Znajdź nas na

FAKTY

Coraz bliżej dużej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego! Andrzej Adamczyk: Tutaj w Ostrowcu Św. działamy i nie zwalniamy tempa!

Na tę inwestycję mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, kierowcy, a także przedsiębiorcy czekali od wielu lat. Dzięki podpisanemu przez Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury Programowi inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (DK9 Rudka – Jacentów) możliwe będzie przystąpienie do programu przygotowawczego, którego zwieńczeniem będzie budowa 13-kilometrowej „dużej” obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Deklaracja o finansowaniu tej inwestycji podpisana została wczoraj (poniedziałek, 3 października) podczas konferencji prasowej. Jeszcze w październiku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji dla tego zadania.

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury podpisuje Program inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (DK9 Rudka – Jacentów). 3 października 2022 rok. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tutaj w Ostrowcu Św. działamy i nie zwalniamy tempa. Ktoś kiedyś mnie pytał czy w dobie kryzysu są szanse na to, aby w dalszym ciągu były realizowane inwestycje drogowe. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w tym trudnym czasie nie zwalnia tempa, także jeżeli chodzi o inwestycje na drogach krajowych, inwestycje na drogach samorządowych. Utrzymujemy tempo prac na drogach krajowych, także dofinansowujemy inwestycje  na drogach gminnych i powiatowych – mówił podczas wczorajszej (poniedziałek, 3 października) konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. Dodał, że kontynuowane są już rozpoczęte inwestycje. I jedną z takich inwestycji jest obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– Ponad wszelką wątpliwość obwodnica Ostrowca Św. wymaga kontynuacji. Do tego przekonywali mnie: moje koleżanki, moi koledzy, także i samorządowcy z województwa świętokrzyskiego. Przez wiele godzin, przez długi czas rozmawialiśmy na temat inwestycji w świętokrzyskim. Wskazywano na Ostrowiec Świętokrzyski, jako na jedną z najważniejszych inwestycji dla regionu. I taka ona  faktycznie jest, bo planiści i inżynierowie, którzy zajmują się planowaniem inwestycji drogowych wskazywali na olbrzymi ruch i na skutki tego ruchu w samym Ostrowcu Świętokrzyskim – tłumaczył Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk. Minister Infrastruktury
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wyjaśnił, że podpisany wczoraj program inwestycyjny zapewnia środki na realizację zadania. Minister podkreślał, że z tej niemałej inwestycji, obwodnica ma mieć bowiem 13 km długości, cieszą się nie tylko mieszkańcy regionu, ale i przyjeżdżający drogą przez Ostrowiec Św. kierowcy, czy jadący tranzytem.  Podziękował świętokrzyskim parlamentarzystom, a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

– Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości nie pozwolili mi na żadnym posiedzeniu Sejmu, a także pomiędzy posiedzeniami, zapomnieć tej inwestycji – podsumował.

Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki podkreślała, że podpisanie Programu inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (DK9 Rudka – Jacentów), to ważny dzień dla mieszkańców Ostrowca Św. i dla ziemi świętokrzyskiej.

– Ta obwodnica jest potrzebna i była długo oczekiwana. Samorządowcy, przedsiębiorcy wskazywali potrzebę jej budowy od kilkunastu lat. Ta obwodnicy podniesie komfort życia mieszkańców Ostrowca Św., ale także okolicznych gmin, a także to bardzo ważny dzień dla przedsiębiorców z tego terenu i także dla tych, którzy, mam nadzieję, rozpoczną inwestowanie na tym terenie dzięki tej decyzji. Drogi to krwiobieg polskiej gospodarki, tak jak obwodnice dają nowy impuls rozwojowy Polsce, nowy impuls rozwojowy województwu świętokrzyskiemu – mówiła Anna Krupka. 

Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP podkreślała, że dla parlamentarzystów z Ostrowca Św. to historyczny moment. 

– Ostatnie trzy lata to jest zbiór trzech podstawowych, o kolosalnym znaczeniu decyzji dla Ostrowca Świętokrzyskiego, dla tej części województwa świętokrzyskiego. Niedawno, blisko trzy lata temu, pan minister podpisał decyzję o rozpoczęciu budowy 5 etapu tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św., która w tej chwili jest realizowana i wkrótce się zakończy. To jest inwestycja na 55 milionów złotych i ona umożliwi wyprowadzenie z Ostrowca Św. ogromnej ilości transportu, który jest kierowany do huty – mówił Jarosław Rusiecki, dodając, że obwodnica będzie przebiegała przez gminę Kunów, Bodzechów, a także powiat opatowski. Przypomniał, że już wkrótce rozpocznie się przebudowa przebiegającej przez Ostrowiec Św. drogi 754  z mostem na rzece Kamiennej. 

