Znajdź nas na

FAKTY

Czarnek: religia nigdy nie będzie obowiązkowa!

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Od nowego roku szkolnego MEiN chce postawić na lekcje o zdrowiu w ramach godziny wychowawczej.

Warszawa, 12.08.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej "Poznaj Polskę” nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki" w siedzibie resortu w Warszawie, 12 bm. (mo/doro) PAP/Marcin Obara

Czarnek był pytany w TVP Info, kiedy zostanie wprowadzony do szkół – zapowiadany przez przedstawicieli resortu – przedmiot historia najnowsza Polski XX i XXI wieku. Nad podstawami programowymi i programem pracuje już zespół ekspertów – przekazał. Zapowiedział, że MEiN chce „zwiększyć nacisk na nauczanie historii najnowszej”.

Przedmiot ten – według Czarnka – „ma stawiać na podział między historią powszechną Polski i historią najnowszą – II połowy XX wieku i początku XXI wieku”. Jego zdaniem, wprowadzenie tego przedmiotu do szkół ponadpodstawowych jest możliwe od 1 września 2022 r. lub 2023 r.

Minister edukacji i nauki poinformował, że resort chce także postawić na lekcje o zdrowiu, zdrowym odżywianiu w ramach godziny wychowawczej oraz na lekcje o zasadach bezpieczeństwa. W kwestii tych ostatnich, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wraz ze współpracownikami „komponenty nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego”.

Czarnek przekazał, że zajęcia o bezpieczeństwie częściowo mogą być wdrażane już od roku szkolnego 2021/2022, a całościowo – od roku 2022/2023 tak, żeby „zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na polskich drogach”.

Szef MEiN odniósł się też do kwestii wyboru między lekcjami religii i etyki w szkołach. Zapewnił, że religia nigdy nie będzie obowiązkowa. „Religia musi być dobrowolnym przedmiotem. (…) Jeśli ktoś nie wybierze religii, to będzie musiał wybrać etykę, gdzie będą również przekazywane informacje o podstawowym systemie wartości” – powiedział Czarnek. Jednak – jak podkreślił – konieczność wyboru między lekcjami religii i etyki zostanie wprowadzona najwcześniej za dwa lata.

„Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy. Nie od tego roku, nie od następnego, ale za dwa lata” – wskazał minister. W jego opinii nieuczęszczanie na religię lub etykę powoduje, że „uczniowie nie otrzymują podatkowych informacji na temat systemu wartości, który leży u podstaw funkcjonowania polskiego społeczeństwa”. (PAP)

ipa/ mir/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this