Znajdź nas na

FAKTY

Czy afera z dyplomami na warszawskiej uczelni  dotknie również samorządowców z powiatu ostrowieckiego?

21 lutego 2024 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Rzeszowie zatrzymali siedem osób w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie. Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Pawłowi Cz. rektorowi wyższej uczelni niepublicznej, prokurator zarzucił popełnienie łącznie 30 przestępstw polegających przede wszystkim na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych. Niektórzy samorządowcy z powiatu ostrowieckiego pochwalili się w mediach społecznościowych dyplomami, dzięki którym spełniają swoje marzenia, na których widnieje podpis zatrzymanego rektora i nazwa uczelni – Collegium Humanum. Czy afera z dyplomami dotknie także i ich?

Zdjęcie ilustracyjne Grafika: naOSTRO.info

23 lutego 2024 roku Śląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 7 osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej. To popularna uczelnia wybierana także przez ostrowieckich samorządowców do podnoszenia swoich kwalifikacji. Część z nich zdobytymi przez siebie dyplomami pochwaliła się w mediach społecznościowych. 

Jak poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej „na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Rzeszowie zatrzymali w dniu 21 lutego 2024 r. siedem osób w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz nieprawidłowości związanych z działalnością byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.” 

Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Pawłowi Cz. w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej rektora wyższej uczelni niepublicznej prokurator zarzucił popełnienie łącznie 30 przestępstw polegających przede wszystkim na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych, a także popełnienie przestępstw nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym, a także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w niniejszej sprawie.

Pozostałym zatrzymanym zarzucono również udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Pawła Cz. i popełnienie wspólnie z nim przestępstw związanych z przyjmowaniem korzyści majątkowych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych.

– Nie ma mojej zgody na uczelnie i kierunki studiów, które urągają powadze nauki. Liczy się jakość nauki, a nie liczba kierunków. Tylko sprawiedliwa edukacja przygotuje studentów do wyzwań przyszłości. Sprawa #CollegiumHumanum zostanie dogłębnie przeanalizowana i wyjaśniona – zapowiada Dariusz Wieczorek, Minister nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czy skutki tej kontroli odczują również samorządowcy z powiatu ostrowieckiego? 

Apel do uczestników przestępczego procederu

W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this