– Program polskiego rządu „Polski Ład” działa, bo dzięki temu programowi 88 milionów złotych z budżetu państwa trafi na realizację tej drogi przy ogromnym wsparciu sejmiku samorządowego województwa świętokrzyskiego, gdzie 50 mln do tej inwestycji zostało dołożonych – przypomniał Jarosław Rusiecki.  

Jarosław Rusiecki. Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP dodała, że przetarg na zaprojektowanie dużej obwodnicy Ostrowca Św. powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Przyznała, że sama wielokrotnie interweniowała w sprawie realizacji tej inwestycji. 

– Osobiście wysyłałam mnóstwo wiadomości i dziękuję za cierpliwość panie ministrze i za ten cza oświecony podczas rozmów na temat infrastruktury w całym naszym województwie, ale szczególnie tej jednej, która miała gotową decyzję środowiskową i było to dla nas bardzo ważne, aby ta decyzja nie utraciła swoje ważności –  mówiła Agata Wojtyszek. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP tłumaczył, że podpisanie programu inwestycji to jedna z tych chwil w życiu każdego posła i senatora, na którą czeka się latami. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kiedy zostałem posłem na Sejm, jedną z pierwszych spraw,  którą zwrócili się do mnie ostrowieccy przedsiębiorcy i ostrowieccy samorządowcy, była sprawa małej, a chwilę później dużej obwodnicy Ostrowca Św. Bardzo często mówimy o tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wsłuchuje się w głosy Polaków, wsłuchuje się w głosy mieszkańców. To, co ma miejsce dzisiaj, jest efektem właśnie wsłuchiwania się w te głosy. Bo to właśnie mieszkańcy, samorządowcy, przedsiębiorcy, to właśnie moje koleżanki koledzy Klubów Radnych PIS rady powiatu, rady miasta i sejmiku mówili jakie znaczenie dla Ostrowca Św. ma dostęp komunikacyjny – mówił poseł. Podziękował ministrowi, jego współpracownikom, a także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za gwarancję realizacji tej inwestycji. 

– Jesteśmy w tym miejscu, gdzie czas przyspieszył, bo realizujemy nasze tajemnice wyborcze, ale tak naprawdę obecność pana ministra zawsze dawała nam jedno: coś się zaczęło dziać. Pamiętacie jak niespełna parędziesiąt miesięcy temu otwieraliśmy S7. Ona wrosła w krwioobieg całego świętokrzyskiego, ale tak naprawdę stała się osią łączącą Mazowsze z Małopolską i stała się czymś oczywistym. Jak mogliśmy żyć bez tej drogi? W tej chwili jesteśmy świadkami podpisania dokumentu, który uczyni kolejne miejsce bezpiecznym, miejsce, gdzie możemy realizować nasze marzenia – tłumaczył Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski, dodają, że miasta i wsie rozwijają się dziś jak nigdy dotąd, że Polska rozwija się we wszystkich swoich wymiarach.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos zabrał również Zbigniew Duda, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego, przyznając, że to historyczna chwila dla powiatu ostrowieckiego i całego województwa.

– Ostrowiec Św. się rozwija. Rozwija się dzięki pieniądzom rządowym, które są przyznawane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przez bardzo wiele lat, tak jak mówił pan senator Rusiecki, nie dało się zrobić tej obwodnicy, ale dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, dla ministrów, dla parlamentarzystów, jak również dla samorządowców nie ma słów „nie da się”. To słowo, które dopinguje nas do jeszcze większej pracy. Przyszła drużyna, która nie słuchała, że czegoś się nie da i dziś mówimy o dużej obwodnicy Ostrowca Św., mówimy o budowie małej obwodnicy Ostrowca Św., mówimy o remoncie drogi 754. Da się, tylko trzeba stawiać na dobrych ludzi, trzeba tym ludziom wierzyć, a my będziemy starali się państwu odwdzięczyć za to, że nam ufacie – wyjaśniał Zbigniew Duda. 

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach podziękował za finansowanie tej ważnej inwestycji.

– Robota przed nami, nie wstydzimy się jej, mam nadzieję, że podołamy. Dziękuję za słowa uznania pod adresem zespołu, którym kieruje. To rzeczywiście spora praca. O tym jak ważny jest ten odcinek, świadczą liczby. Ostrowiec Św., Opatów, Sandomierz –  to najtrudniejsze, najbardziej obciążone odcinki sieci dróg  krajowych na terenie województwa świętokrzyskiego. Robimy kolejny krok –  tłumaczył Krzysztof Strzelczyk. Dodał, że przed GDDKiA w Kielcach teraz przygotowanie dokumentacji, uzyskanie zgody na realizację i przystąpienie do realizacji zadania.

Od lewej w pierwszy rzędzie: Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Marek Kwitek, Poseł na Sejm RP i Zbigniew Duda, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu z PiS,. W drugim rzędzie: Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Od lewej: Krzysztof Strzelczyk, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, Andrzej Adamczyk. Minister Infrastruktury, Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki, Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Marek Kwitek, Poseł na Sejm RP oraz Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski (w drugim rzędzie).
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this