Znajdź nas na

FAKTY

Czekali na nie od lat! Cztery nowe świetlice wiejskie staną w gminie Bałtów!

Jak zgodnie podkreślają Aneta Kudas, Małgorzata Kot i Grzegorz Nowak, radni Rady Gminy Bałtów, mieszkańcy reprezentowanych przez nich mieszkańców od lat czekali na miejsca wspólnej integracji. – Tyle lat nie mieliśmy nic oprócz przystanku i tablicy ogłoszeń, teraz jest coś tylko dla nas – podkreśla Małgorzata Kot. W sumie budowa czterech świetlic kosztować będzie 1 398 000 zł. Do realizacji inwestycji 400 000 zł wkładu własnego dołoży samorząd Bałtowa.

Joanna Dróżdż, wykonawca inwestycji i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Świetlice to miejsca integracji, spotkań, a także małe centra kulturalne sołectw. Nie dziwi zatem radość mieszkańców gminy Bałtów, którzy już wkrótce doczekają się czterech takich nowych obiektów. 

Aneta Kuda, radna z Maksymilianowa przypomina, że mieszkańcy  reprezentowanej przez nią miejscowości na świetlicę czekają od niemal 40 lat. 

– U nas była specyficzna sytuacja, dlatego, że my świetlicę niemal mieliśmy. To był rok 2010-11, gdy byłam radną. Był już taki moment, że mieliśmy pełną dokumentację, pozwolenia na budowę, otwarta była książka budowy, mieliśmy zapewnione dofinansowanie w wysokości ok. 392 000 zł, z czego niecałe 100 000 dokładała gmina. Niestety poprzednia władza, pan wójt i rada, nie zrealizowali tego projektu. Wielka szkoda – wspomina Aneta Kudas.

Dodaje, że nareszcie miejscowość, która zaczyna rozwijać się nie tylko pod względem budownictwa jednorodzinnego, będzie miała swoją świetlicę.

– Dotychczas nawet zwyczajnego zebrania sołeckiego nie było gdzie zrobić. Mamy tylko małą altankę, ale ona jest niewystarczająca pod względem miejsca. Teraz będziemy mieć nowoczesne warunki – podsumowuje. 

Małgorzata Kot, Aneta Kudas i Grzegorz Nowak, radni Rady Gminy w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Grzegorz Nowak, radny reprezentujący mieszkańców Wólki Bałtowskiej tłumaczy, że gdy funkcjonowała szkoła, to właśnie tam spotykali się mieszkańcy. 

– Gdy szkołę miał opuścić ostatni rocznik, miała zostać utworzona świetlica wiejska. Były na to środki, ale wyszło jak wyszło. Teraz jesteśmy już pewni, że nowa świetlica powstanie i będzie służyć mieszkańców. Będzie posadowiona na terenie, gdzie znajduje się również plac zabaw, więc będzie to taki kompleks rekreacyjny. Będzie bardzo fajnie. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni.  Mamy nowe Koło Gospodyń Wiejskich, które będzie miało gdzie funkcjonować – podkreśla radny. 

Małgorzata Kot, reprezentująca mieszkańców Wycinki tłumaczy, że mieszkańcy nawet w najśmielszych marzeniach nie śnili o nowej świetlicy.

– Jesteśmy małą miejscowością. Utworzyliśmy niedawno KGW, ale nie mieliśmy swojej siedziby. Spotykaliśmy się w domach prywatnych, nie dla każdego było to komfortowe. Nasza miejscowość zawsze była pomijana przy planowaniu nowych inwestycji, ale dzięki panu wójtowi –udało się, będziemy mieli nową świetlicę. Mamy już nową nawierzchnię drogi, teraz wykonują na światłowód, wreszcie nas dostrzeżono. Tyle lat nie mieliśmy nic oprócz przystanku i tablicy ogłoszeń, teraz jest coś tylko dla nas – podsumowuje. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Budowa czterech świetlic wiejskich wraz z dostawą niezbędnego wyposażenia” możliwa będzie dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład –  Program Inwestycji Strategicznych. Całość zadania opiewa na kwotę 1 398 000 zł. Gmina zabezpieczyła 400 000 zł wkładu własnego na realizację tej inwestycji. Będą to środki pochodzące z odzyskanego VAT-u w związku z przebudową oczyszczalni ścieków. Wszystkie świetlice będą zaopatrzone w niezbędne wyposażenie.

