Znajdź nas na

FAKTY

Rowerem przez świętokrzyskie i śląskie!

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się spotkanie, poświęcone rozwojowi sieci tras rowerowych. Uczestniczyli w nim dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Piotr Kisiel i Piotr Kalisz, pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. polityki rowerowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie prowadzi od ubiegłego roku prace, mające na celu opracowanie dokumentu pn. „Koncepcja przebiegu tras rowerowych na obszarze województwa świętokrzyskiego”. Powołany w tym celu Zespół ds. opracowania koncepcji rozwoju i budowy dróg rowerowych w województwie świętokrzyskim (zwany dalej: Zespołem Rowerowym) zakończył prace dot. inwentaryzacji infrastruktury rowerowej, jak i prace związane z wyznaczeniem głównych korytarzy przebiegu tras rowerowych rangi: międzynarodowej, krajowej oraz regionalnej.

Jak zaznacza Piotr Kisiel dyrektor departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego, przynajmniej część z zaplanowanych do realizacji tras rowerowych może mieć swoją kontynuację na terenie ościennych województw. Dlatego podjęliśmy rozmowy, zmierzające do uzgodnienia punktów styku z sąsiednimi regionami.

Mapa województwa świętokrzyskiego z zaznaczonymi trasami rowerowymi
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z obecnym na spotkaniu Piotrem Kaliszem pełnomocnikiem marszałka województwa śląskiego ds. polityki rowerowej rozmawiano nt. punktów styku dwóch tras rowerowych:

  • trasy nr 152 (woj. śląskie – Włoszczowa – Małogoszcz – Chęciny – Bodzentyn – Nowa Słupia – Opatów – Sandomierz) i
  • trasy nr 154 (woj. śląskie – Jędrzejów – Chmielnik – Raków – Koprzywnica – woj. podkarpackie).

Przedstawiciel województwa śląskiego wyraził zadowolenie z podjętej inicjatywy. Potwierdził, że proponowane przez województwo świętokrzyskie korytarze tras rowerowych wpisują się w plany śląskich gmin, zainteresowanych rozwojem tras rowerowych. Jako istotny element współpracy w najbliższym czasie, który może połączyć oba województwa, uznał przedłużenie ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż drogi krajowej nr 78 w kierunku Szczekocin i dalej do Zawiercia.

Województwo śląskie również pracuje nad swoją koncepcją przebiegu tras rowerowych. Piotr Kalisz podkreślił, że świętokrzyskie wykonało już sporo pracy w tym zakresie, czego efektem są m.in. opracowane w 2020 r. „Standardy projektowe dla tras rowerowych województwa świętokrzyskiego”, które są w jego ocenie bardzo dobrym opracowaniem.

Dyskusja o trasach rowerowych
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Obecni na spotkaniu uznali za niezbędne zacieśnienie dalszej współpracy na rzecz stworzenia międzyregionalnej sieci tras rowerowych. Ustalono, że kolejne robocze spotkanie połączone z objazdem rowerowym wybranych odcinków tras rowerowych w regionie odbędzie się jesienią.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this