Znajdź nas na

FAKTY

Ćmielowskie serduszko wciąż zapełnia się nakrętkami!

Ćmielowskie serduszko na nakrętki wciąż cieszy się popularnością. Zebrano już ponad 100, 120 litrowych worków wypełnionych po brzegi nakrętkami. – W najśmielszych marzeniach nie spodziewałem się, że pomysł ten tak bardzo spodoba się nie tylko mieszkańcom gminy Ćmielów, ale i naszym sąsiadom z Tarłowa, Ożarowa, Kunowa, czy Sadowia, Wojciechowic, którzy odwiedzili nas z workami pełnymi nakrętek. Cel był jeden: pomoc drugiemu człowiekowi, a do tej nikogo namawiać nie trzeba – mówi Piotr Małek, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie i inicjator przedsięwzięcia.

Przed ćmielowskim domem kultury stoi serduszko na nakrętki fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ćmielowskie serduszko na nakrętki wrosło już w krajobraz rynku w Ćmielowie. Pierwsze nakrętki trafiły do niego 20 listopada. Wówczas Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, apelowała:

– Nakręćmy się wszyscy na pomaganie! Pomaganie uskrzydla. Daje sens życia. Nigdy nie wiemy tak naprawdę czy kiedyś i my tej pomocy nie będziemy potrzebowali – mówiła burmistrz.

Okazało się jednak, że do pomagania nikogo w gminie Ćmielów przekonywać nie trzeba. Mieszkańcy chętnie dzielili się nakrętkami. Pojawiły się także delegacje z gmin ościennych: Tarłowa, Ożarowa, Kunowa, Sadowia, Wojciechowic.

– Tak naprawdę zainspirowałem się takimi akcjami organizowanymi w innych częściach Polski. Poszukałem w internecie i identyczne serduszko znalazłem w Starachowicach. W maju ubiegłego roku złożyłem w gminie wniosek o zamontowanie takiego pojemnika także i u nas. Wyliczyłem jego koszt zakupu,  a także zaznaczyłem, że dobrze by było, gdyby powstała specjalna komisja, która liczyłaby te nakrętki, aby wszystko odbywało się transparentnie – wyjaśnia Piotr Małek, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Gminy Wojciechowice „Dzieci Naszym Dobrem” także włączyło się do pomocy Szymonowi Sternikowi
fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dodaje, że jest to najlepszy sposób na pomaganie. Akcji charytatywnych jest mnóstwo, podobnie jak ludzi, potrzebujących pomocy. Nie każdy ma jednak możliwości finansowe, aby wesprzeć wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują.

– Stąd nasze serduszko na nakrętki. Dzisiaj modne jest pomaganie. Dużo jest też tych próśb o pomoc. Chyba każdy ma w domu plastikowe butelki. Wystarczy odkręcać nakrętki , nie wyrzucać ich, tylko zbierać, a następnie wrzucić je do naszego pojemnika. W tym przypadku każdy może pomóc  – wyjaśnia Piotr Małek.

Wspólne akcje integrują mieszkańców. Łączy ich też wspólny cel. Jako pierwszy z nich wybrano pomoc dla Szymona Sternika, małego mieszkańca gminy Ćmielów, który zbiera na skomplikowana operację serca. 

– Chcemy znaleźć firmę, która wymieni nam nakrętki za jak najwyższą kwotę. Cała procedura odbywać się będzie transparentnie, żeby nikt nie zarzucił nam później nieprawidłowości – dodaje Piotr Małek.

Gmina Ćmielów stała się też inspiracją dla innych miejscowości, gdzie także stanęły pojemniki na nakrętki. 

Pomogły także: Marzena Urban-Żelazowska, wójt Gminy Sadowie oraz Małgorzata Spychaj, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Niemienicach.
fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Cieszymy się, że jesteśmy inspiracją dla innych gmin, w których też powstają serduszka. Mieszkańcom, którzy nie są zmotoryzowani ułatwi to pomaganie. Te pojemniki świadczą o tym, że ludzie chcą pomagać.  Codziennie rano, gdy przychodzę do pracy, widzę woreczki ustawione przy serduszku.  Panie z grupy interwencyjnej dorzucają je do całości, a gdy nie ma miejsca są odwożone do gminy. Przychodzą młodsi, starsi z mniejszą ilością nakrętek lub większą ich liczbą. Jedni wrzucają bezpośrednio do pojemnika, inni stawiają tuż obok.

Ta akcja zintegrowała ludzi – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this