– Na terenie gminy Bałtów są takie miejscowości, w których nie ma świetlic, a takie świetlice są konieczne do tego, aby życie, integracja społeczna, w tych miejscowościach funkcjonowała. Takimi miejscowościami są: Maksymilianów, Wólka Bałtowska, Wycinka, ale również i Pętkowice. Gdy nie istniała jeszcze gmina Bałtów, funkcjonowała gmina Pętkowice z siedzibą w Skarbce. Stały tam dwa budynki szkoły. Niestety w poprzednich kadencjach obiekty te zostały sprzedane. Obecnie w dużej miejscowości nie mamy żadnego lokalu, co również wiąże się z uciążliwościami przed nadchodzącymi wyborami. Dlatego zapadła decyzja najpierw o zakupie działki, a następnie postawieniu tam świetlicy, aby mieszkańcy, którzy zostali w przeszłości zostali skrzywdzeni nietrafionymi decyzjami, odzyskali to, na co zasługują – mówił Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dziękował parlamentarzystom: Agacie Wojtyszek i Andrzejowi Kryjowi za pomoc w pozyskiwaniu środków rządowych. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP tłumaczyła, że Fundusz Inwestycji Strategicznych służy obywatelom w różny sposób. 

– To taki fundusz „szyty na miarę”. To samorząd decyduje o tym, co jest najbardziej potrzebne w danej gminie. Pan wójt nie zapomniał o sołectwach. Świetlice są bardzo ważnym elementem dla życia wsi. To przecież tam odbywają się zebrania sołeckie, to dzięki takim świetlicom mogą funkcjonować koła gospodyń wiejskich – tłumaczyła Agata Wojtyszek, obiecując, że wspólnie z parlamentarzystami z Prawa i Sprawiedliwości będzie się starała, aby takie programy dalej funkcjonowały.

Poseł Andrzej Kryj podkreślił, że po raz kolejny w gminie Bałtów finalizuje się inwestycja, o której marzyła lokalna społeczność, a o którą zabiegał samorząd Bałtowa.

– W naszym powiecie ostrowieckim dzieje się bardzo dużo. Takich umów jest bardzo wiele podpisywanych z „Polskiego Ładu”. Nie wszyscy chcą mówić, że to środki rządowe, nie wszyscy chcą, aby przedstawiciele polskiego parlamentu, którzy przyczynili się do tego, że takie środki się pojawiają, byli obecni podczas takich chwil, kiedy umowy są podpisywane – mówił Andrzej Kryj. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaznaczył, że w Bałtowie w sposób modelowy funkcjonuje wspólnota samorządowa.

– Mieszkańcy, sołtysi, rady sołeckie, radni reprezentujący poszczególne miejscowości, mają jeden cel,  a jest nim poprawa warunków życia mieszkańców. Tam gdzie jest świetlica wiejska, czy remiza OSP, przystosowana do pełnienia funkcji ogólnospołecznych, koncentruje się życie lokalnej społeczności. Ogromne słowa uznania, ze te świetlice w gminie Bałtów będą powstawały, że mieszkańcy będą mieli możliwość aktywnej działalności, czy to w formie KGW czy lokalnych zespołów – tłumaczył poseł.  

W sumie z różnych programów rządowych na różnego rodzaju inwestycje gmina Bałtów pozyskała  w sumie ok. 21 milionów zł. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this