Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy droga powiatowa relacji Bałtów-Antoniów doczeka się remontu? O zgłoszenie jej do Polskiego Ładu do starosty zaapelował Hubert Żądło!

– W związku z możliwością remontu dróg z Rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zwracam się z prośbą o zgłoszenie drogi powiatowej 0682T (relacji Bałtów-Antoniów) do wyżej wymienionego programu – to fragment pisma, jakie do Marzeny Dębniak, starosty ostrowieckiego wysłał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Włodarz tłumaczy, że droga powiatowa jest w bardzo złym stanie technicznym, a mieszkańcy od lat proszą o jej remont. Teraz pojawiła się szansa na rządowe dofinansowanie. Gmina deklaruje także 50 proc. udziału wkładu własnego w zadaniu.

Zdjęcie ilustracyjne

– Droga powiatowa relacji Bałtów-Antoniów jest w bardzo złym stanie technicznym, między innymi przez wzmożony ruch turystyczny. W poprzednim rozdaniu powiat ostrowiecki nie zgłosił jej do Funduszu Dróg Samorządowych. Droga ta została zgłoszona dopiero na moją prośbę, w dodatkowym naborze. Niestety nie została zakwalifikowana ze względu na ograniczone środki finansowe.  Teraz mamy dwie możliwości. Najlepszą  z nich jest rządowy Fundusz Polski Ład. Myślę, że powiat powinien wziąć przykład z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który do Polskiego Ładu zgłosi drogę wojewódzką nr 754, przebiegającą przez Ostrowiec Św. Mieszkańcy gminy Bałtów liczą, że w tej kadencji uda się ją wykonać, tym bardziej, że mamy dwóch ambasadorów gminy Bałtów w starostwie: pana Tomasza Mroczka,  naczelnika Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu i Andrzeja Jabłońskiego, wicestarostę ostrowieckiego, którzy bardzo dobrze tę drogę znają, a  przez lata pracowali w gminie Bałtów – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.   

Przypomina, że w tej kadencji żadna z dróg a powiatowych, przebiegających przez Bałtów nie była kompleksowo remontowana, odbywały się tylko tzw.  remonty cząstkowe. 

Hubert Żądło wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wójt dodaje także, że wcześniej wysyłał już  pisma do starosty ostrowieckiego odnośnie jednoczesnego podjęcia działań przebudowy drogi. 

–  W pierwszym etapie można byłoby wykonać remont nakładki, w drugim – przebudowę drogi wraz z  chodnikiem i ścieżką rowerową.  Tych elementów tam brakuje, a droga jest chętnie wykorzystywana przez turystów – mówi wójt.

Teraz pojawiła się szansa na pozyskanie środków z Rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 

Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

– Biorąc pod uwagę piątkową videokonferencję, w której uczestniczył również Pan Wicestarosta Andrzej Jabłoński i pojawieniem się możliwości złożenia wniosku przez jednostki Samorządu Terytorialnego na wiele dróg i możliwości dofinansowania w 95 proc. uważam nie będzie korzystniejszych możliwości dofinansowania tej drogi – w oficjalnym piśmie do Marzeny Dębniak, starosty ostrowieckiego pisze wójt gminy Bałtów. 

Przypomina, że droga powiatowa 0682T  (relacji Bałtów-Antoniów) jest łącznikiem województwa świętokrzyskiego z województwem mazowieckim, powiatu lipskiego z ostrowieckim, a także gminy Sienno z gminą Bałtów. Ma zatem znaczenie ponadlokalne. jest to droga, na której odbywają się kursy w ramach Rozwoju Przewozów Autobusowych. Stanowi również dojazd do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. Obciążona jest też ruchem turystycznym. Wzdłuż drogi zlokalizowane są bowiem nieruchomości, przy których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz zlokalizowane są liczne gospodarstwa agroturystyczne. 

– W związku z rozwojem branży turystycznej w gminie, powiecie i województwie jak najbardziej zasadnym jest wykonanie remontu tej drogi. Gmina Bałtów deklaruje 50 proc. udziału wkładu własnego w zadaniu – podsumowuje pismo Hubert Żądło.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this