. Niech będą to takie drzewka pamięci – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Zdjęcie ilustracyjne

Miał być dwudniowy festyn, koncert DJ-ów, a także wiele innych atrakcji, a wszystko to z okazji 515-lecia nadania praw miejskich dla Ćmielowa, jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów.  

– Nadanie praw miejskich to wielkie wydarzenie. Myślę, że Ćmielów, to wyjątkowe miejsce. Gdziekolwiek się jest na świecie, to chętnie się tu powraca. Tu mamy ciszę, taką oazę, ostoję spokoju. Nigdzie indziej nie chciałabym mieszkać. Tutaj się przyzwyczaiłam i dla rodowitego ćmielowiaka to jest niezwykle ważne miejsce, pełne uroku, pełne ciekawych miejsc. Ćmielów ma wspaniałą historię, mamy się czym pochwalić. Trzeba to umieć docenić – tłumaczy Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Jedną z form przypomnienia o tej wyjątkowej rocznicy, będzie jutrzejsza (sobotnia) akcja, na którą zaprasza Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa – 515 drzewek na 515-lecie Ćmielowa. 

– Bardzo dziękuję panu Adamowi Podsiadło, nadleśniczemu Nadleśnictwa Ostrowiec Św., który przekazał nam 515 sadzonek drzewek. Już jutro, będziemy rozdawać je mieszkańcom  od godziny 10.00 do 12.00 lub do wyczerpania zapasów na placu przy ćmielowskiej tężni – przypomina burmistrz. 

Wśród ofiarowanych przez nadleśnictwo drzewek znalazły się: sosny, jodły i dęby. 

– Zapraszam wszystkich mieszkańców. Można przyjść i za darmo otrzymać takie drzewko, które potem posadzi się u siebie w przydomowych ogródku, czy na działce. Kto wie, może za rok będziemy sprawdzać, jak te drzewka wyrosły. W ten szczególny sposób chcemy upamiętnić tę rocznicę. Czas pandemii to sprawdzian z kreatywności. Mam nadzieję, że zdamy go celująco – podsumowuje burmistrz. 

Przypomnijmy, że 9 maja 1505 roku na mocy przywileju lokacyjnego, wydanego przez króla Aleksandra Jagiellończyka, Ćmielów otrzymał prawa miejskie. Pierwszym wójtem i zarządcą nowego miasta został Maciej z Iłży. Miejscowość musiała mieć rynek i ulice. Wytyczono więc centralny plac w połowie drogi między kościołem parafialnym w Szydłowie, a zamkiem i wsią Ćmielowem. Okolicznościami sprzyjającymi do uzyskania praw miejskich był fakt istnienia  parafii od 1313 r. oraz zamku. Pieczęć Ćmielowska przedstawiała Św. Krzysztofa  dźwigającego na barkach Dzieciątko Jezus. W 1509 r. dobra ćmielowskie przeszły w ręce Mikołaja, a potem Krzysztofa Szydłowieckiego, który w latach  1519-1531  zrobił z zamku wspaniałą rezydencję. 

O historii Ćmielowa pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this